Založ si blog

„Doorsácky klávesák“ Ray Manzarek by mal dnes 85 rokov

Pri príležitosti 85-ročnice Raya Manzareka uverejňujem článok, ktorý som presne pred rokom publikoval na tomto blogu. V roku 2013 (v čase keď odišiel) som mu vzdal (spolu s doc. J. Fujakom) hold na svojom albume The Rondel experimentálnu kompozíciou Day After Ray (J. Fujak tu hrá na pozadí motív skladby People Are Strange).

***

12. februára 1939 sa narodil jeden z najväčších talentov rockovej hudby 20. storočia – RAYMOND DANIEL MANZAREK (* 12. február 1939, Chicago, Illinois, USA – † 20. máj 2013, Rosenheim, Nemecko), americký hudobník poľského pôvodu (Manczarek) a skladateľ, bez ktorého by skupina The Doors nemala svoj neopakovateľný, unikátny zvuk a štýl. Intelektuál v okuliaroch a v obleku za klávesovými nástrojmi bol dokonalým kontrastom voči energickému šamanovi Jimovi Morrisonovi. No a samozrejme talentami boli aj bubeník John Densmore, ktorý do skladby Break On Through vymyslel legendárny bossanovabeat a Robby Krieger s jeho slajdovou gitarou. 

Nemá zmysel tajiť, že The Doors je snáď moja najobľúbenejšia hudobná skupina. Manzarek však nebol iba hudobník. Pokúšal sa tiež o kariéru filmového režiséra a v neposlednom rade to bola filozoficky založená osobnosť, čo sa odzrkadlilo aj na hĺbke tvorby tejto skupiny. Ak americká kultúra vyprodukovala niečo mimoriadne hodnotné a autentické, tak sú to práve neopakovateľné albumy skupiny The Doors. Bol to Bach vložený do rockovej hudby a vyplnený poéziou.

Manzarek sa narodil do robotníckej, katolíckej rodiny a už jeho rodičia ho učili hrať na klavír. Manzarek študoval na katolíckej strednej škole St. Rita of Cascia High School. V roku 1960 získal titul z ekonómie na De Paul University. Neskôr sa dostal sa do armády, z ktorej sa mu však podarilo vďaka psychologickému posudku o rok vrátiť. Začal študovať filmovú školu UCLA, kde sa zoznámil s Jimom Morrisonom, ktorý taktiež študoval film. Toto zoznámenie atmosfericky zobrazuje aj film Olivera Stonea (The Doors, 1991), kde Manzareka hral vynikajúci herec Kyle Maclachlan po boku Vala Kilmera (Morrison). Nezabudnuteľná je scéna, kde Morrison spieva Manzarekovi skladbu Moonlight Drive či proces vzniku hitu Light My Fire. Mimochodom, v tejto skladbe sa výrazne inšpiroval skladbou My Favourite Things od Johna Coltranea (ešte som sa zatiaľ nestretol s tým, že by niekto vedel o tom, že súčasná hviezdička Adriana Grande v skladbe 7 Rings skopírovala tento motív).

Morrisona s Manzarekom spájal aj záujem o filozofiu, takže to rozhodne neboli plytkí ľudia ako dnešné hviezdy a hviezdičky americkej popkultúry. The Doors boli v podstate diametrálnym opakom toho, čo hlavno-prúdová kultúra súčasných Spojených štátov Amerických predstavuje. Už samotný názov „Dvere vnímania“ vychádzajúci z Huxleyho tvorby vyčleňuje „doorsákov“ spomedzi ostatných rockových skupín. Hĺbavosť Ray Manzareka tiež dokazuje jeho záujem o východnú filozofiu; Morrison bol zase fascinovaný pôvodnou (americkou) indiánskou kultúrou, čo sa prejavilo aj v jeho textoch (najmä na posmrtne vydanom albume An American Prayer). Fascinácia básnikom Wiliamom Blakeom sa napríklad prejavila v texte End Of The Night (Some are Born to Endless Night).

To čo „Doors urobilo Doorsom“ boli dva hudobné nástroje. Jednak multikláves Vox Continental a jednak Fender Rhodes piano bass, ktorý Manzarek využíval na basovú linku. Manzarek vychádzal z jazzu, bluesu a klasickej hudby. Mal rád Raya Charlesa, Johna Coltranea, ale aj bluesových, a inšpiroval sa tiež klasikov. V neposlednom rade ho inšpiroval aj soul a funk. Inšpiráciu J. S. Bachom azda najviac počuť v skladbe Take It As It Comes (nahrali ju dokonca aj Ramones).

Raymond Daniel Manzarek pokračoval vo svojej tvorbe aj po smrti Jima Morrisona. The Doors nahrali v novom zložení dva zaujímavé, ale žiaľ už neúspešné albumy. Manzarekovský filozofický vplyv vidieť aj na samotných obaloch. Album Full Circle poeticky zobrazuje cyklus narodenia, života a smrti. Po rozpade The Doors nahral Manzarek sólové albumy The Golden Scarab a The Whole Thing Started With Rock & Roll. Vystupoval tiež s kapelou Nite City a vytvoril novodobú verziu Orffovej Carminy Burana.

The Doors sa opäť stretli v 70. rokoch aby vzdali hold Jimovi Morrisonovi a nahrali hudbu do jeho poézie An American Prayer.

Manzarek sa tiež pokúsil o produkciu filmov a podieľal sa tiež na vzniku klipov. Trio si spolu opäť zahrá v rámci programu VH1 STORYTELLERS (rok 2000) v prítomnosti hosťovania rockových hviezd ako napr. Scott Weiland, Ian Astbury, Scott Stapp Perry Farrell a ďalší.

V roku 2006 vzniká reunion The Doors pod názvom najskor The Doors Of The 21st CenturyD21C neskôr Riders On The Storm (žiaľ bez Densmora).

Manzarek bol ženatý s krásnou aziatkou Dorothy Aiko Fujikawa, ktorú spoznal už na škole. Svedkami na svadbe im boli Morrison s jeho družkou Pamelou Courson. Šťastné manželstvo pretrvalo až do Rayovej smrti (46 rokov). Majú spolu syna Pabla, ktorý je taktiež muzikant.

Raymond zomrel v roku 2013 ako 74 ročný na krutú rakovinu žlčovodu. Liečil sa v bavorskom meste Rosenheim. Manzarek zomrel, ale jeho hudba je nesmrteľná.

Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej si pripomenul ďalšie zaujímavé osobnosti – priekopníka rádiotelegrafie Jozefa Murgaša a spisovateľa Ladislava Mňačka [videoblog]

23.02.2024

PRIEKOPNÍK RÁDIOTELEGRAFIE JOZEF MURGAŠ – 160 21. 2. 2024 – Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej v spolupráci s Domom Matice slovenskej Bratislava, Spolkom slovenských spisovateľov, Mladou Maticou, Slovenskými pohľadmi a predovšetkým Spoločnosťou Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského zastúpenou Ing. Jánom Šebom zorganizovali odborné a popularizačné podujatie k [...]

Japonec, ktorý ovplyvnil nemecký experiment. Odišiel Damo Suzuki, ktorý sa zapísal do dejín hudby v rámci žánru krautrock a skupiny CAN

11.02.2024

Šesťdesiate roky sú obdobím experimentov, vzniku nových hudobných žánrov, filmovej novej vlny, ale aj prapočiatkov elektronickej hudby či vo výtvarnom umení pop-artu. Nasledujúce desaťročie je neprávom podceňované, nakoľko na mnohé z týchto experimentov nadviazalo v pestrých kultúrnych kontextoch. Rozvoj nastal v 70. rokoch napríklad v oblasti tzv. art rocku/progresívnom [...]

Matica slovenská v Slovenskej Matici alebo poznámky z pracovnej cesty a zaujímavosti o slovinskej kultúre (160-ročnica Matice slovinskej)

06.02.2024

V budove Slovenskej Matice (originálny názov Matice slovinskej) sa konala slávnostná akadémia k 160. výročiu slovinskej Matice za prítomnosti a záštity slovinskej prezidentky Nataše Pirc Musar, predsedu Matice slovinskej Aleša Gabriča, predsedu Matice slovenskej Mariána Gešpera, predsedu Matice srbskej Dragana Stanića, predsedu Matice chorvátskej Mira Gavrana, predsedu Matice [...]

CIA

New York Times: Americká CIA už roky pomáha Ukrajine, má tam 12 tajných základní

26.02.2024 07:15

Spojené štáty už viac ako desaťročie rozvíjajú tajné spravodajské partnerstvo s Ukrajinou, píše americký denník The New York Times.

Ladmovce  záplavy, rieka bodrog

V okresoch Michalovce a Trebišov hrozia povodne, sú vydané výstrahy

26.02.2024 07:10

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj očakáva novú ruskú ofenzívu už v máji. Na Macronov samit Fico príde, Orbán nie

26.02.2024 06:15, aktualizované: 07:12

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očakáva, že Rusko spustí novú ofenzívu v máji alebo v lete. Ukrajina má svoje vlastné bojové plány.

Sikorski, Zelenskyj

VIDEO: Poľský minister zahraničných vecí vyškolil v OSN Rusko

26.02.2024 06:00

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski dal ruskému veľvyslancovi pri OSN Vasilijovi Nebenzjovi politicko-historickú lekciu.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 238
Celková čítanosť: 778963x
Priemerná čítanosť článkov: 3273x

Kategórie