Založ si blog

„Doorsácky klávesák“ Ray Manzarek by mal dnes 85 rokov

Pri príležitosti 85-ročnice Raya Manzareka uverejňujem článok, ktorý som presne pred rokom publikoval na tomto blogu. V roku 2013 (v čase keď odišiel) som mu vzdal (spolu s doc. J. Fujakom) hold na svojom albume The Rondel experimentálnu kompozíciou Day After Ray (J. Fujak tu hrá na pozadí motív skladby People Are Strange).

***

12. februára 1939 sa narodil jeden z najväčších talentov rockovej hudby 20. storočia – RAYMOND DANIEL MANZAREK (* 12. február 1939, Chicago, Illinois, USA – † 20. máj 2013, Rosenheim, Nemecko), americký hudobník poľského pôvodu (Manczarek) a skladateľ, bez ktorého by skupina The Doors nemala svoj neopakovateľný, unikátny zvuk a štýl. Intelektuál v okuliaroch a v obleku za klávesovými nástrojmi bol dokonalým kontrastom voči energickému šamanovi Jimovi Morrisonovi. No a samozrejme talentami boli aj bubeník John Densmore, ktorý do skladby Break On Through vymyslel legendárny bossanovabeat a Robby Krieger s jeho slajdovou gitarou. 

Nemá zmysel tajiť, že The Doors je snáď moja najobľúbenejšia hudobná skupina. Manzarek však nebol iba hudobník. Pokúšal sa tiež o kariéru filmového režiséra a v neposlednom rade to bola filozoficky založená osobnosť, čo sa odzrkadlilo aj na hĺbke tvorby tejto skupiny. Ak americká kultúra vyprodukovala niečo mimoriadne hodnotné a autentické, tak sú to práve neopakovateľné albumy skupiny The Doors. Bol to Bach vložený do rockovej hudby a vyplnený poéziou.

Manzarek sa narodil do robotníckej, katolíckej rodiny a už jeho rodičia ho učili hrať na klavír. Manzarek študoval na katolíckej strednej škole St. Rita of Cascia High School. V roku 1960 získal titul z ekonómie na De Paul University. Neskôr sa dostal sa do armády, z ktorej sa mu však podarilo vďaka psychologickému posudku o rok vrátiť. Začal študovať filmovú školu UCLA, kde sa zoznámil s Jimom Morrisonom, ktorý taktiež študoval film. Toto zoznámenie atmosfericky zobrazuje aj film Olivera Stonea (The Doors, 1991), kde Manzareka hral vynikajúci herec Kyle Maclachlan po boku Vala Kilmera (Morrison). Nezabudnuteľná je scéna, kde Morrison spieva Manzarekovi skladbu Moonlight Drive či proces vzniku hitu Light My Fire. Mimochodom, v tejto skladbe sa výrazne inšpiroval skladbou My Favourite Things od Johna Coltranea (ešte som sa zatiaľ nestretol s tým, že by niekto vedel o tom, že súčasná hviezdička Adriana Grande v skladbe 7 Rings skopírovala tento motív).

Morrisona s Manzarekom spájal aj záujem o filozofiu, takže to rozhodne neboli plytkí ľudia ako dnešné hviezdy a hviezdičky americkej popkultúry. The Doors boli v podstate diametrálnym opakom toho, čo hlavno-prúdová kultúra súčasných Spojených štátov Amerických predstavuje. Už samotný názov „Dvere vnímania“ vychádzajúci z Huxleyho tvorby vyčleňuje „doorsákov“ spomedzi ostatných rockových skupín. Hĺbavosť Ray Manzareka tiež dokazuje jeho záujem o východnú filozofiu; Morrison bol zase fascinovaný pôvodnou (americkou) indiánskou kultúrou, čo sa prejavilo aj v jeho textoch (najmä na posmrtne vydanom albume An American Prayer). Fascinácia básnikom Wiliamom Blakeom sa napríklad prejavila v texte End Of The Night (Some are Born to Endless Night).

To čo „Doors urobilo Doorsom“ boli dva hudobné nástroje. Jednak multikláves Vox Continental a jednak Fender Rhodes piano bass, ktorý Manzarek využíval na basovú linku. Manzarek vychádzal z jazzu, bluesu a klasickej hudby. Mal rád Raya Charlesa, Johna Coltranea, ale aj bluesových, a inšpiroval sa tiež klasikov. V neposlednom rade ho inšpiroval aj soul a funk. Inšpiráciu J. S. Bachom azda najviac počuť v skladbe Take It As It Comes (nahrali ju dokonca aj Ramones).

Raymond Daniel Manzarek pokračoval vo svojej tvorbe aj po smrti Jima Morrisona. The Doors nahrali v novom zložení dva zaujímavé, ale žiaľ už neúspešné albumy. Manzarekovský filozofický vplyv vidieť aj na samotných obaloch. Album Full Circle poeticky zobrazuje cyklus narodenia, života a smrti. Po rozpade The Doors nahral Manzarek sólové albumy The Golden Scarab a The Whole Thing Started With Rock & Roll. Vystupoval tiež s kapelou Nite City a vytvoril novodobú verziu Orffovej Carminy Burana.

The Doors sa opäť stretli v 70. rokoch aby vzdali hold Jimovi Morrisonovi a nahrali hudbu do jeho poézie An American Prayer.

Manzarek sa tiež pokúsil o produkciu filmov a podieľal sa tiež na vzniku klipov. Trio si spolu opäť zahrá v rámci programu VH1 STORYTELLERS (rok 2000) v prítomnosti hosťovania rockových hviezd ako napr. Scott Weiland, Ian Astbury, Scott Stapp Perry Farrell a ďalší.

V roku 2006 vzniká reunion The Doors pod názvom najskor The Doors Of The 21st CenturyD21C neskôr Riders On The Storm (žiaľ bez Densmora).

Manzarek bol ženatý s krásnou aziatkou Dorothy Aiko Fujikawa, ktorú spoznal už na škole. Svedkami na svadbe im boli Morrison s jeho družkou Pamelou Courson. Šťastné manželstvo pretrvalo až do Rayovej smrti (46 rokov). Majú spolu syna Pabla, ktorý je taktiež muzikant.

Raymond zomrel v roku 2013 ako 74 ročný na krutú rakovinu žlčovodu. Liečil sa v bavorskom meste Rosenheim. Manzarek zomrel, ale jeho hudba je nesmrteľná.

Odišiel slovenský spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, svoje posledné verejné vystúpenie mal na pôde Matice slovenskej

17.07.2024

Vo veku 92 rokov odišiel slovenský spisovateľ, prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, nositeľ Pribinovho kríža, bývalý veľvyslanec v Kanade, poslanec NRSR, riaditeľ vydavateľstva Mladé letá, literárny redaktor Československého rozhlasu, autor historických románov Bezhlavý čas a Milujte kráľovnú ANTON HYKISCH. Som však rád, že som ho ešte stihol [...]

Národná neomoderna ako koncepcia pre slovenskú kultúru 21. storočia

12.07.2024

Nasledujúci program podporilo aj PREDSTAVENSTVO MATICE SLOVENSKEJ, niekoľko spisovateľov z radov SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV a niekoľko ďalších umelcov, vedcov a verejných osobností. Ak sa chcete stať signatárom, pošlite mail so slovom súhlasím na lucasperny at gmail.com . Zoznam signatárov bude zverejnený dodatočne. NÁRODNÁ NEOMODERNA KONCEPCIA SLOVENSKEJ KULTÚRY 21. [...]

Politologická esej k prvému verejnému prejavu premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica a hlbší rozbor jeho filozoficko-politickej vízie

08.07.2024

Piateho júla si Slovensko pripomenulo sviatok sv. Cyrila a Metoda a pamätný deň Slovákov v zahraničí. Význam tohto sviatku bol veľmi kvalitne interpretovaný živým vstupom z hradu Devín v podaní čerstvo zmenenej STVR (do tvorivého tímu sprievodných edukačných filmových krátkych dokumentov prizvali napríklad legendárneho Jozefa Šimonoviča). Človek by si v tejto [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 864812x
Priemerná čítanosť článkov: 3203x

Kategórie