Založ si blog

Poznáte GATTCH? Unikátna slovenská art-rocková skupina odohrala reunion koncert v kompletne naplnenom bratislavskom klube Jazztikot

Vzhľadom na to, že som sa narodil v Nových Zámkoch, veľmi ma teší, že práve z tohto mesta vzišla kapela, ktorej kvality v kontexte hudobnej kritiky možno hodnotiť ako nadčasové a pre slovenskú kultúrnu stavbu neopakovateľne originálne. GATTCH sú dôkazom, že ja Slováci dokázali vytvoriť v rámci bigbítovej éry niečo špecifické, originálne a dá sa povedať, že aj svetové. Skupina GATTCH, ktorá vznikla už v šesťdesiatych rokoch, zostala tak trochu v tieni projektov ako bolo Vargove Collegium Musicum, Griglákova Fermáta, Ursínyho Provisorium, Váněho Progress Organisation či Hladíkov Blue Effect, no jednoznačne neprávom.

Spojiť kompozične bigbít, art-rock/prog-rock s jazz-rockom a bluesom a k tomu slovenské texty a vokály – tak nejak znie sound tejto skupiny, ktorej vo vzkriesenej podobe dala nový rozmer multitalentovaná klaviristka Agi Ferienčíková, ktorá so skupinou zahviezdila už na Beatovom festivale na Zelenej vode.

Lídrom a zrejme jediným pôvodným členom znovuzordeného GATTCH je zakladateľ Tomáš Rédey, štúdiový hudobník, gitarista, spevák, profesionálny muzikant, ktorého posledne preslávali kompozície v tanečnej šou Let’s Dance. Zakladajúcu zostavu tvorili: „George“ Juraj Štefula – bicie nástroje; „Ali“ Ľudovít Beladič – piano; „Tony“ Anton Lančarič – basgitara; „Tomy“ Tomáš Rédey – gitara, husle; „Charlie“ Karol Slanina – sprievodná gitara.

Skupina doposiaľ vydala tri hudobné nosiče:Gattch - Komplet album cover

  • 1971: Na na na / Kontrapunktická etuda (EP, Opus)
  • 1971: Gattch (LP, Opus)
  • 2002: Komplet (kompilácia, 2 CD, Sony Music/Bonton)

Skupina dosiahla niekoľko zaujímavých míľnikov:

Členovia skupiny po rozpade projektu tvorili po boku najmä popových spevákov.

Nejde však o prvý reunion. GATTCH sa v roku 1998 objavili v televíznej premiére českého seriálu Bigbít (17. diel), zameranom na rockovú hudbu v Česko-Slovensku v rokoch 1956-1989, zahrali na spomínanom bigbítovom festivale v roku 2009 (v tom čase myslím hrali s bubeníkom Petrom Szapu) a zahrali aj v programe Legendy 60.

***

K informácii o tomto koncerte som sa dostal viac-menej náhodou, keď som počas obednej prestávky stretol klaviristku projektu. A ešte väčšia osudová náhoda je, že kolega, ktorý prišiel na koncert neskoro kvôli tomu, že sa musel po niečo vrátiť do bytu, stretol v taxíku syna lídra projektu, ktorého brat hral v novozostavenej kapele basgitaru. To je taká synchronicita, že sa to nedá ani vymyslieť, ale musí sa to stať. Som veľmi rád, že v Bratislave vznikol podnik, ktorý konečne tak ako kedysi Pub u Zeleného stromu dáva priestor dobrej muzike. A čo ma ešte viac teší, že tento podnik bol totálne naplnený a to dokonca aj mladými ľuďmi, ktorí si tak mohli vypočuť skutočne kvalitnú slovenskú hudobnú produkciu. Špeciálne pre čitateľov môjho blogu prinášam aj unikátny záznam najlepšej skladby tejto skupiny s názvom Narodenie.

Vypočujte si na porovnanie celý album skupiny GATTCH z roku 1972.

 

Z knižnice utopického socializmu, mimoriadne úspešný seriál štúdií k téme dejín utopizmu

22.06.2024

V rámci pripravovaného vydania knihy UTOPISTI vychádzali na stránkach DAV DVA štúdie a populárno-náučné články v rámci seriálu s názvom „Z KNIŽNICE UTOPICKÉHO SOCIALIZMU“. Svojho času získal – aj vzhľadom na odbornosť problematiky – pomerne vysoké čísla. Išlo o tisíce zhliadnutí. Kulturologicko-politologický seriál vznikol v rámci príprav knihy UTOPISTI a [...]

Čo je nového v Spolku slovenských spisovateľov [úvodník v Literárnom týždenníku, B. Brendza, L. Perný]

19.06.2024

Článok predsedu a podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku. Dofinancovanie časopisu SSS Literárny týždenník (Denník N a StartItUp šírili nepravdivé informácie) Liberálny web StartItUP a Denník N zaútočili na Literárny týždenník (LT) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Redaktor média StartItUp sa dopytoval poslancov, či [...]

Estetická analýza a kulturologický výskum tvorby ženských autoriek Matice a SZPB [video]

18.06.2024

Predmetom štúdie je odborná kulturologická analýza tvorby žien v rámci súčasného Výtvarného odboru Matice slovenskej (a s nim spriaznených slovenských výtvarníčok), ktorý pôsobí pri Galérii Matice slovenskej v Bratislave pod odborným kurátorským vedením Dr. Ladislava Skraka, ktorý je súčasne predsedom VO MS. Súčasťou príspevku je aj krátky historický exkurz k [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 263
Celková čítanosť: 847458x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Kategórie