Založ si blog

Rozhovory so spisovateľmi V. – Jaroslav Rezník starší: Štúr videl za roh, predvídali sme princíp ekumenizmu; Gustáv Murín: Cez SNP vstúpili Slováci do svetových dejín

Populárny spisovateľ, prírodovedec, biológ, esejista, publicista, dramatik a scenárista RNDr. Gustáv Murín, CSc., a čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov, slovenský redaktor, spisovateľ, Jaroslav Rezník st. v Matici slovenskej

Rozhovory so spisovateľmi V., Gustáv Murín a Jaroslav Rezník na podujatí Matice slovenskej a Spolku slovenských spisovateľovBRATISLAVA, DMS, 23. marec 2023 – Matica slovenská zorganizovala v spolupráci so Spolkom slovenských spisovateľov (aj s hlavičkou Mladej Matice a Slovenských pohľadov) už v poradí piate kultúrne podujatie s cieľom popularizácie súčasných slovenských spisovateľov v cykle Rozhovory so spisovateľmi.

Podujatie uviedol nový riaditeľ Domu Matice slovenskej Bratislava Ján Kšiňan a moderoval ho autor tohto článku.

Jaroslav Rezník st. si zaspomínal na svoje detstvo na ružomberskom gymnáziu. K písaniu mu dopomohol matičiar Michal Kováč-Adamov, ktorý ho doviedol aj do samotnej Matice slovenskej, kde si – ako povedal – splnil svoj „sen pracovať medzi knižkami.“ Počas vojenčiny v Českých Budejoviciach napísal svoju prvú básnickú zbierku. Zaspomínal si aj na prvý článok v Smene s názvom Na námestí

Spisovateľ Gustáv Murín zase spomínal na tri roky detstva v Bagdade pričom zdôraznil, že sa narodil v Krasňanoch. Murín tiež prerozprával príbeh o napísaní svojho prvého článku, ktorý niekoľkokrát prerábal a spomenul tiež otcove navedenie na cestu k prírodným vedám. 

ŠTÚR VIDEL ZA ROH, VŠETKO ČO MU VYČÍTALI BOLO V JEHO PROSPECH

Keďže boli na podujatí uvedené aj logá DVESTOROČNICA ŠTÚROVCOV a ODKAZ GENERÁCIE BERNOLÁKOVCOV a Jaroslav Rezník st. je autorom kníh o Štúrovi a Hurbanovi (kniha o Štúrovi mu vyšla vo Vydavateľstve Matice slovenskej a je stále k dispozícii), veľkú časť svojej prezentácie venoval Ľudovítovi Štúrovi. Zaspomínal na podujatie Štúrov Zvolen a predstavil svoju najnovšiu knihu o tejto významnej osobnosti slovenských dejín.

Pripomenul Štúrove zásluhy v kontexte kodifikácie jazyka, čo bol predpoklad vzniku politickej identity Slovákov („My Štúra zbožňujeme pretože z nás urobil národ, nakoľko pochopil, že jazyk je základ národa…“). Okrem toho Rezník tiež vyvracal rôznorodé mýty o Štúrovi a uviedol peripetie okolo tvorby a vydávania diela Slovanstvo a svet budúcnosti. „Všetko čo Štúrovi vyčítali bolo v jeho prospech, pretože to bol človek, ktorý videl za roh,“ povedal Rezník, ktorý v jednom duchu dodal, ako prezentovať Štúra aj pre svet.

Podľa Rezníka musíme svetu prezentovať Štúra ako revolucionára, ktorý rečnil na Uhorskom sneme a zdôraznil, že podmienka slobody a sociálne spravodlivosti je základom emancipácie národa. Taktiež Rezník pripomenul, že bernolákovci a štúrovci predvídali princíp ekumenizmu, ktorý sa prejavil napokon aj v Matici. „S týmto musíme ísť do Európy“, dodal. 

SNP AKO VSTUP DO ARÉNY SVETOVÝCH DEJÍN

Murín počas predstavovania svojej knihy Povstanie pripomenul, že aktom Slovenského národného povstania vstúpili Slováci do arény svetových dejín. Zdôraznil, že kniha o SNP vznikala od jeho pätnástich rokov a jeho cieľom bolo vytvoriť zbierku ľudských príbehov z SNP. „Ľudia sa snažia žiť svoj život a tváriť sa, že sa ich to netýka, ale následne si ich dejinné udalosti zasiahnu,“ zamyslel sa Murín.

Následne predstavil knihu Osudy v kameni a peripetie spojené s pokusom zachrániť Ondrejský cintorín v kontexte boja s vtedajšími byrokratmi. Taktiež Murín pripomenul zlé skúsenosti s minulou ako aj súčasnou cenzúrou, keď mu istá vydavateľka vyčítala, že vydal knihu v Matici slovenskej. 

STOROČNICA SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV

Podujatie pokračovalo k téme storočnice Spolku slovenských spisovateľov, ktorého je Rezník čestným predsedom. V krátkosti prešiel storočnicu najstaršieho spisovateľského spolku a predstavil osobnosti s ním spojené. Ďalej uviedol ako prebiehala jeho voľba za čestného predsedu a aj okolnosti, ktoré sprevádzali vydávanie Literárneho týždenníka, ktorý v súčasnosti čelí zániku z dôvodu nepridelenia finančnej dotácie (už druhý rok). „Ja som navrhol, že Spolok berie ako svoj orgán Literárny týždenník, odhlasovali to a tak sa aj stalo. Druhé boli Dotyky a Pohľady išli spod Zväzu pod Maticu…“ zaspomínal Rezník. Gustáv Murín sa do témy zapojil s poznámkou ako Vincent Šabík doplnil do Literárneho týždenníka rubriku pre hlas verejnosti.

Do diskusie sa zapojili aj Jozef Čertík a Jozef Mikloško. Prvý diskutér zdôraznil potrebu hovoriť o histórii a Mikloško ocenil Rezníkove zásluhy v oblasti prekladov ruskej poézie, predovšetkým Majakovského.

Video je k dispozícii na Youtube:

Odišiel slovenský spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, svoje posledné verejné vystúpenie mal na pôde Matice slovenskej

17.07.2024

Vo veku 92 rokov odišiel slovenský spisovateľ, prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, nositeľ Pribinovho kríža, bývalý veľvyslanec v Kanade, poslanec NRSR, riaditeľ vydavateľstva Mladé letá, literárny redaktor Československého rozhlasu, autor historických románov Bezhlavý čas a Milujte kráľovnú ANTON HYKISCH. Som však rád, že som ho ešte stihol [...]

Národná neomoderna ako koncepcia pre slovenskú kultúru 21. storočia

12.07.2024

Nasledujúci program podporilo aj PREDSTAVENSTVO MATICE SLOVENSKEJ, niekoľko spisovateľov z radov SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV a niekoľko ďalších umelcov, vedcov a verejných osobností. Ak sa chcete stať signatárom, pošlite mail so slovom súhlasím na lucasperny at gmail.com . Zoznam signatárov bude zverejnený dodatočne. NÁRODNÁ NEOMODERNA KONCEPCIA SLOVENSKEJ KULTÚRY 21. [...]

Politologická esej k prvému verejnému prejavu premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica a hlbší rozbor jeho filozoficko-politickej vízie

08.07.2024

Piateho júla si Slovensko pripomenulo sviatok sv. Cyrila a Metoda a pamätný deň Slovákov v zahraničí. Význam tohto sviatku bol veľmi kvalitne interpretovaný živým vstupom z hradu Devín v podaní čerstvo zmenenej STVR (do tvorivého tímu sprievodných edukačných filmových krátkych dokumentov prizvali napríklad legendárneho Jozefa Šimonoviča). Človek by si v tejto [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 864860x
Priemerná čítanosť článkov: 3203x

Kategórie