Založ si blog

Revival koncert komjatickej kapely Rafael, autorské skladby zazneli po tridsiatich rokoch

Kedysi pradávno, vytvoril som stránku ktorá zmapovala hudobné skupiny v obci Komjatice, prevažne v 70 a 80. rokoch, 20. storočia. V tom čase som si nevedel ani predstaviť, že by sa dnes už apatickí a na hudobnú kariéru rezignovaní hudobníci skutočne dali dokopy a zahrali by spolu spomienkový koncert. Ale stal sa zázrak.

Na začiatku mája 2019 sa podarilo zorganizovať hudobníkovi Petrovi Machatovi unikátny koncert bigbítovej hudobnej skupiny Rafael. Hudobníci spolu nehrajú už vyše 30 rokov, preto bolo ešte nedávno takmer nemožné, že by sa podobný koncert mohol zorganizovať. Nakoniec sa to však skutočne podarilo a na koncert prišli všetci bývalí členovia skupiny…

Kapela Rafael nebola ako ostatné dedinské zábavové kapely 70. a 80. rokov. Vytvorila okolo pätnásť vlastných skladieb,  čo je už rozsah jednej štúdiovej LP platne. Žiaľ, kapela sa platňu nahrať nepodarilo a tieto skladby boli prvý krát nahrané až počas koncertu.
Zábava pokračovala až do skorého rána spontánnou jam session. Sám som si s kapelou zaspieval House Of The Rising Sun, čo bol pre mňa vynikajúci zážitok.

Video: Reunion koncert skupiny Rafael z Komjatíc (11. 5. 2019, Piváreň pri štrkárni, Komjatice) – link na video

Zostava:
Štefan Prešinský – gitara, spev
Peter Machata – basgitara, spev
Igor Machata – sólová gitara, spev
Ján Behúl – spev
Milan Perný, Peter Banyi, Jozef Vaško – bicie 

O kapele

Skupina Dúha bola založená niekedy v r. 1976 -77 (Milan Perný, Igor Machata, Peter Machata a Štefan Prešinský). Repertoár skupiny tvorili hity domácich a zahraničných autorov, nechýbala ani vlastná tvorba. Skupina sa zameriavala na mladých poslucháčov, podľa ktorých svoj repertoár upravovala. Bola taká obľúbená, že fanúšikovia chodili ich hudbu počúvať aj na skúšky, ktoré sa niekedy predĺžili až do neskorých nočných hodín. Medzi členmi fan klubu vznikli priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes a bolo tomu tak aj na spomienkovom koncerte.

Hlavným dodávateľom vlastných piesní bol spevák, skladateľ, gitarista a textár Štefan Prešinský. Zložil niekoľko vydarených piesní, ktoré skupina hrávala až do svojho rozpadu. Najväčšie problémy mali s hľadaním basgitaristu. Až konečne našli Petra Machatu. Pôvodný názov bol Spektrum alebo Dúha. Najstarším členom bol Štefan Prešinský (vtedy 18 ročný) a Igor Machata mal vtedy 17.

„Prvýkrát sme sa predviedli na rozlúčkovej deviatakov, kde sme vystúpili v dvoch blokoch ako hostia skupiny Beat club. Zožali sme veľký úspech, lebo sme vážne museli pôsobiť ako rarita“, dodal Štefan Prešinský.

Po odchode Milana Perného do Úsvit-u, začal s Dúhou hrať ako bubeník Peter Vaško. Toho neskôr na jeho žiadosť vymenili za Petra Bányiho. Odvtedy začali používať názov Rafael. Rafael bola ambiciózna skupina, ktorá začala hrať svetové hity a mala z veľkej časti anglický repertoár. Najväčšie úspechy kapela zaznamenala v čase, keď do kapely prišiel klávesák Gago Vitéz z Fiľakova (dnes už nebohý, v tom čase študent v Nitre ). Po odchode Petra Bányiho na vojnu hral na bicie Ján Behul, ktorý prišiel z Úsvit-u. (1)

Hviezdne obdobie zažila skupina v zostave Igor Machata – solo gitara; Peter Machata – bassgitara, spev; Gabriel Vitéz – klávesové nástroje, Štefan Prešinský – doprovodná gitara, spev; Ján Behúl – bicie. Skupina ukončila svoju činnosť v auguste 1983, kedy som musel odísť na vojnu pre zmenu Štefan Prešinský.  (2)

Literatúra

1 BEHUL, Ján: Komjatické kapely a muzikanti. In: CIFRA, Štefan – VRABCOVÁ, Viera, Ing. (zostavovatelia): Komjatice 1256 – 2006: Vedecko-popularizačná monografia obce. 1. doplnené vydanie. Komjatice – Bratislava: Združenie priateľov obce Komjatice, obec Komjatice, Q-Solid, 2008. 792 s. ISBN 80-969550-2-0.

2 PERNÝ, L.: Úsvit l skupiny a hudobníci z Komjatíc. In: http://www.usvithudba.szm.com/odkazy.htm

Recenzie a rozhovory v Slovenských národných novinách a v Literárnom týždenníku (III. ) + ukážky z pripravovaných textov

22.04.2021

Keď človek aktívne tvorí, občas príde doba, kedy treba sumarizovať a bilancovať. Už v minulosti som na svojom blogu sumarizoval články publikované v printe (Rozhovory pre Slovenské národné noviny, Rozhovory, recenzie a komentáre pre Slovenské národné noviny II. Recenzie, kritiky, umelecké odporúčania v Literárnom týždenníku). Od aktívnej spolupráce so 📰 [...]

Zachráni post-koronovú civilizáciu koncepcia basic income? [rozhovor s filozofom Marekom Hrubcom]

12.01.2021

Koncom minulého roka sa mi podarilo spracovať mimoriadne zaujímavý rozhovor so sociálnym vedcom s doc. PhDr. Marek Hrubec, PhD. Publikujem ho aj na svojom blogu, pre čitateľov Pravdy. S autorom sa poznám aj osobne a mimoriadne si ho vážim. Príjemné čítanie. 1, Pozdravujem Vás Marek. V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za možnosť rozhovoru nakoľko Vás považujem za [...]

Ohlasy a rozhovory ku knihe Utopisti, vizionári sveta budúcnosti

07.11.2020

Vydanie knihy má zmysel iba vtedy, ak sa kniha číta… Domnievam sa, že úspech mojej knihy Utopisti (v podobe celého radu ohlasov, diskusií a recenzií) nespočíva len v jej peknom obale (ktorý kolega Klimex nazýva – pre blaho spôsobené dotykom knihy – ako relaxačný), ale predovšetkým v tom, že téma hľadania ideálneho stavu vo svojej podstate fascinuje takmer [...]

indonézia, loď

Americká loď vypálila varovné výstrely na iránske člny v Hormuzskom prieplave

10.05.2021 21:55

Člny sa priblížili k ponorke a sprievodným plavidlám amerického námorníctva.

Martin Fecko

Prokurátor uzavrel dohodu s obvinenými zo snahy uplácať štátneho tajomníka Fecka

10.05.2021 18:40

Úplatok mal byť za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke na vytvorenie a zavádzanie informačného systému. Feckovi mali sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60-tisíc eur v hotovosti.

pocasie-11-5-2021

Valí sa k nám tropické počasie, po ňom pád teplôt

10.05.2021 18:00

Na niektorých miestach Slovenska môžeme prvýkrát v tomto roku zažiť tropický deň. Horúčava však dlho nevydrží, teploty veľmi rýchlo klesnú. Kam až spadnú?

medveď na hrebienku

Maco nakúkal do okien kuchyne na Hrebienku

10.05.2021 17:30

Do okien kuchyne na Hrebienku nakúkal v nedeľu dopoludnia statný medveď. Zrejme mu niečo dobre zavoňalo...

PhDr. Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 365702x
Priemerná čítanosť článkov: 3180x

Autor blogu

Kategórie