Založ si blog

VIDEO: Spomienkový koncert komjatickej kapely Rafael, autorské skladby zazneli po tridsiatich rokoch

Kedysi pradávno, vytvoril som stránku ktorá zmapovala hudobné skupiny v obci Komjatice, prevažne v 70 a 80. rokoch, 20. storočia. V tom čase som si nevedel ani predstaviť, že by sa dnes už apatickí a na hudobnú kariéru rezignovaní hudobníci skutočne dali dokopy a zahrali by spolu spomienkový koncert. Ale stal sa zázrak.

Na začiatku mája 2019 sa podarilo zorganizovať hudobníkovi Petrovi Machatovi unikátny koncert bigbítovej hudobnej skupiny Rafael. Hudobníci spolu nehrajú už vyše 30 rokov, preto bolo ešte nedávno takmer nemožné, že by sa podobný koncert mohol zorganizovať. Nakoniec sa to však skutočne podarilo a na koncert prišli všetci bývalí členovia skupiny…

Kapela Rafael nebola ako ostatné dedinské zábavové kapely 70. a 80. rokov. Vytvorila okolo pätnásť vlastných skladieb,  čo je už rozsah jednej štúdiovej LP platne. Žiaľ, kapela sa platňu nahrať nepodarilo a tieto skladby boli prvý krát nahrané až počas koncertu.
Zábava pokračovala až do skorého rána spontánnou jam session. Sám som si s kapelou zaspieval House Of The Rising Sun, čo bol pre mňa vynikajúci zážitok.

Video: Reunion koncert skupiny Rafael z Komjatíc (11. 5. 2019, Piváreň pri štrkárni, Komjatice) – link na video

Zostava:
Štefan Prešinský – gitara, spev
Peter Machata – basgitara, spev
Igor Machata – sólová gitara, spev
Ján Behúl – spev
Milan Perný, Peter Banyi, Jozef Vaško – bicie 

O kapele

Skupina Dúha bola založená niekedy v r. 1976 -77 (Milan Perný, Igor Machata, Peter Machata a Štefan Prešinský). Repertoár skupiny tvorili hity domácich a zahraničných autorov, nechýbala ani vlastná tvorba. Skupina sa zameriavala na mladých poslucháčov, podľa ktorých svoj repertoár upravovala. Bola taká obľúbená, že fanúšikovia chodili ich hudbu počúvať aj na skúšky, ktoré sa niekedy predĺžili až do neskorých nočných hodín. Medzi členmi fan klubu vznikli priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes a bolo tomu tak aj na spomienkovom koncerte.

Hlavným dodávateľom vlastných piesní bol spevák, skladateľ, gitarista a textár Štefan Prešinský. Zložil niekoľko vydarených piesní, ktoré skupina hrávala až do svojho rozpadu. Najväčšie problémy mali s hľadaním basgitaristu. Až konečne našli Petra Machatu. Pôvodný názov bol Spektrum alebo Dúha. Najstarším členom bol Štefan Prešinský (vtedy 18 ročný) a Igor Machata mal vtedy 17.

„Prvýkrát sme sa predviedli na rozlúčkovej deviatakov, kde sme vystúpili v dvoch blokoch ako hostia skupiny Beat club. Zožali sme veľký úspech, lebo sme vážne museli pôsobiť ako rarita“, dodal Štefan Prešinský.

Po odchode Milana Perného do Úsvit-u, začal s Dúhou hrať ako bubeník Peter Vaško. Toho neskôr na jeho žiadosť vymenili za Petra Bányiho. Odvtedy začali používať názov Rafael. Rafael bola ambiciózna skupina, ktorá začala hrať svetové hity a mala z veľkej časti anglický repertoár. Najväčšie úspechy kapela zaznamenala v čase, keď do kapely prišiel klávesák Gago Vitéz z Fiľakova (dnes už nebohý, v tom čase študent v Nitre ). Po odchode Petra Bányiho na vojnu hral na bicie Ján Behul, ktorý prišiel z Úsvit-u. (1)

Hviezdne obdobie zažila skupina v zostave Igor Machata – solo gitara; Peter Machata – bassgitara, spev; Gabriel Vitéz – klávesové nástroje, Štefan Prešinský – doprovodná gitara, spev; Ján Behúl – bicie. Skupina ukončila svoju činnosť v auguste 1983, kedy som musel odísť na vojnu pre zmenu Štefan Prešinský.  (2)

Literatúra

1 BEHUL, Ján: Komjatické kapely a muzikanti. In: CIFRA, Štefan – VRABCOVÁ, Viera, Ing. (zostavovatelia): Komjatice 1256 – 2006: Vedecko-popularizačná monografia obce. 1. doplnené vydanie. Komjatice – Bratislava: Združenie priateľov obce Komjatice, obec Komjatice, Q-Solid, 2008. 792 s. ISBN 80-969550-2-0.

2 PERNÝ, L.: Úsvit l skupiny a hudobníci z Komjatíc. In: http://www.usvithudba.szm.com/odkazy.htm

Z knižnice utopického socializmu: Slovanstvo a svet utopizmu

09.11.2019

Článok je súčasťou projektu pripravovanej knihy UTOPISTI: VIZIONÁRI BUDÚCNOSTI, PRVÉ SLOVENSKÉ DEJINY UTOPIZMU a seriálu Z knižnice utopického socializmu na webe DAV DVA „..koleso meniaceho viac »

Ľudská družnosť ako najdôležitejšia pozemská hodnota. Rozhovor s profesorom Jozefom Sipkom

08.11.2019

Rozhovor s profesorom Jozefom Sipkom bude súčasťou najnovšieho čísla ročenky DAV DVA 2020, ktorá vyjde na konci novembra 2019. Na svoj blog vám prinášam fragment z tohto veľmi zaujímavého viac »

Z knižnice utopického socializmu: Princípy radikálnej demokracie podľa Harringtonovej Republiky Oceány

02.11.2019

Článok je súčasťou projektu pripravovanej knihy UTOPISTI: VIZIONÁRI BUDÚCNOSTI, PRVÉ SLOVENSKÉ DEJINY UTOPIZMU a seriálu Z knižnice utopického socializmu na webe DAV DVA „Ak ľud, ktorý viac »

tunel, svetlo, človek

Rusko zaradilo Člověka v tísni na zoznam nežiaducich organizácií

12.11.2019 21:33

Na čiernej listine sa táto česká humanitárna organizácia ocitla po rozhodnutí námestníka ruského generálneho prokurátora zo 7. novembra.

Taliansko / Vatikán /

Vatikánska konferencia vyzvala vlády na riešenie problému plytvania potravinami

12.11.2019 21:09

Výzva prišla na konci dvojdňovej konferencie v Pápežskej akadémii vied vo Vatikáne, na ktorej sa zúčastnilo viac než 50 vedcov, akademikov, ekonómov a činiteľov OSN z 24 krajín sveta.

Alexander Lukašenko

Lukašenko usiluje o nastolenie užších vzťahov s EÚ

12.11.2019 20:27

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v septembri tiež uviedol, že mieni napraviť aj vzťahy s Washingtonom.

Žiga, Bruno, U.S. Steel

Štát posiela peniaze U. S. Steelu, hutníci čelia recesii

12.11.2019 19:30

U. S. Steel Košice získa od štátu 12,4 milióna eur ako kompenzáciu poplatkov na podporu obnoviteľných zdrojov.

Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 161
Celková čítanosť: 511456x
Priemerná čítanosť článkov: 3177x

Autor blogu

Kategórie