Založ si blog

Revival koncert komjatickej kapely Rafael, autorské skladby zazneli po tridsiatich rokoch

Kedysi pradávno, vytvoril som stránku ktorá zmapovala hudobné skupiny v obci Komjatice, prevažne v 70 a 80. rokoch, 20. storočia. V tom čase som si nevedel ani predstaviť, že by sa dnes už apatickí a na hudobnú kariéru rezignovaní hudobníci skutočne dali dokopy a zahrali by spolu spomienkový koncert. Ale stal sa zázrak.

Na začiatku mája 2019 sa podarilo zorganizovať hudobníkovi Petrovi Machatovi unikátny koncert bigbítovej hudobnej skupiny Rafael. Hudobníci spolu nehrajú už vyše 30 rokov, preto bolo ešte nedávno takmer nemožné, že by sa podobný koncert mohol zorganizovať. Nakoniec sa to však skutočne podarilo a na koncert prišli všetci bývalí členovia skupiny…

Kapela Rafael nebola ako ostatné dedinské zábavové kapely 70. a 80. rokov. Vytvorila okolo pätnásť vlastných skladieb,  čo je už rozsah jednej štúdiovej LP platne. Žiaľ, kapela sa platňu nahrať nepodarilo a tieto skladby boli prvý krát nahrané až počas koncertu.
Zábava pokračovala až do skorého rána spontánnou jam session. Sám som si s kapelou zaspieval House Of The Rising Sun, čo bol pre mňa vynikajúci zážitok.

Video: Reunion koncert skupiny Rafael z Komjatíc (11. 5. 2019, Piváreň pri štrkárni, Komjatice) – link na video

Zostava:
Štefan Prešinský – gitara, spev
Peter Machata – basgitara, spev
Igor Machata – sólová gitara, spev
Ján Behúl – spev
Milan Perný, Peter Banyi, Jozef Vaško – bicie 

O kapele

Skupina Dúha bola založená niekedy v r. 1976 -77 (Milan Perný, Igor Machata, Peter Machata a Štefan Prešinský). Repertoár skupiny tvorili hity domácich a zahraničných autorov, nechýbala ani vlastná tvorba. Skupina sa zameriavala na mladých poslucháčov, podľa ktorých svoj repertoár upravovala. Bola taká obľúbená, že fanúšikovia chodili ich hudbu počúvať aj na skúšky, ktoré sa niekedy predĺžili až do neskorých nočných hodín. Medzi členmi fan klubu vznikli priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes a bolo tomu tak aj na spomienkovom koncerte.

Hlavným dodávateľom vlastných piesní bol spevák, skladateľ, gitarista a textár Štefan Prešinský. Zložil niekoľko vydarených piesní, ktoré skupina hrávala až do svojho rozpadu. Najväčšie problémy mali s hľadaním basgitaristu. Až konečne našli Petra Machatu. Pôvodný názov bol Spektrum alebo Dúha. Najstarším členom bol Štefan Prešinský (vtedy 18 ročný) a Igor Machata mal vtedy 17.

„Prvýkrát sme sa predviedli na rozlúčkovej deviatakov, kde sme vystúpili v dvoch blokoch ako hostia skupiny Beat club. Zožali sme veľký úspech, lebo sme vážne museli pôsobiť ako rarita“, dodal Štefan Prešinský.

Po odchode Milana Perného do Úsvit-u, začal s Dúhou hrať ako bubeník Peter Vaško. Toho neskôr na jeho žiadosť vymenili za Petra Bányiho. Odvtedy začali používať názov Rafael. Rafael bola ambiciózna skupina, ktorá začala hrať svetové hity a mala z veľkej časti anglický repertoár. Najväčšie úspechy kapela zaznamenala v čase, keď do kapely prišiel klávesák Gago Vitéz z Fiľakova (dnes už nebohý, v tom čase študent v Nitre ). Po odchode Petra Bányiho na vojnu hral na bicie Ján Behul, ktorý prišiel z Úsvit-u. (1)

Hviezdne obdobie zažila skupina v zostave Igor Machata – solo gitara; Peter Machata – bassgitara, spev; Gabriel Vitéz – klávesové nástroje, Štefan Prešinský – doprovodná gitara, spev; Ján Behúl – bicie. Skupina ukončila svoju činnosť v auguste 1983, kedy som musel odísť na vojnu pre zmenu Štefan Prešinský.  (2)

Literatúra

1 BEHUL, Ján: Komjatické kapely a muzikanti. In: CIFRA, Štefan – VRABCOVÁ, Viera, Ing. (zostavovatelia): Komjatice 1256 – 2006: Vedecko-popularizačná monografia obce. 1. doplnené vydanie. Komjatice – Bratislava: Združenie priateľov obce Komjatice, obec Komjatice, Q-Solid, 2008. 792 s. ISBN 80-969550-2-0.

2 PERNÝ, L.: Úsvit l skupiny a hudobníci z Komjatíc. In: http://www.usvithudba.szm.com/odkazy.htm

Roger Waters vydal remake skladby Comfortably Numb s varovným apokalyptickým klipom

22.11.2022

Medzi umelcov, ktorí sú zaraďovaní na čierne zoznamy tzv. cancel culture patrí aj jeden z členov legendárnej skupiny Pink Floyd. Hudobník, skladateľ a protivojnový aktivista Roger Waters vydal desivo-apokalyptický klip k novej, temnejšej verzii známej skladby Comfortably Numb z kultového albumu The Wall. Video vytvoril Sean Evans a Mix Gus Seyffert, ktorý tiež nahral basgitaru, [...]

Záznam z konferencie Mináč 100 l Clementis 120, vystúpili Gešper, Chmelár, Hajko, Leikert, Michelko, Weiss či Mináčova vnučka

06.11.2022

Očakávaný záznam z podujatia, ktoré bolo venované dvom významným osobnostiam slovenskej kultúry je konečne k dispozícii online. Na podujatí vystúpili profesori, docenti a doktori… celý rad významným slovenských intelektuálov od docenta Eduarda Chmelára cez profesora Jozefa Leikerta až po Petra Weissa. Interdisciplinárne podujatie spojilo filozofov, historikov, [...]

Povolebná úvaha alebo prečo zakázať billboardy a zaviesť jednu verejnú stránku s programom kandidátov

02.11.2022

UTOPICKÁ OBEC ALEBO ČO VŠETKO SA DÁ V POSÚVANÍ HRANÍC MOŽNÉHO (dodatok ku komunálnym a župným voľbám) Vrátim sa ešte ku komunálnym a župným voľbám… Pred voľbami som napísal, že treba voliť ľudí podľa ich kvalít, teda praktických činov, výsledkov práce, a nových kandidátov na základe vízií, ktoré ponúkajú. Nesúhlasím s tvrdením, že regionálna [...]

Bagdádí

Islamský štát zmizol z očí. Čaká na ďalšiu príležitosť?

07.12.2022 07:00

Byť šéfom teroristickej organizácie Islamský štát je momentálne mimoriadne rizikové povolanie.

Ukrajina Rusko vojna Cherson útok uarus

Ruská armáda na Donbase popravila 21 dezertérov, tvrdí velenie ukrajinských síl

07.12.2022 06:43

Prigožinova žoldnierska skupina naverbovala do bojov na Ukrajine tisíce trestancov.

Peniaze / Euro /

Väčšina Slovákov má problém vyžiť z platu. Akú majú šancu si polepšiť?

07.12.2022 06:05

Bude budúci rok prajný na hľadanie si novej práce, ak sa rútime do recesie? A ako sa na pracovnom trhu prejavuje starnutie populácie a v čom robia firmy chybu, ktorá ich dobehne neskôr?

Ukrajina, vojna, Bachmut

ONLINE: USA: Nedovoľujeme ani nenabádame Ukrajinu útočiť za jej hranicami

07.12.2022 05:55, aktualizované: 07:17

"Poskytujeme Ukrajine to, čo potrebuje na použitie na svojom suverénnom území – na ukrajinskej pôde," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Ned Price.