Založ si blog

Revival koncert komjatickej kapely Rafael, autorské skladby zazneli po tridsiatich rokoch

Kedysi pradávno, vytvoril som stránku ktorá zmapovala hudobné skupiny v obci Komjatice, prevažne v 70 a 80. rokoch, 20. storočia. V tom čase som si nevedel ani predstaviť, že by sa dnes už apatickí a na hudobnú kariéru rezignovaní hudobníci skutočne dali dokopy a zahrali by spolu spomienkový koncert. Ale stal sa zázrak.

Na začiatku mája 2019 sa podarilo zorganizovať hudobníkovi Petrovi Machatovi unikátny koncert bigbítovej hudobnej skupiny Rafael. Hudobníci spolu nehrajú už vyše 30 rokov, preto bolo ešte nedávno takmer nemožné, že by sa podobný koncert mohol zorganizovať. Nakoniec sa to však skutočne podarilo a na koncert prišli všetci bývalí členovia skupiny…

Kapela Rafael nebola ako ostatné dedinské zábavové kapely 70. a 80. rokov. Vytvorila okolo pätnásť vlastných skladieb,  čo je už rozsah jednej štúdiovej LP platne. Žiaľ, kapela sa platňu nahrať nepodarilo a tieto skladby boli prvý krát nahrané až počas koncertu.
Zábava pokračovala až do skorého rána spontánnou jam session. Sám som si s kapelou zaspieval House Of The Rising Sun, čo bol pre mňa vynikajúci zážitok.

Video: Reunion koncert skupiny Rafael z Komjatíc (11. 5. 2019, Piváreň pri štrkárni, Komjatice) – link na video

Zostava:
Štefan Prešinský – gitara, spev
Peter Machata – basgitara, spev
Igor Machata – sólová gitara, spev
Ján Behúl – spev
Milan Perný, Peter Banyi, Jozef Vaško – bicie 

O kapele

Skupina Dúha bola založená niekedy v r. 1976 -77 (Milan Perný, Igor Machata, Peter Machata a Štefan Prešinský). Repertoár skupiny tvorili hity domácich a zahraničných autorov, nechýbala ani vlastná tvorba. Skupina sa zameriavala na mladých poslucháčov, podľa ktorých svoj repertoár upravovala. Bola taká obľúbená, že fanúšikovia chodili ich hudbu počúvať aj na skúšky, ktoré sa niekedy predĺžili až do neskorých nočných hodín. Medzi členmi fan klubu vznikli priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes a bolo tomu tak aj na spomienkovom koncerte.

Hlavným dodávateľom vlastných piesní bol spevák, skladateľ, gitarista a textár Štefan Prešinský. Zložil niekoľko vydarených piesní, ktoré skupina hrávala až do svojho rozpadu. Najväčšie problémy mali s hľadaním basgitaristu. Až konečne našli Petra Machatu. Pôvodný názov bol Spektrum alebo Dúha. Najstarším členom bol Štefan Prešinský (vtedy 18 ročný) a Igor Machata mal vtedy 17.

„Prvýkrát sme sa predviedli na rozlúčkovej deviatakov, kde sme vystúpili v dvoch blokoch ako hostia skupiny Beat club. Zožali sme veľký úspech, lebo sme vážne museli pôsobiť ako rarita“, dodal Štefan Prešinský.

Po odchode Milana Perného do Úsvit-u, začal s Dúhou hrať ako bubeník Peter Vaško. Toho neskôr na jeho žiadosť vymenili za Petra Bányiho. Odvtedy začali používať názov Rafael. Rafael bola ambiciózna skupina, ktorá začala hrať svetové hity a mala z veľkej časti anglický repertoár. Najväčšie úspechy kapela zaznamenala v čase, keď do kapely prišiel klávesák Gago Vitéz z Fiľakova (dnes už nebohý, v tom čase študent v Nitre ). Po odchode Petra Bányiho na vojnu hral na bicie Ján Behul, ktorý prišiel z Úsvit-u. (1)

Hviezdne obdobie zažila skupina v zostave Igor Machata – solo gitara; Peter Machata – bassgitara, spev; Gabriel Vitéz – klávesové nástroje, Štefan Prešinský – doprovodná gitara, spev; Ján Behúl – bicie. Skupina ukončila svoju činnosť v auguste 1983, kedy som musel odísť na vojnu pre zmenu Štefan Prešinský.  (2)

Literatúra

1 BEHUL, Ján: Komjatické kapely a muzikanti. In: CIFRA, Štefan – VRABCOVÁ, Viera, Ing. (zostavovatelia): Komjatice 1256 – 2006: Vedecko-popularizačná monografia obce. 1. doplnené vydanie. Komjatice – Bratislava: Združenie priateľov obce Komjatice, obec Komjatice, Q-Solid, 2008. 792 s. ISBN 80-969550-2-0.

2 PERNÝ, L.: Úsvit l skupiny a hudobníci z Komjatíc. In: http://www.usvithudba.szm.com/odkazy.htm

Z knižnice utopického socializmu, mimoriadne úspešný seriál štúdií k téme dejín utopizmu

22.06.2024

V rámci pripravovaného vydania knihy UTOPISTI vychádzali na stránkach DAV DVA štúdie a populárno-náučné články v rámci seriálu s názvom „Z KNIŽNICE UTOPICKÉHO SOCIALIZMU“. Svojho času získal – aj vzhľadom na odbornosť problematiky – pomerne vysoké čísla. Išlo o tisíce zhliadnutí. Kulturologicko-politologický seriál vznikol v rámci príprav knihy UTOPISTI a [...]

Čo je nového v Spolku slovenských spisovateľov [úvodník v Literárnom týždenníku, B. Brendza, L. Perný]

19.06.2024

Článok predsedu a podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku. Dofinancovanie časopisu SSS Literárny týždenník (Denník N a StartItUp šírili nepravdivé informácie) Liberálny web StartItUP a Denník N zaútočili na Literárny týždenník (LT) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Redaktor média StartItUp sa dopytoval poslancov, či [...]

Estetická analýza a kulturologický výskum tvorby ženských autoriek Matice a SZPB [video]

18.06.2024

Predmetom štúdie je odborná kulturologická analýza tvorby žien v rámci súčasného Výtvarného odboru Matice slovenskej (a s nim spriaznených slovenských výtvarníčok), ktorý pôsobí pri Galérii Matice slovenskej v Bratislave pod odborným kurátorským vedením Dr. Ladislava Skraka, ktorý je súčasne predsedom VO MS. Súčasťou príspevku je aj krátky historický exkurz k [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 263
Celková čítanosť: 847481x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Kategórie