Založ si blog

Spolok slovenských spisovateľov oceňoval a slávil storočnicu

15. december 2023, Budmerice – Je to presne sto rokov, kedy slovenskí spisovatelia založili najstaršiu slovenskú literárnu organizáciu Spolok slovenských spisovateľov po jej oddelení od Umeleckej besedy Slovenska, v ktorej dominovali výtvarní umelci. Medzi predsedov a čestných predsedov Spolku slovenských spisovateľov (a nadväzujúceho Zväzu slovenských spisovateľov) v minulosti patrili významné osobnosti slovenskej literatúry ako Janko Jesenský, Valentín Beniak, Ján Poničan, Ivan Krasko, Vavro Šrobár, Ladislav Novomeský, Michal Chorváth, Milan Lajčiak, František Hečko, Vojtech Mihálik, Andrej Plávka, Ján Solovič, Ladislav Tažký, Jaroslav Rezník, Ján Tužinský, Milan Ferko či Vincent Šikula. Významnou historickou udalosťou Spolku slovenských spisovateľov bol Kongres slovenských spisovateľov (1936) v Trenčianskych Tepliciach. Kongres bol založený na zjednocovaní umeleckého frontu bez ohľadu na politickú, konfesionálne, generačnú, teritoriálnu, štátnu alebo národnostnú príslušnosť – na báze šírenia humanistického posolstva národnej literatúry a kultúry a ich otváranie sa svetu.

V kaštieli Budmerice, ktorý sa stal istým časom spisovateľským centrom, bola spojená oslava storočnice (slávnostná akadémia) s odovzdávaním Cien Rudolfa Fábryho. Podujatie   ktoré vzniklo v spolupráci s obcou Budmerice, Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a časopisom Dotyky  moderoval moderátor RTVS Ján Sklenár a prítomným sa prihovoril aj starosta Jozef Savkuliak. V prvej časti podujatia boli v rámci súťaže Cena Rudolfa Fábryho ocenení čestnými uznaniami Ivana Topitkalová, Alica Ištoková a Šimon Jozef Ťažký.

3. prémiu Ceny Rudolfa Fábryho získala Magdaléna Martišková, 2. prémiu Agáta Komanová, 1. prémiu Martina Kostolná a víťaznú Cenu Rudolfa Fábryho získala Jela Abasová. O hudobný program sa postarali fujarista Roman Kuchta, sláčikové quarteto Romi Quartet, sopranistka Žofia Džubáková, klaviristka Karin Remencová. Ukážky z tvorby Rudolfa Fábryho  ktorý v Budmericiach pôsobil, a ktorému v kaštieli minulý rok slávnostne otvorili pamätnú izbu – prečítali Marek Urban a Sofia Maskalíková.

Druhú časť podujatia tvorila slávnostná akadémia k storočnici Spolku slovenských spisovateľov, ktorú uviedol čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov Jaroslav Rezník st., ktorý priblížil stručné dejiny inštitúcie. Zdôraznil, že Spolok zakladali rôznorodé osobnosti Ivan Krasko, Jozef Gregor Tajovský či Vavro Šrobár, ktorý zabezpečil jeho oficiálne štátne povolenie. Pokračoval príhovor predsedu Spolku slovenských spisovateľov Borisa Brendzu, v ktorom poukázal na to, že slovenskí spisovatelia nie sú dostatočne podporovaní zo strany štátu. Vyjadril nádej, že sa táto situácia v budúcnosti zmení. V rámci slávnostnej akadémie boli ocenení slávnostnými plaketami Vincent Šabík, Etela Farkašová, Mária Bátorová, Anton Hikysch, Pavol Dinka, Jaroslav Rezník st., Anton Hrnko Michal Chuda a Jozef Vladár. Čestné uznania dostali Margita Ivaničková, Zuzana Kováčová, Drahomíra Pechočiaková, Milan Hodál, Jozef Mikloško, Pavol Tomašovič, Gustáv Murín a Dalimír Hajko. Publiku sa prihovorili Vincent Šabík, Jozef Mikloško, Gustáv Murín a Dalimír Hajko. Na záver bol premietnutý videoodkaz čestného predsedu Spolku slovenských spisovateľov, autora Tisícročnej včely Petra Jaroša. Celé podujatie bolo vysielané naživo cez sociálnu sieť Facebook na stránke Spolok slovenských spisovateľov a VSSS.

V súčasnosti vedie Spolok slovenských spisovateľov Boris Brendza, tajomníkom je Štefan Cifra, podpredsedami sú Lukáš Perný a Anton Hrnko. Dcérskou spoločnosťou je Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, ktoré vydáva tak diela slovenských autorov, ako aj preklady zahraničnej literatúry (dlhodobo ho viedol Roman Michelko). Od roku 2022 výrazne rozšíril Spolok slovenských spisovateľov spoluprácu s Maticou slovenskou. Spoločne organizujú rozhovory so spisovateľmi vedené podpredsedom L. Perným v bratislavskom Dome Matice slovenskej.

Rozhovorov sa zúčastnili osobnosti slovenskej literatúry a vedy ako profesori Dalimír Hajko, Jozef Leikert, Viktor Timura, literárni kritici a spisovatelia Alexander Halvoník, Ján Tazberík, Anton Hykisch, Gustáv Murín, Jaroslav Rezník st., Pavol Parenička, Lidka Žaková, Silvia Hlavová, Margita Ivaničková, Tatiana Jaglová, Jozef Mikloško či Dušan Mikolaj. Na najbližšom podujatí, ktoré sa uskutoční 21. 12. 2023 o 13:00 v bratislavskom Dome Matice slovenskej vystúpi kulturológ a bývalý šéfredaktor Literárneho týždenníka profesor Vincent Šabík.

Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej si pripomenul ďalšie zaujímavé osobnosti – priekopníka rádiotelegrafie Jozefa Murgaša a spisovateľa Ladislava Mňačka [videoblog]

23.02.2024

PRIEKOPNÍK RÁDIOTELEGRAFIE JOZEF MURGAŠ – 160 21. 2. 2024 – Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej v spolupráci s Domom Matice slovenskej Bratislava, Spolkom slovenských spisovateľov, Mladou Maticou, Slovenskými pohľadmi a predovšetkým Spoločnosťou Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského zastúpenou Ing. Jánom Šebom zorganizovali odborné a popularizačné podujatie k [...]

„Doorsácky klávesák“ Ray Manzarek by mal dnes 85 rokov

12.02.2024

Pri príležitosti 85-ročnice Raya Manzareka uverejňujem článok, ktorý som presne pred rokom publikoval na tomto blogu. V roku 2013 (v čase keď odišiel) som mu vzdal (spolu s doc. J. Fujakom) hold na svojom albume The Rondel experimentálnu kompozíciou Day After Ray (J. Fujak tu hrá na pozadí motív skladby People Are Strange). *** 12. februára 1939 sa narodil jeden z [...]

Japonec, ktorý ovplyvnil nemecký experiment. Odišiel Damo Suzuki, ktorý sa zapísal do dejín hudby v rámci žánru krautrock a skupiny CAN

11.02.2024

Šesťdesiate roky sú obdobím experimentov, vzniku nových hudobných žánrov, filmovej novej vlny, ale aj prapočiatkov elektronickej hudby či vo výtvarnom umení pop-artu. Nasledujúce desaťročie je neprávom podceňované, nakoľko na mnohé z týchto experimentov nadviazalo v pestrých kultúrnych kontextoch. Rozvoj nastal v 70. rokoch napríklad v oblasti tzv. art rocku/progresívnom [...]

washington police ambasáda

Pred izraelským veľvyslanectvom sa zapálil príslušník amerických vzdušných síl

26.02.2024 07:40

Muž to streamoval na platforme Twitch. V jednom momente podľa zmienenej osoby povedal, že „už nebude spolupáchateľom genocídy“.

CIA

New York Times: Americká CIA už roky pomáha Ukrajine, má tam 12 tajných základní

26.02.2024 07:15

Spojené štáty už viac ako desaťročie rozvíjajú tajné spravodajské partnerstvo s Ukrajinou, píše americký denník The New York Times.

Ladmovce  záplavy, rieka bodrog

V okresoch Michalovce a Trebišov hrozia povodne, sú vydané výstrahy

26.02.2024 07:10

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj očakáva novú ruskú ofenzívu už v máji. Na Macronov samit Fico príde, Orbán nie

26.02.2024 06:15, aktualizované: 08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očakáva, že Rusko spustí novú ofenzívu v máji alebo v lete. Ukrajina má svoje vlastné bojové plány.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 238
Celková čítanosť: 778977x
Priemerná čítanosť článkov: 3273x

Kategórie