Založ si blog

Odhalenie busty Dr. Vladimíra Clementisa a uvedenie novej knihy Clementis & Mináč: Vlastenci alebo „buržoázni nacionalisti“?

 

26. mája 2023 sa v Rimavskej Sobote konalo unikátne podujatie pri príležitosti odhalenia busty Dr. Vladimírovi Clementisovi v Aleji Národných dejateľov na Námestí Štefana Daxnera, hneď pri buste Vladimíra Mináča, ktorých oboch spájajú obvinenia z tzv. buržoázneho nacionalizmu, spoločný rodný kraj, ľavicové a národné presvedčenie či sympatie práve k Štefanovi Markovi Daxnerovi. Pri tejto príležitosti vychádza kniha CLEMENTIS & MINÁČ: VLASTENCI A L E B O  „BURŽOÁZNI NACIONALISTI“?, ktorej úlohou je priblížiť osudy týchto dvoch významných osobností slovenských kultúrnych a politických dejín. Mediálny výstup z podujatia vyšiel na portále VOBRAZE.sk

Pozrite si zostrih podujatia z pôsobivou hudbou Petra Hapku:

Dr. Perný a Dr. Gešper pri uvedení knihy CLEMENTIS & MINÁC: VLASTENCI ALEBO „BURŽOÁZNI NACIONALISTI“?

ANOTÁCIA KNIHY:

Kniha plná unikátnych štúdií, esejí, príhovorov, spomienok, komentárov, fotografií, citátov, malieb a ukážok z diela dvoch slovenských Vladimírov. Vychádza nielen z konferenčných príspevkov, ale dodatočne dodaných textov. Na jej vzniku sa podieľali také zvučné mená ako Dalimír Hajko, Jozef Leikert, Martin Muránsky, Peter Holka, Peter Kerecman, Roman Michelko, Martin a Svetozár Krnovci, Gabriela Rothmayerová, Rado Žgrada, Zuzana Pavelcová, Ladislav Hohoš, Eduard Chmelár, Peter Weiss, Jana Schillerová-Horváthová, Vladimír Mináč ml., Maroš Smolec, Ján Seman, Jozef Lysý, Pavol Parenička, František Škvrnda st., Július Lomenčík. Do knihy sú zaradené aj archívne články z Nového slova od osobností ako Jozef Čertík, Jozef Špaček a ďalších.

Bohatú obrazovú prílohu doplnil Dr. L. Skrak (originálne kresby a maľby špeciálne pre publikáciu vytvorili M. Kvašňovská a T. Klimek), pričom archívne fotografie dodali aj I. Horváth najml., Dr. V. Mináč ml., Š. Haviar a M. Krno. Zostavovateľmi publikácie sú predseda Matice slovenskej, spisovateľ, právnik, esejista a popularizátor (ne)známych osobností Slovenska Dr. Marián Gešper a pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej, predseda Spoločnosti Ladislava Novomeského, podpredseda Spolku slovenských spisovateľov, hudobník, kulturológ a spisovateľ Dr. Lukáš Perný.

Ukážku z knihy si môžete pozrieť na GOOGLE BOOKS, čoskoro bude k dispozícii na vydavatel.sk, dovtedy v prípade urgentného záujmu si ju možno zakúpiť priamo u autora v Bratislave (kontakt: lucasperny@gmail.com). Kniha vyšla v limitovanej edícii 300 kusov, pričom už v tomto čase bolo odoslaných do knižníc a predaných približne 100 kusov.

***

„Dávajte si pozor na politikov, ktorí ani nerecitujú, ani necitujú, ba sa ani neodvolávajú na slovenských básnikov!“
– Vladimír Clementis

„…stať sa skutočným Slovákom, úplným Slovákom, značí stať sa bratom všetkých ľudí, taký je aj vznešený odkaz našich dejín.
Nemáme takmer nič okrem svojej túžby po spravodlivosti. Vždy budeme malým národom, ale dokiaľ budeme chrániť svoju pravdu, nikdy nebudeme bezmocní.
Nie moc, ktorá je pominuteľná, ale duch, ktorý trvá: to je naša cesta, náš zmysel, náš osud.“
— Vladimír Mináč

***

Z recenzie/posudku Dr. Jaroslava Dureca:

Pri spoznávaní národných a svetových dejín je pre nás samozrejmosťou, že musíme prísť do kontaktu s viac alebo menej známymi aktérmi, ktorí boli súčasťou historických udalostí, dejinných križovatiek, spoločensko-politických procesov v danom historickom úseku. Práve spoznávanie myslenia, konania či ideového presvedčenia môže nám slúžiť ako neoceniteľná sonda do každodennosti v premenách času. Osobnosti, ich život a dielo, sú zložité oblasti bádania a preto si vyžadujú uplatnenie rôznych metodologických východísk biografického prístupu. Tieto, ale aj ďalšie aspekty skúmania úlohy osobnosti v dejinách odzrkadľuje zaujímavá kolektívna publikácia o živote a diele Vladimíra Clementisa a Vladimíra Mináča.

Recenzia Dr. Jaroslava Dureca výjde v najnovších Slovenských národných novinách

Ide o vedecko-popularizačný zborník, ktorého hĺbka spracovania spočíva najmä v tom, že zostavovatelia zborníka sa rozhodli zosúladiť obrovské množstvo rozmanitého materiálu s cieľom, aby ponúkli svojím čitateľom možnosť nazerať na Clementisa alebo Mináča z rôzneho uhlu pohľadu. Už zo samotného obsahu zborníka vyplýva, že zostavovatelia i samotní autori vedeckých príspevkov a esejí, ktoré boli súčasťou vedeckých konferencií a odborných seminárov, a starších článkov sa nepokúšajú vnútiť čitateľom svoj „správny názor“ na danú problematiku, ale skôr vedú čitateľov k tomu, aby sa pokúšali o problematike hlbšie uvažovať a tak hľadať odpovede na vynárajúce sa otázky z národných dejín. V hraniciach týchto intencií sa rozhodli zostavovatelia okrem vedeckých príspevkov a esejí zaradiť do zborníka spomienky ľudí, ktorí Vladimíra Clementisa a Vladimíra Mináča osobne poznali a môžu tak o nich podať svedectvo z prvej ruky o vlastnostiach, ktoré verejnosti neboli dosiaľ celkom známe. Popri spomienkach za dôležitý zdroj poznávania osobností bezpodmienečne považujeme ich vlastnú tvorbu, ktorá v mnohom odzrkadľuje nielen podmienky každodenného života so svojimi charakteristickými znakmi, ale zvlášť spôsob uvažovania a hodnotenia aktuálnych otázok doby. Viacrozmerný text považujeme síce za kľúčový znak zborníka, ale k vyššiemu efektu rovnako napomáha kvalitné grafické spracovanie. Okrem samostatnej časti, ktorá sa orientuje na obrazový materiál – galériu, nachádzame v celom zborníku rozličné fotografie, či už zo života predmetných osobností alebo z podujatí, ktoré sa im venovali.  

O zmysle združovania spisovateľov v 21. storočí (Zamyslenie pri storočnici Spolku slovenských spisovateľov)

30.09.2023

„Zvolil som slovo. Nechcem inej zbrane, hoc boli časy, že som chcel. Cieľ iných zbraní – zabíjanie. Ja prikladať chcem skorocel. Zvolil som slovo. Nechcem inej zbrane.“ JÁN PONIČAN, podpredseda Zväzu slovenských spisovateľov „Človek je projekt na roky. Človek je výtvor kolektívny. V tom zarátané nočné bdenia, roky samoty, aj v radosti, aj v žiali, keď činí [...]

Čo všetko robí Matica slovenská

03.09.2023

Matica slovenská je barometrom sebapoznania slovenskej národnej skutočnosti a občianskej slobody slovenského národa. Počas celých jej búrlivých dejín stála v prvej línii ochrany záujmov slovenského národa a rozvoja jeho kultúry. Nie je tomu inak ani dnes, keď proti nej niektorí trollovia aktívne a angažovane bojujú (od bývalej ministerky až po radových internetových [...]

Štvrtý rozmer diktatúry alebo diktatúra bezvýznamnosti (kultúrny kritik Tomáš Klimek komentuje dobu, ktorú žijeme)

02.09.2023

Mimoriadne a prvý krát na svojom blogu zverejňujem so súhlasom autora článok, ktorý vznikal čiastočne aj v rámci spoločných kulturologicko-filozofických diskusií. Vo finálnej podobe vyjde v najstaršom kultúrnom periodiku Slovenské pohľady pravdepodobne až začiatkom budúceho roka, no jednak pre úspech včerajšieho blogu o bánálnej ideologickej propagande DPOH (t. č. 2000 [...]

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

banícka nemocnica, Štiavnické Bane

Prvú banícku nemocnicu na Piargu vynovujú. Ako ju zmení polmiliónová investícia?

30.09.2023 11:36

Stáročnú budovu v Štiavnických Baniach, ktoré v minulosti niesli názov Piarg, rekonštruujú. Kedysi v nej liečili ťažko chorých baníkov, no už čoskoro bude slúžiť seniorom.

OĽaNO / Igor Matovič /

Matovičovi údajne poškodili desiatky fiatok. Jednu podľa Pročka odnesli do zákazu parkovania

30.09.2023 11:31

Na auto neznámi páchatelia napísali hanlivý odkaz lídrovi hnutia Igorovi Matovičovi.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 219
Celková čítanosť: 715190x
Priemerná čítanosť článkov: 3266x

Kategórie