Založ si blog

Odhalenie busty Dr. Vladimíra Clementisa a uvedenie novej knihy Clementis & Mináč: Vlastenci alebo „buržoázni nacionalisti“?

 

26. mája 2023 sa v Rimavskej Sobote konalo unikátne podujatie pri príležitosti odhalenia busty Dr. Vladimírovi Clementisovi v Aleji Národných dejateľov na Námestí Štefana Daxnera, hneď pri buste Vladimíra Mináča, ktorých oboch spájajú obvinenia z tzv. buržoázneho nacionalizmu, spoločný rodný kraj, ľavicové a národné presvedčenie či sympatie práve k Štefanovi Markovi Daxnerovi. Pri tejto príležitosti vychádza kniha CLEMENTIS & MINÁČ: VLASTENCI A L E B O  „BURŽOÁZNI NACIONALISTI“?, ktorej úlohou je priblížiť osudy týchto dvoch významných osobností slovenských kultúrnych a politických dejín. Mediálny výstup z podujatia vyšiel na portále VOBRAZE.sk

Pozrite si zostrih podujatia z pôsobivou hudbou Petra Hapku:

Dr. Perný a Dr. Gešper pri uvedení knihy CLEMENTIS & MINÁC: VLASTENCI ALEBO „BURŽOÁZNI NACIONALISTI“?

ANOTÁCIA KNIHY:

Kniha plná unikátnych štúdií, esejí, príhovorov, spomienok, komentárov, fotografií, citátov, malieb a ukážok z diela dvoch slovenských Vladimírov. Vychádza nielen z konferenčných príspevkov, ale dodatočne dodaných textov. Na jej vzniku sa podieľali také zvučné mená ako Dalimír Hajko, Jozef Leikert, Martin Muránsky, Peter Holka, Peter Kerecman, Roman Michelko, Martin a Svetozár Krnovci, Gabriela Rothmayerová, Rado Žgrada, Zuzana Pavelcová, Ladislav Hohoš, Eduard Chmelár, Peter Weiss, Jana Schillerová-Horváthová, Vladimír Mináč ml., Maroš Smolec, Ján Seman, Jozef Lysý, Pavol Parenička, František Škvrnda st., Július Lomenčík. Do knihy sú zaradené aj archívne články z Nového slova od osobností ako Jozef Čertík, Jozef Špaček a ďalších.

Bohatú obrazovú prílohu doplnil Dr. L. Skrak (originálne kresby a maľby špeciálne pre publikáciu vytvorili M. Kvašňovská a T. Klimek), pričom archívne fotografie dodali aj I. Horváth najml., Dr. V. Mináč ml., Š. Haviar a M. Krno. Zostavovateľmi publikácie sú predseda Matice slovenskej, spisovateľ, právnik, esejista a popularizátor (ne)známych osobností Slovenska Dr. Marián Gešper a pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej, predseda Spoločnosti Ladislava Novomeského, podpredseda Spolku slovenských spisovateľov, hudobník, kulturológ a spisovateľ Dr. Lukáš Perný.

Ukážku z knihy si môžete pozrieť na GOOGLE BOOKS, čoskoro bude k dispozícii na vydavatel.sk, dovtedy v prípade urgentného záujmu si ju možno zakúpiť priamo u autora v Bratislave (kontakt: lucasperny@gmail.com). Kniha vyšla v limitovanej edícii 300 kusov, pričom už v tomto čase bolo odoslaných do knižníc a predaných približne 100 kusov.

***

„Dávajte si pozor na politikov, ktorí ani nerecitujú, ani necitujú, ba sa ani neodvolávajú na slovenských básnikov!“
– Vladimír Clementis

„…stať sa skutočným Slovákom, úplným Slovákom, značí stať sa bratom všetkých ľudí, taký je aj vznešený odkaz našich dejín.
Nemáme takmer nič okrem svojej túžby po spravodlivosti. Vždy budeme malým národom, ale dokiaľ budeme chrániť svoju pravdu, nikdy nebudeme bezmocní.
Nie moc, ktorá je pominuteľná, ale duch, ktorý trvá: to je naša cesta, náš zmysel, náš osud.“
— Vladimír Mináč

***

Z recenzie/posudku Dr. Jaroslava Dureca:

Pri spoznávaní národných a svetových dejín je pre nás samozrejmosťou, že musíme prísť do kontaktu s viac alebo menej známymi aktérmi, ktorí boli súčasťou historických udalostí, dejinných križovatiek, spoločensko-politických procesov v danom historickom úseku. Práve spoznávanie myslenia, konania či ideového presvedčenia môže nám slúžiť ako neoceniteľná sonda do každodennosti v premenách času. Osobnosti, ich život a dielo, sú zložité oblasti bádania a preto si vyžadujú uplatnenie rôznych metodologických východísk biografického prístupu. Tieto, ale aj ďalšie aspekty skúmania úlohy osobnosti v dejinách odzrkadľuje zaujímavá kolektívna publikácia o živote a diele Vladimíra Clementisa a Vladimíra Mináča.

Recenzia Dr. Jaroslava Dureca výjde v najnovších Slovenských národných novinách

Ide o vedecko-popularizačný zborník, ktorého hĺbka spracovania spočíva najmä v tom, že zostavovatelia zborníka sa rozhodli zosúladiť obrovské množstvo rozmanitého materiálu s cieľom, aby ponúkli svojím čitateľom možnosť nazerať na Clementisa alebo Mináča z rôzneho uhlu pohľadu. Už zo samotného obsahu zborníka vyplýva, že zostavovatelia i samotní autori vedeckých príspevkov a esejí, ktoré boli súčasťou vedeckých konferencií a odborných seminárov, a starších článkov sa nepokúšajú vnútiť čitateľom svoj „správny názor“ na danú problematiku, ale skôr vedú čitateľov k tomu, aby sa pokúšali o problematike hlbšie uvažovať a tak hľadať odpovede na vynárajúce sa otázky z národných dejín. V hraniciach týchto intencií sa rozhodli zostavovatelia okrem vedeckých príspevkov a esejí zaradiť do zborníka spomienky ľudí, ktorí Vladimíra Clementisa a Vladimíra Mináča osobne poznali a môžu tak o nich podať svedectvo z prvej ruky o vlastnostiach, ktoré verejnosti neboli dosiaľ celkom známe. Popri spomienkach za dôležitý zdroj poznávania osobností bezpodmienečne považujeme ich vlastnú tvorbu, ktorá v mnohom odzrkadľuje nielen podmienky každodenného života so svojimi charakteristickými znakmi, ale zvlášť spôsob uvažovania a hodnotenia aktuálnych otázok doby. Viacrozmerný text považujeme síce za kľúčový znak zborníka, ale k vyššiemu efektu rovnako napomáha kvalitné grafické spracovanie. Okrem samostatnej časti, ktorá sa orientuje na obrazový materiál – galériu, nachádzame v celom zborníku rozličné fotografie, či už zo života predmetných osobností alebo z podujatí, ktoré sa im venovali.  

Film, ktorý nemá vo svete obdobu a jeho vizionárske posolstvo (60 rokov od premiéry filmu Limonádový Joe ako bravúrnej kritiky marketingu)

12.04.2024

Išlo o vôbec prvý československý film, ktorý sa uchádzal o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, v kinách si ho pozrelo 4 556 352, bol ocenený Striebornou mušľou na XII. MFF v San Sebastiane a získal cenu Sfinga za rolu zloducha Horáca na festivale v Paname. V roku 1964 vznikla v Československu satirická westernová paródia z pera Oldřicha Lipského a [...]

​Vivat Pellegrini! Povolebná esej a gratulácia novému prezidentovi Slovenskej republiky

07.04.2024

„Urobím všetko preto… a nech si o tom hovorí kto chce, čo chce… aby Slovensko stálo na strane mieru… a nie na strane vojny. Budem prezidentom všetkých občanov Slovenskej republiky. Slovenská republika a jej záujmy budú u mňa na prvom mieste.“ – Peter Pellegrini Išlo o mimoriadne dôležité voľby, ktoré boli zároveň prieskumom o súčasnom politickom [...]

Všetko je naopak

05.04.2024

Žijeme veru divnú dobu, v ktorej múdrosť stáva sa nadávkou, hlúposť, servilnosť, priemernosť a ideová prázdnota výsadou. Pod slobodnou žurnalistikou a slobodou médií, skrýva sa maskovanie aplikovania cenzúry, otvorená kultúra je uzatvorená kultúra, otvorená spoločnosť je totalitná spoločnosť, občianskou spoločnosťou nazýva sa spoločnosť ovládaná a [...]

Petr Fiala

Fiala zostáva predsedom ODS. Okamura naďalej šéfuje SPD, nemal vyzývateľa

13.04.2024 17:37

Na kongrese ODS v Ostrave získal Petr Fiala 424 hlasov od 525 prítomných delegátov (necelých 81 percent).

mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel, sviečka, kahanec

Zomrel prvý porevolučný starosta Rače Libor Pajdlhauser

13.04.2024 16:55

Keďže v rokoch 1939 - 1989 nemala Rača samosprávu, počas svojho pôsobenia ju znovuzakladal.

Antalya / Lanovka /

Jedna osoba prišla o život pri páde kabíny lanovky pri Antalyi, desiatky evakuovali

13.04.2024 16:47

Na mieste zasahovalo sedem helikoptér a viac než 500 záchranárov.

Robert Fico

Fico: Akonáhle skončí vojna, bude záujem na štandardizácii vzťahov s Ruskom

13.04.2024 16:28

Fico tvrdí, že ak bude mať Ukrajina ambíciu vstúpiť do NATO a bude premiérom, tak bude presviedčať poslancov, aby toto rozhodnutie vetovali.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 246
Celková čítanosť: 802218x
Priemerná čítanosť článkov: 3261x

Kategórie