Založ si blog

Nekorektný Vinnetou s Tarantinom či Štúr v hypermodernej dobe, to sú komédie Karla Vosátka

(článok v spoluautorstve s kultúrnym kritikom Tomášom Klimekom)

V ťažkej superkorektnej dobe, ktorú žijeme je nekorektný humor ako balzam pre všetkých, ktorí sú už unavení z autocenzúry a neslobody. Režisér Karol Vosátko použil motív indiánskeho spoločenstva, aby ním priblížil paradoxy postmoderných partnerských vzťahov „novej doby“. 29. apríla mala premiéru (s oneskorením pre problémy súvisiace s pandémiou) hra Posledný molitan, v ktorej si zahrali Marcel Nemec, Gabriela Škrabáková, Rea Ryníková a Michal Spielmann. Najbližšia repríza 11. mája.

Posledný Molitan

Komédia o prapodivných veciach medzi mužmi a ženami, resp. dvomi manželskými pármi, sa odohráva medzi Skalnatými vrchmi a riekou Rio Pecos. Hra je naplnená absurdným humorom (a lá český Cimrman, mixnutý s postmoderným Tarantinom). Marcel Nemec hru komentuje slovami, že je jedno v akej dobe žijeme, komplikované vzťahy sú všadeprítomné a dodáva, že ide o divadelný novotvar v kontexte vytvorenia divadelného komiksu. Táto komiksová estetika sa v hre prejavuje predovšetkým hudbou, zvukmi, prácou so svetlom a silno štylizovaným hereckým prejavom. Rea Ryníková zasa uvádza, že dôležitá je v tomto predstavení tiež dejová dynamika a rytmickosť. Pinter, zloduch, pripomínajúci Caleba DeCoteaua z Tarantinovho Vtedy v Hollywoode prináša do deja ohnivú vodu, a tým i novú zápletku, ktorá, myslím, definitívne vtiahne do deja i doposiaľ váhajúce divácke bránice.

Postava Pintera dala celému predstaveniu cimrmanovský rozmer, keď Michal Spielmann využil stan ako sémanticky predeľujúci element nielen na scéne, ale aj v rámci vlastnej osobnosti, podobne ako Jim Carrey vo filme Ja, moje druhé ja a Irena, vedúc zápas (i dialóg) sám so sebou, s veľkým ohlasom u publika. Scény, ktoré dostávali divákov až do tranzového rehotu, boli tiež založené na vystúpení hercov z role. V absolútne neočakávateľných momentoch sa títo vzájomne začali predstavovať a vyšli z celého konceptu, čo dodávalo maximálnu komičnosť celému predstaveniu.

Divákovi hru rozhodne odporúčame a radíme, nech sa nedá zmiasť jej úvodom a ústrednou vinnetuovskou témou nemeckého skladateľa Martina Böttchera, s (ne)vysloveným odporúčaním 50+, nakoľko ďalší priebeh predstavenia rozhodne presvedčí i tých, čo na začiatku preklínajú Veľkého Manitua, za to, že sem viedol ich kroky. Téma vzťahov je zo svojej podstaty univerzálna, ale je umením ju takto aj divákovi podať. To sa režisérov,i i hercom v tomto predstavení, rozhodne podarilo. Ako očitý svedok potvrdzujem, že oslovili všetky vekové kategórie. Predo mnou sedeli mladé baby, vedľa mohutný pán v strednom veku, obďaleč zasa staršie dámy. Ohnivá voda hriala na javisku, občas som ju zacítil i v hľadisku, ale všetci sa každopádne bavili rovnako dobre, ani jeden molitan nezostal suchý a to je najdôležitejšie.

***

Pri tematike medziľudských vzťahov zostaneme aj pri predstavení Bohyňa vo vani. Tentokrát ide o paródiu na kontrasty medzi súčasnosťou (alebo dobou hypermodernou) a romantickým národno-obrodeneckým 19. storočím. Ľudovít Štúr prichádza ako duch po veľkom žúre, z ktorého si milenci predchádzajúceho večera nič nepamätajú, ba dokonca si nepamätajú ani jeden druhého. Rea Ryníkova, Peter Bajerčík a Štefan Martinovič odohrajú herecký koncert, ktorý ukazuje dva odlišné svety. Hlavným motívom predstavenia sú hry s jazykom, konfrontovanie dvoch odlišných svetov. Ba dokonca aj vulgarizmy tu plnia funkciu zvýraznenia týchto odlišností. A aby toho nebolo málo, Rea ako Bohyňa vo vani (naozaj vo vani (!) a skutočne bohyňa…) využíva hojne východoslovenský akcent, ktorý celkovú humornosť skvelo dotvára. Budúcemu divákovi ešte prezradím, že aj keď postava Štúra najskôr vyznieva nevinne až cudne, v závere radikálne prekvapí…

Humor Karola Vosátka poznáme z legendárnej nekorektnej mafiánskej paródie Mafstory, relácie SOS, no spolu-podieľal sa aj na dokumentoch o Mariánovi Vargovi, Sime Martausove, Wanastowi Vjecy či Eláne. K jeho najnovším filmovým počinom patrí poviedková komédia Superžena, kde obsadil aj svoju dvornú divadelnú hviezdu Reu Ryníkovú.

Lukáš Perný, Tomáš Klimek

 

Tag:

Odhalenie busty Dr. Vladimíra Clementisa a uvedenie novej knihy Clementis & Mináč: Vlastenci alebo „buržoázni nacionalisti“?

27.05.2023

26. mája 2023 sa v Rimavskej Sobote konalo unikátne podujatie pri príležitosti odhalenia busty Dr. Vladimírovi Clementisovi v Aleji Národných dejateľov na Námestí Štefana Daxnera, hneď pri buste Vladimíra Mináča, ktorých oboch spájajú obvinenia z tzv. buržoázneho nacionalizmu, spoločný rodný kraj, ľavicové a národné presvedčenie či sympatie práve k Štefanovi [...]

Slovenské vlajky zaviali na hrade Devín potom, čo si 160 tisíc ľudí pozrelo video zo sporu s „hradnou strážou“

08.05.2023

Potom, čo si matičné video pozrelo 160 tisíc ľudí bol na hrade zvolaný protest Je mi veľmi ľúto, že takýto incident sa stal, keď si v tomto roku pripomíname sté výročie narodenia predsedu Zahraničnej Matice slovenskej Františka Fugu, ktorý je tvorcom návrhu novodobej slovenskej zástavy. Práve on umiestnil slovenský znak na našu hurbanovskú trikolóru v roku 1984 v [...]

140 rokov od narodenia majstra humoru Jaroslava Haška

30.04.2023

„Tak nám zabili Ferdinanda,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny.“ – Jaroslav Hašek, úvod zo Švejka Jaroslav Hašek (* 30. apríl 1883, Praha – † 3. január 1923, Lipnice [...]

Luiz Inácio Lula da Silva / Nicolás Maduro  /

Do skupiny BRICS chcú vstúpiť ďalšie krajiny, vyhlásil brazílsky prezident

29.05.2023 21:37

Skupiny krajín BRICS v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika.

bieluha

Pri pobreží Švédska sa objavila údajná ruská špionážna veľryba. Nóri ju nazvali Hvaldimir

29.05.2023 20:47

Ide o spojenie slova "hval", čo v nórčine znamená veľryba, a koncovky odkazujúcej na ruské mená.

Ľudovít Ódor

Ódor: Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať stratégiu v boji proti hoaxom

29.05.2023 20:14

Ódor poukázal na to, že Slovensko sa podľa viacerých prieskumov v rámci dôvery v konšpirácie umiestňuje na nelichotivých priečkach.

Alexander Lukašenko

Ruské jadrové zbrane v Bielorusku? Veľmi málo pravdepodobné, tvrdí expert OSN

29.05.2023 20:07

Pavel Podvig, ktorý je autorom knihy o ruských jadrových zbraniach, považuje za prakticky vylúčenú možnosť, že by o použití jadrových zbraniach mohol rozhodnúť sám Lukašenko.