Založ si blog

Rozhovory pre Slovenské národné noviny

Od dvanásteho čísla Slovenských národných novín pre vás pripravujem sériu rozhovorov so zaujímavými osobnosťami.

V najnovších číslach tohto časopisu založeného štúrovskou generáciou nájdete dva rozhovory s profesorom lingvokulturológie Jozefom Sipkom (SNN 12) a mladou východoslovenskou folkloristkou Michaelou Bálintovou (SNN 13).

Rozhovory budú pokračovať aj v ďalších vydaniach. Chcem tým plniť svoje poslanie kulturológa a približovať ľuďom zaujímavé osobnosti, ktorým napriek ich talentu, mediálny hlavný prúd nedáva priestor. V ďalšom čísle (SNN 14) je už pripravený rozhovor so slovenskou výtvarníčkou Alexandrou Geschwandtnerovou-Oravcovou a v pláne sú tiež rozhovory s bývalým dekanom filozofickej fakulty, fotografkou, psychologičkou, hudobníkmi, spisovateľmi, aktivistami a organizátormi kultúry. Verím, že týmito článkami pomôžem spropagovať významné a neznáme osobnosti našej súčasnej slovenskej kultúry.

Rozhovory s osobnosťami som už v minulosti publikoval v revue DAV DVA, takže s týmto žánrom už mám nejaké skúsenosti. Celý život som sa snažil spájať mosty a tvoriť médium medzi čitateľom a tvorcom. Preto som rád, že som dostal túto príležitosť v tak významnom slovenskom periodiku, ktoré založil 1. augusta 1845, sám Ľudovít Štúr. Nakoľko sa hlásim ku generácii štúrovcov, ako aj ku generácii davistov (ktorí na nich nadväzovali), je to pre mňa veľká česť.

S vďačnosťou redakcii, PhDr. Lukáš Perný

 

Zachráni post-koronovú civilizáciu koncepcia basic income? [rozhovor s filozofom Marekom Hrubcom]

12.01.2021

Koncom minulého roka sa mi podarilo spracovať mimoriadne zaujímavý rozhovor so sociálnym vedcom s doc. PhDr. Marek Hrubec, PhD. Publikujem ho aj na svojom blogu, pre čitateľov Pravdy. S autorom sa poznám aj osobne a mimoriadne si ho vážim. Príjemné čítanie. 1, Pozdravujem Vás Marek. V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za možnosť rozhovoru nakoľko Vás považujem za [...]

Ohlasy a rozhovory ku knihe Utopisti, vizionári sveta budúcnosti

07.11.2020

Vydanie knihy má zmysel iba vtedy, ak sa kniha číta… Domnievam sa, že úspech mojej knihy Utopisti (v podobe celého radu ohlasov, diskusií a recenzií) nespočíva len v jej peknom obale (ktorý kolega Klimex nazýva – pre blaho spôsobené dotykom knihy – ako relaxačný), ale predovšetkým v tom, že téma hľadania ideálneho stavu vo svojej podstate fascinuje takmer [...]

99 citátov Jeana-Jacquesa Rousseaua o demokracii, živote, šťastí, slobode a Bohu

07.10.2020

Mojou filozofiou o zmysle samotnej filozofie je dôraz na to, aby sa filozofia priblížila k životu a spoločnosti. Nemala by byť uzavretá do seba a izolovať sa do akéhosi intelektuálneho či akademického geta. Tak ako vlaky jazdia pre cestujúcich, tak ako nemocnice slúžia pacientom, aj filozofi by mali slúžiť spoločnosti. Otázkou je, ako priblížiť filozofiu k ľuďom? [...]

alchymistická kniha, Kežmarok

Ukradli knihu o alchýmii zo 16. storočia, nahradili ho sofistikovanou kópiou

06.03.2021 10:14

Z kežmarskej lyceálnej knižnice niekto ukradol historicky unikátny exponát knihy zo začiatku 16. storočia. Ide o knihu z oblasti alchýmie.

ag testovanie, ružinovská poliklinika, koronavírus, test,

PCR testy odhalili 2522 infikovaných. Počet úmrtí sa zvýšil o 74

06.03.2021 10:13, aktualizované: 10:55

V nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 3911 ľudí.

vláda Igora Matoviča

Vláda využívala skrátené legislatívne konanie aj neodôvodnene, tvrdí Via Iuris

06.03.2021 09:48

Vláda využívala skrátené legislatívne konanie aj na zmeny, ktoré sa netýkali mimoriadnych okolností.

Trinh Xuan Thanha, vietnam

Slováci podľa prokuratúry vedome nepomáhali pri únose Vietnamca

06.03.2021 08:30

Občania Slovenska vedome nespolupracovali pri únose Vietnamca v roku 2017. Podľa prokuratúry ani nemecký súd nenašiel vedomú spoluprácu.

PhDr. Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 114
Celková čítanosť: 346724x
Priemerná čítanosť článkov: 3041x

Autor blogu

Kategórie