100 rokov od narodenia hudobného génia Zdenka Lišku

„Liškova hudba vyvoláva závislosť. … Pre mňa je Liška na rovnakej úrovni ako Bruno Nikolai, Morricone alebo John Barry. … Poznáte to: mazaný ako liška. Vnikne dovnútra filmu, prekryje ho svojou krásnou hudobnou prikrývkou – a potom si privlastní hlavný motív filmu… dostane sa dovnútra, ovládne to tam, a zmení polaritu filmu. .. Liškova hudba nepadá s jednou epochou. Liškov príbeh nie je možné vyrozprávať na jednej alebo dvoch platniach… je nutné urobiť minimálne 10 alebo 15 albumov.“Andy Votel vo filmovom dokumente o skladateľovi Liškovi

30 prípadov majora Zemana, Jáchyme hoď ho do stroje, Obchod na korze, Markéta Lazarová, Malá morská víla, Medená veža, Spalovač mrtvol, k týmto skvostom urobil soundtracky geniálny český hudobný skladateľ Zdeněk Liška. 160 celovečerných filmov a 400 krátkych filmov… od romantických melódií, cez psychedelické úpravy ludoviek až po experimentálnu elektronickú hudbu… to všetko má na svedomí tento všestranný a multižánrový hudobný génius.

Zdeněk Liška (* 16. marec 1922 Smečno – † 13. júl 1983 Praha) bol český hudobný skladateľ, ktorý sa venoval predovšetkým filmovej hudbe. Často je označovaný aj ako filmový soundizajnér. Liškova hudba je nezmazateľne zapísaná v histórii filmového umenia 20. storočia. Ako jeden z prvých dokázal, že filmová hudba je nielen rovnocennou emotívnou súčasťou celého filmu, ale aj dramaturgicky dotvára umeleckú kvalitu celého diela. (Wiki)

Vo svete ho obdivujú, u nás je nedocenený. Má za sebou 160 soundtrackov a predvídal elektronickú hudbu

Spolupracoval s tými najvýznamnejšími režisérmi ako Juraj Hertz, František Vláčil, Otakar Vávra, Jan Švankmajer, Karel Zeman, Jiří Sequens a mnohí ďalší. Takmer každý človek, ktorý pozná československú kinematografiu pozná jeho melódie.

Neobmedzoval sa však len na tvorbu pre film, jeho hudba sa stala súčasťou aj niektorých divadelných prestavení a napísal dokonca aj diela pre perzského šáha Muhammada Rézu Páhlavího.

100 rokov narodenia si tiež pripomína RÁDIO VLTAVA. Liškove soundtracky sa vydávajú v zahraničí na klasických lp-čkach, čo dokumentuje aj film z roku 2017 Hudba Zdeněk Liška.

Započúvajte sa do multižánrových melódií, ktoré skomponoval Zdeněk Liška… Dnes vyberám špeciálne pre fanúšikov môjho blogu, moje obľúbenosti od tohto génia. A to iba zlomok.

A na záver jedna cyklička…

Najvzdialenejší artefakt putuje temným vesmírom so svedectvom o kultúre planéty Zem

04.11.2025

…s kozmickou loďou sa stretneme a nahrávka sa prehrá iba vtedy, ak budú v medzihviezdnom priestore vyspelé vesmírne civilizácie, ale vypustenie tejto „fľaše“ do kozmického „oceánu“ hovorí niečo veľmi nádejné o živote na tejto planéte. Carl Sagan, astronóm, planetárny vedec a vedecký komunikátor, zostavil prvé fyzické správy vyslané do [...]

Hudba, ktorú počúvali aj davisti a bratislavská bohéma, koncert bratislavského Ragtime Jazz Band

12.10.2025

A je tu ďalší hudobný blog… ZÁHORSKÁ BYSTRICA, 11. 10. 2025 – Slávnosti vína, na pódiu hrá jeden z mála existujúcich autentických jazzových orchestrov pôsobiaci v Bratislave a okolí. Nanešťastie už hrávajú iba dva krát do roka, ale TV DAV bola pri tom. Ako píšu na svojej stránke, dychová sekcia swinguje v obsadení trúbka, klarinet, trombón; harmóniu [...]

Deváté srdce a pocta majstrovi gotického hororu Jurajovi Herzovi

09.10.2025

Filmovej problematike sa môj kulturologický blog venuje iba sporadicky, avšak s o to väčším nadšením (pripomínam publikovaný zoznam obľúbených filmov pod článkom Jednou vetou o každom z vyše stovky pozretých filmov (filmové a seriálové typy zo zimných tmavých dní), nekrológy k Valovi Kilmerovi, Alainovi Delonovi, Jurajovi Jakubiskovi, recenzie na filmy a [...]

Pôrod / Narodenie / Newborn / childbirth /

Medicínska rarita. V berlínskej pôrodnici Charité sa narodili pätorčatá

06.11.2025 22:15

Ide o dve dievčatá a troch chlapcov.

Charles I of Austria

Vyše storočie bol jeho osud neznámy, vznikli o ňom filmy i romány. Habsburgovci ukázali klenot klenotov, diamant „Florenťan“

06.11.2025 21:43

137-karátový diamant je jedným z najvýznamnejších klenotov v histórii.

Airport / Plane / Aircraft /

Najmenej jeden dron prerušil prevádzku medzinárodného letiska v Göteborgu

06.11.2025 20:52

Ide o druhé najväčšie letisko v krajine.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč, poslanec Alojz Hlina

Kauza haciend: Šesť projektov vyšetrujú, poslanci hovoria o "kozmetickej" kontrole, Takáč ich prirovnal k Dory

06.11.2025 20:00

Odborníci podľa ministra Takáča zodpovedali všetky otázky, poslanci však spokojní nie sú.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 338
Celková čítanosť: 1156290x
Priemerná čítanosť článkov: 3421x

Kategórie