Založ si blog

Vedeli ste, že aj v Maďarsku žijú Slováci?

Slávnosť radosti, hojnosti, družnosti a priateľstva so Slovákmi v Maďarsku
Deň Slovákov v Maďarsku za účasti delegácie Matice slovenskej

V malebnej obci Čerňa (maď. Bakonycsernye) ľudia zažili slávnosť radosti, hojnosti, družnosti a priateľstva so Slovákmi v Maďarsku. V kostole zaznela slovenská aj maďarská hymna, prišli evanjelici aj katolíci, Slováci aj Maďari.

Za delegáciu Matice slovenskej prišli Katarína Koláriková-Koňariková a moja maličkosť. Presne pred tromi storočiami, 7. marca 1724 vznikla dohoda medzi prvými ôsmimi osadníkmi o osídlení Slovákmi s majiteľom územia dnešnej obce Čerňa. 6. júla 2024 sa v tejto súvislosti konalo v maďarsko-slovenskej obci Čerňa (maďarsky Bakonycsernye) veľké podujatie k Dňu Slovákov v Maďarsku, ktorý sa kryje s pamätným dňom zahraničných Slovákov a sviatkom sv. Cyrila a Metoda. Hlavnou udalosťou bolo odhalenie pamätníka k 300. výročiu osídlenia územia slovenským obyvateľstvom, ktorý tvorí skala (dovezená symbolicky z Nitry) s menami prvých osadníkov a symbolické cestičky s tabuľami obsahujúcimi názvy miest, z ktorých zahraniční Slováci pochádzajú.

Podujatia sa zúčastnili: parlamentný hovorca slovenskej národnostnej menšiny Slovákov v Maďarsku Anton Paulík, štátny tajomník za národnostné a cirkevné záležitosti, z úradu vlády súčasne zástupca vicepremiéra Maďarska Mikloš Šoltesz, predsedníčka úradu Slovákov žijúcich v zahraničí Dagmar Repčeková, predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku a výkonná tajomníčka Svetového združenia Slovákov v zahraničí Alžbeta Hollerová-Račková, podpredseda Celoštátnej slovenskej kancelárie Ondrej Horváth, starosta obce Balász Turi, členovia miestneho zastupiteľského zboru s notárkou Fidrich Tamásné, parlamentný poslanec Gábor Toro, zástupkyňa štátneho tajomníka pre verejné vzdelávanie Dr. Katalin Balatoni, predstavitelia evanjelickej a katolíckej cirkvi Ivan Haľko, Jozef Eľko a Szemerei János, podplukovník vojenskej služby István Szarka, Atilla Szpisák z Komlóša a ďalší.

Súčasťou programu v evanjelickom kostole boli aj slávnostné príhovory. Prihovoril sa aj zástupca vicepremiéra Maďarska Mikloš Šoltesz, predsedníčka úradu Slovákov žijúcich v zahraničí Dagmar Repčeková a predsedníčka Celoštátne slovenskej samosprávy v Maďarsku Alžbeta Hollerová Račková. Zástupca vicepremiéra odovzdal súdržný pozdrav Slovákom k sviatku Cyrila a Metoda a poprial veľa zdravia súčasnému premiérovi SR Robertovi Ficovi, pričom súčasne zdôraznil mierový odkaz slovensko-maďarského spolunažívania ako príkladu pre svet.

Na záver boli ocenení Monika Berényiová Lamiová (cena Za našu národnosť), Daniela Onodiová, Výšivkársky krúžok Fajavka (Rezeda) z Veľkého Bánhedeša a Mestský tanečný súbor Kacamajka v Maglóde (Cena Štefana Lamiho). Podujatia sa zúčastnili aj osobnosti kultúrneho a spoločenského života ako Imrich Fuhl známy publicista, perspektívni vedeckí pracovníci Bencze Likér a Juraj Ragyanszki, Marianna Melegová, Júlia Kuczyk, Hajnalka Krajcsovics a Kataríny Királyová (Ústav kultúry Slovákov v Maďarsku) a mnohí, mnohí ďalší. Ospravedlňujeme sa všetkým, ktorých sme neuviedli, no účasť bola skutočne masívna.

Delegáciu tvorili riaditeľka Krajanského múzea Matice slovenskej a predsedkyňa Spolku Slovákov z Bulharska Katarína Koláriková-Koňariková, vedecký pracovník SLÚ MS a podpredseda Spolku slovenských spisovateľov a Spoločnosti Ladislava Novomeského Lukáš Perný a do delegácie sa pripojil aj predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský. Delegáciu na miesto dopravil zamestnanec Matice slovenskej Ján Hatara z Technicko-investičného útvaru Matice.

Videjko z podujatia si môžete exkluzívne pozrieť na mojom blogu a nasať tak atmosféru z podujatia:

Odišiel slovenský spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, svoje posledné verejné vystúpenie mal na pôde Matice slovenskej

17.07.2024

Vo veku 92 rokov odišiel slovenský spisovateľ, prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, nositeľ Pribinovho kríža, bývalý veľvyslanec v Kanade, poslanec NRSR, riaditeľ vydavateľstva Mladé letá, literárny redaktor Československého rozhlasu, autor historických románov Bezhlavý čas a Milujte kráľovnú ANTON HYKISCH. Som však rád, že som ho ešte stihol [...]

Národná neomoderna ako koncepcia pre slovenskú kultúru 21. storočia

12.07.2024

Nasledujúci program podporilo aj PREDSTAVENSTVO MATICE SLOVENSKEJ, niekoľko spisovateľov z radov SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV a niekoľko ďalších umelcov, vedcov a verejných osobností. Ak sa chcete stať signatárom, pošlite mail so slovom súhlasím na lucasperny at gmail.com . Zoznam signatárov bude zverejnený dodatočne. NÁRODNÁ NEOMODERNA KONCEPCIA SLOVENSKEJ KULTÚRY 21. [...]

Politologická esej k prvému verejnému prejavu premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica a hlbší rozbor jeho filozoficko-politickej vízie

08.07.2024

Piateho júla si Slovensko pripomenulo sviatok sv. Cyrila a Metoda a pamätný deň Slovákov v zahraničí. Význam tohto sviatku bol veľmi kvalitne interpretovaný živým vstupom z hradu Devín v podaní čerstvo zmenenej STVR (do tvorivého tímu sprievodných edukačných filmových krátkych dokumentov prizvali napríklad legendárneho Jozefa Šimonoviča). Človek by si v tejto [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 864802x
Priemerná čítanosť článkov: 3203x

Kategórie