Založ si blog

Finisáž prvej výstavy Galéria Matice slovenskej obohatená o prezentáciu kníh Antona Hikyscha a Viktora Timuru [videozáznam]

27. septembra 2023 sa v priestoroch Domu Matice slovenskej v Bratislave konala FINISÁŽ prvého výstavného projektu GALÉRIE MATICE SLOVENSKEJ, ktorá funguje pri Výtvarnom odbore Matice slovenskej.

Podujatie bolo obohatené aj o hudobnú časť so vstupom poetky, prozaičky, skladateľky a hudobníčky Lidky Žakovej a filozoficko-kulturologicko-literárnu časť spojenú s prezentáciu kníh členov Spolku slovenských spisovateľov:

nositeľa Pribinovho kríža, bývalého veľvyslanca v Kanade, poslanca NRSR, riaditeľa vydavateľstva Mladé letá, literárneho redaktora Československého rozhlasu, autora historických románov Antona Hykischa

a filozofa dejín a kultúry, kulturológa, estetika, plukovníka vo výslužbe, odborníka na dejiny slovanstva, Kollára, Šafárika a slovenské 18. a 19. storočie Dr. Viktora Timuru, CSc.

Podujatie bolo organizované do kontextu 160-ročnice Matice slovenskej a 100-ročnice Spolku slovenských spisovateľov.

Po literárnej časti opätovne zahrala Lýdia Žaková, tentokrát protestsong o frustrácii z nenaplnených ideálov novembra 1989.

V závere podujatia predstavil predseda VO MS Dr. Ladislav Skrak prítomné výtvarníčky a výtvarníkov (Brigita Lehoťanová, Jana Koštialová, Veronika Ursínyová, Stanislav Harangozó, Andrej Šóka, Maria Strompach, Martina Bégerová a ďalších).

Prišli aj významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života ako napr. kulturológ a filozof prof. Dalimir Hajko, matematik, bývalý poslanec a veľvyslanec Jozef Mikloško, matematik, publicista Andrej Ferko, redaktorka, editorka, publicistka, prekladateľka Anna Šikulová, riaditeľ DMS Bratislava Ján Kšiňan a mnohé ďalšie významné osobnosti slovenského života.

Počas výstavy, ktorá trvala približne 3 mesiace, sa predala desiatka obrazov, galériu navštívilo okolo 150 návštevníkov a taktiež získala mediálne ohlasy. Už v októbri plánujeme s Dr. Skrakom ďalšiu výstavu, ktorá bude opätovne spojená s literárnou prezentáciou slovenských osobností a taktiež je v pláne prezentácia matičných výtvarníčok v Štrasburgu. Podujatia sa zúčastnilo približne štyridsať ľudí, čo je maximálna kapacita priestoru. Diskusie prebiehali aj po podujatí.

Video je k dispozícii na Youtube:

Vyšla kniha o zakladateľovi prvej európskej kooperatívy, prvého slovenského divadla a ľudovýchovy

21.11.2023

Počas novembra 2023 vyšla ďalšia kniha z produkcie Matice slovenskej s názvom SAMUEL JURKOVIČ: STOPÄŤDESIAT ROKOV ŽIVOTA VEČNÉHO (Zakladateľ družstevníctva, prvého slovenského divadla a ľudovýchovy). Kniha vznikla po rokoch výskumov a neúspešných pokusoch o publikáciu zborníkov z dvoch konferencií o Samuelovi Jurkovičovi v Sobotišti. Napokon vznikla samostatná, [...]

Kultúrna výmena medzi Slovenskom a Srbskom na úrovni Matíc a spisovateľských spolkov

20.11.2023

Srbský letopis a matičné Slovenské pohľady začínajú intenzívnu literárnu výmenu Matici slovenskej sa dostalo veľkej cti, keď bola na najvyššej úrovni pozvaná do Matice srbskej v Novom Sade významným predstaviteľom srbského kultúrneho a vedeckého života prof. Draganom Staničom, ktorý je dlhoročným predsedom Matice srbskej. Treba zdôrazniť, že Matica srbská je [...]

Kam kráčaš Európa? Utópia alebo dystópia európskej civilizácie? Videá zo spoločnej diskusie s predsedom Matice a uvedenia knihy o Samuelovi Jurkovičovi

19.11.2023

Globálne utópie a národné utópie, sen a skutočnosť, politická vízia a praktická realizácia, riziko dystopickej Európy či vízia lepšieho Slovenska to boli témy, ktoré pred nedávnom (7., 8. a 9. 11.) rezonovali na východe Slovenska. Predseda MS a vedecký pracovník SLÚ MS navštívili mestá Prešov, Košice a Bardejov s cieľom propagácie tak vlastnej tvorby, ako aj celkovo [...]

lietadlo

Pri Paríži spadlo malé lietadlo priamo medzi bytové domy

04.12.2023 20:50

Všetci traja členovia posádky boli s vážnymi zraneniami prevezení do nemocnice.

Nicolás Maduro

Najskôr referendum, potom anexia? Venezuela ide Putinovou cestou

04.12.2023 17:39

Bezmála desať rokov potom, čo Rusko zabralo ukrajinský Krym, sa do podobne nebezpečnej hry púšťa latinskoamerický spojenec Moskvy.

schôdza, parlament, Michal Šimečka

Progresívci podajú ústavnú sťažnosť, ak sa bude obmedzovať ÚŠP cez skrátené konanie

04.12.2023 17:21

PS tvrdí, že cieľom zmeny je ochrana "našich ľudí" zo strany premiéra Fica.

Americky torpedoborec USS Carney

Americký torpédoborec zostrelil jemenské drony útočiace na civilné lode

04.12.2023 17:00

Americká vojnová loď sa zapojila do bojov s jemenskými povstalcami v Červenom mori. Asistovala trom poškodeným civilným lodiam a zostrelila tri drony.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 227
Celková čítanosť: 744050x
Priemerná čítanosť článkov: 3278x

Kategórie