Založ si blog

Finisáž prvej výstavy Galéria Matice slovenskej obohatená o prezentáciu kníh Antona Hikyscha a Viktora Timuru [videozáznam]

27. septembra 2023 sa v priestoroch Domu Matice slovenskej v Bratislave konala FINISÁŽ prvého výstavného projektu GALÉRIE MATICE SLOVENSKEJ, ktorá funguje pri Výtvarnom odbore Matice slovenskej.

Podujatie bolo obohatené aj o hudobnú časť so vstupom poetky, prozaičky, skladateľky a hudobníčky Lidky Žakovej a filozoficko-kulturologicko-literárnu časť spojenú s prezentáciu kníh členov Spolku slovenských spisovateľov:

nositeľa Pribinovho kríža, bývalého veľvyslanca v Kanade, poslanca NRSR, riaditeľa vydavateľstva Mladé letá, literárneho redaktora Československého rozhlasu, autora historických románov Antona Hykischa

a filozofa dejín a kultúry, kulturológa, estetika, plukovníka vo výslužbe, odborníka na dejiny slovanstva, Kollára, Šafárika a slovenské 18. a 19. storočie Dr. Viktora Timuru, CSc.

Podujatie bolo organizované do kontextu 160-ročnice Matice slovenskej a 100-ročnice Spolku slovenských spisovateľov.

Po literárnej časti opätovne zahrala Lýdia Žaková, tentokrát protestsong o frustrácii z nenaplnených ideálov novembra 1989.

V závere podujatia predstavil predseda VO MS Dr. Ladislav Skrak prítomné výtvarníčky a výtvarníkov (Brigita Lehoťanová, Jana Koštialová, Veronika Ursínyová, Stanislav Harangozó, Andrej Šóka, Maria Strompach, Martina Bégerová a ďalších).

Prišli aj významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života ako napr. kulturológ a filozof prof. Dalimir Hajko, matematik, bývalý poslanec a veľvyslanec Jozef Mikloško, matematik, publicista Andrej Ferko, redaktorka, editorka, publicistka, prekladateľka Anna Šikulová, riaditeľ DMS Bratislava Ján Kšiňan a mnohé ďalšie významné osobnosti slovenského života.

Počas výstavy, ktorá trvala približne 3 mesiace, sa predala desiatka obrazov, galériu navštívilo okolo 150 návštevníkov a taktiež získala mediálne ohlasy. Už v októbri plánujeme s Dr. Skrakom ďalšiu výstavu, ktorá bude opätovne spojená s literárnou prezentáciou slovenských osobností a taktiež je v pláne prezentácia matičných výtvarníčok v Štrasburgu. Podujatia sa zúčastnilo približne štyridsať ľudí, čo je maximálna kapacita priestoru. Diskusie prebiehali aj po podujatí.

Video je k dispozícii na Youtube:

Z knižnice utopického socializmu, mimoriadne úspešný seriál štúdií k téme dejín utopizmu

22.06.2024

V rámci pripravovaného vydania knihy UTOPISTI vychádzali na stránkach DAV DVA štúdie a populárno-náučné články v rámci seriálu s názvom „Z KNIŽNICE UTOPICKÉHO SOCIALIZMU“. Svojho času získal – aj vzhľadom na odbornosť problematiky – pomerne vysoké čísla. Išlo o tisíce zhliadnutí. Kulturologicko-politologický seriál vznikol v rámci príprav knihy UTOPISTI a [...]

Čo je nového v Spolku slovenských spisovateľov [úvodník v Literárnom týždenníku, B. Brendza, L. Perný]

19.06.2024

Článok predsedu a podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku. Dofinancovanie časopisu SSS Literárny týždenník (Denník N a StartItUp šírili nepravdivé informácie) Liberálny web StartItUP a Denník N zaútočili na Literárny týždenník (LT) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Redaktor média StartItUp sa dopytoval poslancov, či [...]

Estetická analýza a kulturologický výskum tvorby ženských autoriek Matice a SZPB [video]

18.06.2024

Predmetom štúdie je odborná kulturologická analýza tvorby žien v rámci súčasného Výtvarného odboru Matice slovenskej (a s nim spriaznených slovenských výtvarníčok), ktorý pôsobí pri Galérii Matice slovenskej v Bratislave pod odborným kurátorským vedením Dr. Ladislava Skraka, ktorý je súčasne predsedom VO MS. Súčasťou príspevku je aj krátky historický exkurz k [...]

migy, vojna na ukrajine, mig-29, naď, Zmeko

Darovanie MiG-29 ide na políciu. Rezort obrany podáva trestné oznámenia na Hegerovu vládu

24.06.2024 06:00

Vládna strana Smer vlani už pre darovanie stíhačiek podávala trestné oznámenie, polícia ho však zamietla.

Italy Politics

Mussolini v sukni? Meloniová si chce uzurpovať moc, opozícia bije na poplach

24.06.2024 06:00

Talianska premiérka navrhla reformu ústavy, ktorá by odstavila prezidenta a takmer všetku moc zverila do jej rúk.

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 263
Celková čítanosť: 847515x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Kategórie