Založ si blog

Úžasné Paper Moon Trio zahviezdilo v Bratislave (video + špeciálny rozhovor pre SNN)

Paper Moon Trio & autor článku

14. júl 2023, BRATISLAVA, JAZZTIKOT KLUB ‒ Úžasné TRIO PAPIEROVÉHO MESIACA odohralo svoj prvý koncert v tomto podniku. PAPER MOON TRIO nesklamalo… Poslucháč/divák dostal opätovne zážitok hudobno-vizuálnej dokonalosti, ktorá ho „strojom času“ previezla najmä do prvej polovice 20. storočia. Milovníci retra, swingu, starých časov a ženskej krásy si prišli na svoje. Zazneli piesne tak české, slovenské, ako aj piesne v angličtine.

Vokálne Paper Moon Trio pravidelne interpretačne obohacuje kultúrne podujatia. Zvonivé hlasy, lahodné melódie huslí, ukulele a gitary, elegantné retro oblečenie a účesy, atmosféra swingového veku a podmanivá krása ‒ to sú Paper Moon Trio. Interpretujú americké, české i slovenské skladby džezu a swingu. Ich prítomnosť vyčarovala úsmevy nejedného diváka i poslucháča…

Koncert už tradične započali skladbou Ain’t She Sweet a zazneli aj legendárne hity Moon River, Bei Mir Bist Du Shein či české a slovenské skladby swingovej éry ako Odišla láska, Cvrček muzikant a Šuhaj vezmi ma do tanca.

Papermoonky, ktoré vzišli z legendárneho orchestra BRATISLAVA HOT SERENADES, sa opätovne „nastajlovali“ tak dobovo, že ste sa v ich prítomnosti cítili ako na Gatsbyho párty. Optimizmom nasiaknuté hudobníčky opätovne šírili radosť a vyčarovali úsmev na tvári každému milovníkovi krásna.

Podnik bol tak plný, že nebolo doslova ani kde postáť. Snáď jediným mínusom boli stiesnené priestory/podmienky hudobného zážitku. Koncert si divák nevychutná ak je nútený stáť v uličke, kde sa musí celý čas vyhýbať prechádzajúcim zákazníkom (nie každý má totiž čas si miesto vopred rezervovať). Podobné to bolo aj na koncerte GATTCH. Na druhú stranu som už zažil koncerty, kde hrala kapela presilovku nad publikom, takže kapacitu niekedy ťažko odhadnúť.

Z rozhovoru pred koncertom som sa dozvedel, že „papermoonky“ hrajú aj súkromné a firemné akcie, takže ak chcete zažiť niečo unikátne, neváhajte ich pozvať.

Slovenské národné noviny ich požiadali o interview, ktorý pripájam ako bonus ku krátkemu videu zo včerajšieho podujatia. Odpovedali všetky Kristína UHLÍKOVA, Barbora MEDEKOVÁ a Andrea KRUŽLIAKOVÁ. Rozhovor nájdete pod videom.

***

  • Stretli ste sa v orchestri Bratislava Hot Serenaders… Ako ste sa dostali k džezovej a swingovej hudbe, prečo práve tento žáner a kto vás najviac inšpiruje?

Kristína UHLÍKOVÁ: Myslím si, že každý, kto sa dostal k tejto hudbe a imponovala mu, ju má zakorenenú už kdesi v detstve. Veľkou súčasťou života sa mi stala práve vďaka orchestru Bratislava Hot Serenaders a spočiatku boli mojou najväčšou inšpiráciou práve Barbora a Andrea, ktoré ma doviedli k úžasným Boswell Sisters, Andrew Sisters, sestrám Allanovým a aj nášmu slovenskému vokálnemu triu Tri dievčatká či Včielky. Každá pieseň, ktorú sa rozhodneme zaranžovať, je plná nostalgie, citu a krásnej harmónie. To nás neustále posúva vpred a do budúcna inšpiruje.

  • Hrávate tak slovenské, české, ako aj slovenské piesne. Nedávno ste vystúpili na podujatí, ktoré bolo venované spisovateľovi Ivanovi Horváthovi, čo sa priam dokonale dopĺňalo. Aký máte vzťah k slovenskej kultúre, slovenským dejinám a našim osobnostiam?

Kristína UHLÍKOVÁ: Vždy nám bolo a aj bude cťou byť súčasťou dôležitých udalostí na Slovensku, čo aj práve spomínané podujatie bolo. Sme veľmi vďačné sa všetky osobnosti, ktoré nám neustále dávajú inšpiráciu práve pri nachádzaní nových skladieb do repertoára.

  • Čo všetko sa vám splnilo a aké máte ďalšie plány?

Barbora MEDEKOVÁ:  V roku 2016 sa Paper Moon Trio stalo víťazom súťaže Jazz Start Up, vďaka čomu sme dostali možnosť zostaviť náš debutový album Teba vrúcne milujem. Plány sú jednoduché ‒ hrať, oživovať starú džezovú hudbu a prenášať naše potešenie z nej na poslucháčov. Ja osobne za najväčší úspech pokladám to, že fungujeme popri rodinách a deťoch a že nás to spolu neustále baví.

  • Mimoriadne si dávate záležať aj na dobovom oblečení či účesoch. Ako vznikol nápad urobiť takýto retro projekt? Ste takto zamerané aj v súkromí?

Barbora MEDEKOVÁ: Účesy a oblečenie sú trochu štylizované. Je veľmi ťažké nájsť dobové originály, ktoré by boli použiteľné, prípadne sa hneď pri hraní nezničili. Doplnky ako náušnice, brošne či náhrdelníky nosíme všetky po babičkách. Trio vzniklo spontánne a rovnako prirodzene bolo pre nás prepojiť hudbu s vizuálom. Každá z nás je tak trochu retro. Máme vzťah k starým veciam a našej histórii, navštevujeme starožitníctva a rady recyklujeme.

  • Hráte v nezvyčajnom spojení hudobných nástrojov s dominantným spevom. Existuje alebo existovala vo svete podobná kapela, ktorá hrá alebo hrala v takomto zložení a v podobnom žánri ako vy?

Andrea KRUŽLIAKOVÁ: U nás na Slovensku sme sa nestretli s podobným zoskupením, ktoré by sa v takomto zložení a aranžmánoch zameriavalo na „starý džez“, ako my familiárne nazývame tento žáner. Vo svete je však takých zoskupení viac. Poznáme aj takých, ktorí výhradne interpretujú piesne našich obľúbených Boswell Sisters. To však nie je čisto dámske zoskupenie. Priznám sa, že aktuálnu scénu nemáme až takú zmapovanú, my sa sústreďujeme skôr na tie autentické starodávne zoskupenia. Najväčšou inšpiráciou sú pre nás jednoznačne už spomínané Boswell Sisters alebo Mills Brothers. To boli vynikajúci muzikanti, speváci a zároveň inštrumentalisti/stky.

  • Od čoho je názov a čo presne symbolizuje?

Andrea KRUŽLIAKOVÁ: Inšpiráciou bola pre nás pieseň z dvadsiatych rokov It’s Only A Paper Moon, ktorú sme medzičasom už vyradili z nášho repertoáru. Paper Moon, v preklade „papierový mesiac“, zároveň symbolizuje zlatú éru Hollywoodu a strieborného plátna, čo je nám veľmi blízke a rady sa k tomu vraciame, pretože to na nás vplýva eleganciou, umelecky a štýlovo.

Z knižnice utopického socializmu, mimoriadne úspešný seriál štúdií k téme dejín utopizmu

22.06.2024

V rámci pripravovaného vydania knihy UTOPISTI vychádzali na stránkach DAV DVA štúdie a populárno-náučné články v rámci seriálu s názvom „Z KNIŽNICE UTOPICKÉHO SOCIALIZMU“. Svojho času získal – aj vzhľadom na odbornosť problematiky – pomerne vysoké čísla. Išlo o tisíce zhliadnutí. Kulturologicko-politologický seriál vznikol v rámci príprav knihy UTOPISTI a [...]

Čo je nového v Spolku slovenských spisovateľov [úvodník v Literárnom týždenníku, B. Brendza, L. Perný]

19.06.2024

Článok predsedu a podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku. Dofinancovanie časopisu SSS Literárny týždenník (Denník N a StartItUp šírili nepravdivé informácie) Liberálny web StartItUP a Denník N zaútočili na Literárny týždenník (LT) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Redaktor média StartItUp sa dopytoval poslancov, či [...]

Estetická analýza a kulturologický výskum tvorby ženských autoriek Matice a SZPB [video]

18.06.2024

Predmetom štúdie je odborná kulturologická analýza tvorby žien v rámci súčasného Výtvarného odboru Matice slovenskej (a s nim spriaznených slovenských výtvarníčok), ktorý pôsobí pri Galérii Matice slovenskej v Bratislave pod odborným kurátorským vedením Dr. Ladislava Skraka, ktorý je súčasne predsedom VO MS. Súčasťou príspevku je aj krátky historický exkurz k [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 263
Celková čítanosť: 847455x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Kategórie