Založ si blog

Excelentná prednáška profesora Rudolfa Dupkalu

„Vyššia znalosť dejín duchovnej kultúry národa predpokladá aj vyššiu znalosť dejín jeho filozofického myslenia.“ – Dr. hc. Prof. PhDr. Rudolf Dupkala, CSc.

Bývalý dekan fakulty, dvojnásobný Doctor honoris causa, „Elvis slovenskej filozofie“ profesor a kandidát vied Rudolf Dupkala patrí k najoriginálnejším slovenským filozofom a to nielen vďaka vedomostiam, kreatívnemu vedeckému prístupu, ale aj pre pôsobivý rečnícky prejav. Je to práve Rudolf Dupkala, ktorému vďačím aj za inšpirácie pre nové výskumné témy, ktorým sa profesionálne venujem dodnes. Je to autor s vyše 30 ročnou pedagogickou praxou v oblasti filozofie, kulturológie a religionistiky. Profesionálne sa venoval a venuje slovenskej filozofii, filozofii na Slovensku, filozofickému mysleniu na Slovensku, filozofii štúrovcov, filozofii na prešovskom evanjelickom kolégiu, filozofii dejín, mesianizmu, dejinám etického myslenia, religionistike, kulturológii, dejinám filozofie vo všeobecnosti a mnohým ďalším témam.

Je spoluautorom najúspešnejšej a najpredávanejšej knihy Dejín filozofie; autorom excelentného spracovania Úvodu do filozofie dejín a taktiež pozoruhodnej knihy Fantóm imigrácie, kde predkladá svoj koncept axiologického pluralizmu. Je spolu-editorom antológií, editorom zborníkov a autorom desiatok štúdií (spolu až 176 publikačných jednotiek). Okrem toho je členom celej rady edičných rád a získal hneď dva krát titul Doctor honoris causa. Rudolf Dupkala, jeho knihy a prednášky si zaslúžia pozornosť aj širšieho publika, než je to akademické. O tom sa presvedčíte sami hneď potom ako si pozriete jeho excelentnú prednášku z konferencie Odkaz štúrovskej generácie. Je pre mňa veľká česť, že ma pred približne dvomi rokmi oslovil, vtedy ešte ako školiteľ, k spolupráci pri novom vydaní knihy Štúrovci a Hegel. V roku 2020 sme spolu absolvovali rozhovor pre Slovenské národné noviny, ktorý je k dispozícii aj online.

Aký je rozdiel medzi filozofiu na Slovensku, filozofickým myslením na Slovensku a Slovenskou filozofiu? Kedy môžeme hovoriť o slovenskej filozofii? Kto napísal vôbec prvú definíciu filozofie v slovanskom jazyku? To všetko sa dozviete v nasledujúcom videu. Prajem príjemné sledovanie a počúvanie…

100 rokov od narodenia otca zakladateľa štátu ROMANA KALISKÉHO v Matici slovenskej [videozáznam]

24.09.2022

Matica slovenská si pripomenula spomienkovým kolokviom storočnicu redaktora, žurnalistu, bojovníka za slovenskú národnú zvrchovanosť Romana Kaliského. Podujatie inicioval najmä správca Matice a šéfredaktor SNN Maroš Smolec, ktorého otec, Ján Smolec, s Romanom Kaliským priamo spolupracoval a ktorý sa taktiež podujatia zúčastnil spolu s dcérou Romana Kaliského, [...]

120 rokov od narodenia Vladimíra Clementisa. Miesto Vladimíra Clementisa v slovenských dejinách a kultúre [videozáznam]

22.09.2022

V roku 2022 si okrem dvestoročnice štúrovcov, storočnice Vladimíra Mináča pripomíname aj stodvadsaťročnicu Vladimíra Clementisa. Pri tejto príležitosti som bol pozvaný na špeciálnu prednášku v meste Tisovec. Slovenský politik, právnik, prekladateľ a minister zahraničných vecí Vladimír Clementis (* 20. september 1902, Tisovec – † 3. december 1952, Praha) sa narodil do [...]

120 rokov od narodenia „buržoázneho nacionalistu“ Vlada Clementisa

20.09.2022

V roku 2022 si okrem dvestoročnice štúrovcov, storočnice Vladimíra Mináča pripomíname aj stodvadsaťročnicu Vladimíra Clementisa. Literárny vedec Štefan Drug opisuje Clementisa ako vždy solídne oblečeného intelektuála s distingvovaným vystupovaním a až aristokratickým správaním, ktorý diskutoval rovnako s umelcami, ale aj s roľníkmi a robotníkmi. Clementisov zmysel pre [...]

Veronika Remišová, Richard Takáč, ta3

Remišová 'vyučovala' Takáča: Protiruské sankcie zaviedol Fico, doštudujte si to

25.09.2022 14:00

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v debate s poslancom Richardom Takáčom (Smer) sa dostali do sporu o sankciách proti Rusku.

Russia Ukraine

Putin možno nasadil proti Zelenskému už aj ľudožrúta

25.09.2022 13:40

Jegor Komarov je brutálny zločinec, ktorého v Rusku odsúdili za kanibalizmus na doživotie. Je však celkom možné, že vo väzení už nesedí.

Igor Matovič

Smer je za odvolanie Matoviča, Za ľudí by návrh nepodporila

25.09.2022 13:07

V relácii TA3 V politike diskutovala Veronika Remišová (Za ľudí) a Richard Takáč zo Smeru.

borrell

Putin v súvislosti s možným použitím jadrových zbraní nezavádza, tvrdí Borrell

25.09.2022 12:25

Podľa šéfa zahraničnej politiky EÚ Borrella táto vojna dosiahla "nebezpečný moment", pretože ruská armáda je zatlačená do kúta.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 150
Celková čítanosť: 484946x
Priemerná čítanosť článkov: 3233x

Kategórie