Založ si blog

100 rokov od narodenia hudobného génia Zdenka Lišku

„Liškova hudba vyvoláva závislosť. … Pre mňa je Liška na rovnakej úrovni ako Bruno Nikolai, Morricone alebo John Barry. … Poznáte to: mazaný ako liška. Vnikne dovnútra filmu, prekryje ho svojou krásnou hudobnou prikrývkou – a potom si privlastní hlavný motív filmu… dostane sa dovnútra, ovládne to tam, a zmení polaritu filmu. .. Liškova hudba nepadá s jednou epochou. Liškov príbeh nie je možné vyrozprávať na jednej alebo dvoch platniach… je nutné urobiť minimálne 10 alebo 15 albumov.“Andy Votel vo filmovom dokumente o skladateľovi Liškovi

30 prípadov majora Zemana, Jáchyme hoď ho do stroje, Obchod na korze, Markéta Lazarová, Malá morská víla, Medená veža, Spalovač mrtvol, k týmto skvostom urobil soundtracky geniálny český hudobný skladateľ Zdeněk Liška. 160 celovečerných filmov a 400 krátkych filmov… od romantických melódií, cez psychedelické úpravy ludoviek až po experimentálnu elektronickú hudbu… to všetko má na svedomí tento všestranný a multižánrový hudobný génius.

Zdeněk Liška (* 16. marec 1922 Smečno – † 13. júl 1983 Praha) bol český hudobný skladateľ, ktorý sa venoval predovšetkým filmovej hudbe. Často je označovaný aj ako filmový soundizajnér. Liškova hudba je nezmazateľne zapísaná v histórii filmového umenia 20. storočia. Ako jeden z prvých dokázal, že filmová hudba je nielen rovnocennou emotívnou súčasťou celého filmu, ale aj dramaturgicky dotvára umeleckú kvalitu celého diela. (Wiki)

Vo svete ho obdivujú, u nás je nedocenený. Má za sebou 160 soundtrackov a predvídal elektronickú hudbu

Spolupracoval s tými najvýznamnejšími režisérmi ako Juraj Hertz, František Vláčil, Otakar Vávra, Jan Švankmajer, Karel Zeman, Jiří Sequens a mnohí ďalší. Takmer každý človek, ktorý pozná československú kinematografiu pozná jeho melódie.

Neobmedzoval sa však len na tvorbu pre film, jeho hudba sa stala súčasťou aj niektorých divadelných prestavení a napísal dokonca aj diela pre perzského šáha Muhammada Rézu Páhlavího.

100 rokov narodenia si tiež pripomína RÁDIO VLTAVA. Liškove soundtracky sa vydávajú v zahraničí na klasických lp-čkach, čo dokumentuje aj film z roku 2017 Hudba Zdeněk Liška.

Započúvajte sa do multižánrových melódií, ktoré skomponoval Zdeněk Liška… Dnes vyberám špeciálne pre fanúšikov môjho blogu, moje obľúbenosti od tohto génia. A to iba zlomok.

A na záver jedna cyklička…

Slovensko má prezidenta, ktorý si uvedomuje historickú kontinuitu a význam slovenských osobností

17.06.2024

„Práca prezidenta nemá byť o teatrálnych gestách, ale o poctivej práci pre ľudí… Ľudia sú nositeľom moci.. Slovo národ sa nemôže stať obeťou politickej korektnosti… Slovenský národ má právo na historický fakt, že demokratická Slovenská republika vznikla ako nástroj jeho sebaurčenia.“ – nový demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky Peter [...]

Samuel Ormis, všestranný dejateľ, ktorý stál pri vzniku prvého slovenského evanjelického gymnázia a založil prvé potravinové družstvo v Uhorsku

10.06.2024

Všestranný, ale zabudnutý Samuel Ormis – zakladateľ prvého slovenského evanjelického gymnázia, prvého slovenského potravinového družstva, zberateľ ľudovej slovesnosti, priekopník ľudovýchovy, kňaz, pedagóg, filozof, dramatik, národný dejateľ Vyšlo aj na Matica.sk Medzi národnými dejateľmi 19. storočia boli osobnosti, ktoré možno nazvať praktickými utopistami. [...]

Je to boj o interpretáciu sveta, interpretáciu reality

03.06.2024

Je to vlastne všetko boj o interpretáciu sveta. Mediálne manipulácie, techniky propagandy a marketingu, hra na dobrých a zlých, čierne je biele, biele je čierne, mier je vojna a vojna je mier, sloboda je otroctvo a otroctvo sloboda. Pre nich, „bojovníkov za slušnosť, slobodu a demokraciu“ je „normálne“ niekomu vypnúť web, zrušiť mu Facebook, označiť ho za [...]

anna putina-2

Putin sa postaral o praneter. Vymenoval ju za námestníčku ministra obrany. Jej manžel šéfuje rezortu energetiky

17.06.2024 17:54

Dcéra Putinovho bratranca mesiac po svojom manželovi tiež zasadne v ruskej vláde. Jej prastrýko jej venoval kreslo v ministerstve obrany.

Polícia / Kontrola /

Polícia na dve hodiny totálne uzavrela Krompachy a Čiernu nad Tisou. Akcia cielila na alkohol

17.06.2024 17:44

Policajti obsadili každý vjazd a výjazd a každý jeden vodič bol podrobený dychovej skúške.

taliansko, horúčavy, pláž

Taliansko zasiahla prvá tohtoročná vlna horúčav. V Sardínii a Sicílii očakávajú až 44 stupňov

17.06.2024 17:02

Teploty presahujúce 40 stupňov sú o desať stupňov vyššie, ako je teplotný priemer pre dané obdobie.

France Obit Delors

Francúzsky exprezident chce zachraňovať Macrona, ktorý ho vytlačil z Elyzejského paláca

17.06.2024 17:00

François Hollande bude kandidovať v predčasných parlamentných voľbách. Zdôrazňuje, že chce zabrániť krajnej pravici v nástupe k moci.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 260
Celková čítanosť: 842137x
Priemerná čítanosť článkov: 3239x

Kategórie