Založ si blog

Richard Sťahel to opísal jasne: Nastavenie systému privileguje veľkých vlastníkov

Richard Sťahel, Jean-Jacques Rousseau

Richard Sťahel, Jean-Jacques Rousseau

Jakmile věřejná služba přestane býti hlavní záležitostí občanů a když slouží svou peněženkou než svou osobou, je stát již blízko své skáze. Slovo FINANCE je slovem otroka; je neznámé v obci. V opravdu svobodném státe konají občané vše vlastníma rukama a nic penězi…“ Jean-Jacques Rousseau

 

Je málo filozofov, ktorí sa neboja povedať pravdu, obzvlášť z vyšších pozícií, kde sa očakáva pritakávanie a nekritické veriklikovanie fráz. Jedným z tých, ktorí sa neboja, je docent Richard Sťahel, eko-filozof a taktiež sociálny a politický filozof.

Keby ste sa ma spýtali na úlohu filozofa v 21. storočí a otázku čo má robiť, tak by som vám dal príklad práve Sťahela, ktorý sa aktívne zapája do spoločenských diskusií v denníku Pravda, kultúrno-politickej revue DAV DVA, ba dokonca sa mu podarilo dostať aj do TA3.

Sťahel je jeden z mála slovenských filozofov, ktorí sa venujú okrem ekologických tém aj otázke podstaty demokracie a občianskej spoločnosti optikou Jeana-Jacquesa Rousseaua. Venoval mu celú kapitolu v knihe Človek, sloboda a vlastníctvo vo filozofii raného novoveku a taktiež sa na neho odvolával v článku Cieľ výchovy k občianstvu ako filozofický problém.

Rousseaua považujem za jedného z filozofov, ktorého by mal poznať každý, kto sa dnes oháňa demokraciou. Napokon, venoval som mu celú rigoróznu prácu a vďaka nemu som začal študovať filozofiu. Žiaľ, práve tí, ktorí sa ňou (demokraciou, vládou ľudu) oháňajú najviac, Rousseaua nikdy nečítali. Ale prejdime k podstate tohto blogu. Už pred rokom Richard Sťahel opísal priam s chirurgickou presnosťou podstatu problému:

Pokiaľ u nás nebude zákaz financovania volebných kampaní z firemných zdrojov tak ako v niektorých krajinách, budú voľby vyhrávať tí čo budú mať najviac peňazí – to je hlavný princíp oligarchie. A keďže chce voľby vyhrať každý, kto vstupuje do politiky, je takmer nevyhnutné aby sa snažil získať podporu „sponzorov“ – to je základ korupcie. Pokiaľ nezmeníme toto, môžme o demokracii a boji proti korupcii písať traktáty, organizovať konferencie a demonštrácie, ale nezmeníme podstatu problému – nastavenie systému, ktorý privileguje veľkých vlastníkov. (napísal Richard Sťahel v roku 2019)

Sťahel pred voľbami 2020 napísal:

Pred 30 rokmi patrila ČSR k najrovnostárskejším spoločnostiam na svete – dokonca ešte aj v rámci bývalého východného bloku. Po 30 rokoch je tu veľká väčšina, ktorá zarába niečo okolo tisícky (mnohí ani to nie) a pár ostatných, ktorí disponujú majetkom vo výške desiatok až stoviek miliónov a dokonca vraj už máme aj miliardára). Takže sú tu ľudia, ktorí si Rousseuovými slovami môžu kúpiť kohokoľvek – sudcu, policajta, prokurátora, advokáta, svedka, nájomného vraha, novinára, politika, či rovno celú politickú stranu alebo aj súkromnú armádu, decentne nazývanú SBSka (súkromné bandériá si mohli dovoliť len ozaj veľmi bohatí šľachtici…). Sme teda presne v tej situácii, o ktorej Rousseau písal, že znemožňuje občiansku rovnosť a tým aj občiansku spoločnosť. Ten nárast nie je ničím obmedzený ani kontrolovaný. Výsledkom je (ekonomická) moc, ktorá nie je pod verejnou či demokratickou kontrolou a je v porovnaní s mocou ostatných občanov taká ohromná, že robí celý ústavný systém deľby a kontroly moci v podstate zbytočným. Je len na ľubovôli konkrétneho oligarchu či sa rozhodne svoju ekonomickú moc premeniť na moc politickú. Zajtra uvidíme koľkým sa to podarí.

K týmto slovám snáď niet čo dodať. Snáď iba to, že sme sa dostali do situácie, kedy korporácie nielenže usilujú o politickú moc a ovplyvňujú vecí verejné, ale dokonca usilujú o obmedzovanie slobody slova. Pripomeniem konkrétny príklad. Istá nemenovaná korporácia dokonca dosiahla, aby konkrétnemu poslancovi NRSR súd nariadil zmazanie kritických statusov na jej adresu. Pravdivých statusov.

 

Viem, že dneska nie je veľmi populárne hovoriť pravdu, ale sú situácie, kedy to je nutné. Ak sme v situácii, kedy si je možné kúpiť čokoľvek a kohokoľvek a dokonca je to mediálnym diskurzom akceptované ako šikovnosť pánov podnikateľov/sponzorov, nemožno hovoriť z politologického hľadiska o demokracii, ale jasne o oligarchii, korporatokracii (korporátnom kapitalizme). Nemožno hovoriť o rovnej politickej súťaži, ani o rovnosti pred zákonom a už vôbec nie o rovnosti sociálnej. Jean-Jacques Rousseau by dal Sťahelovi určite za pravdu. Ale ukončím to optimisticky. Tí, do ktorých naliali najviac peňazí zostali tesne pred bránami, takže to nebude zase až tak zlé…

PhDr. Lukáš Perný

Lukáš Perný v rozhovore pre Kľúč od: Trhovo podmienená spoločnosť je absurdná

27.03.2020

Prinášam vám aj na svojom blogu rozhovor, ktorý som poskytol 19. februára pre profesionálneho žurnalistu PhDr. Michala Alberta, PhD. a jeho médium KĽÚČ OD… Rozhovor bol tiež publikovaný na stránkach kultúrno-politickej revue DAV DVA. Do tretice ho zverejňujem aj na svojom osobom blogu. KOMUNITÁRNY FILOZOF LUKÁŠ PERNÝ: TRHOVO PODMIENENÁ SPOLOČNOSŤ JE ABSURDNÁ [...]

Blokovaný na 7 dní za už zmazaný príspevok z roku 2019

25.03.2020

Tak do tretice všetko dobré. Už ma zablokovali na tri dni za citovanie Apolinaira a na 30 dní za to, že som provokátérovi napísal, že má prázdnu hlavu. Tento krát som bol zablokovaný za satirický príspevok na stránke publikovaný 3. februára 2019. Za príspevok už raz prišlo upozornenie a bol zmazaný. Teda bol som zablokovaný za už zmazaný príspevok, dnes, 25. marca [...]

Rozhovory pre Slovenské národné noviny

23.03.2020

Od dvanásteho čísla Slovenských národných novín pre vás pripravujem sériu rozhovorov so zaujímavými osobnosťami. V najnovších číslach tohto časopisu založeného štúrovskou generáciou nájdete dva rozhovory s profesorom lingvokulturológie Jozefom Sipkom (SNN 12) a mladou východoslovenskou folkloristkou Michaelou Bálintovou (SNN 13). Rozhovory budú pokračovať aj v [...]

škola, trieda, štrajk

Škola už do prázdnin asi nebude

04.04.2020 11:00

Deti a študenti pravdepodobne ukončia školský rok doma. Rezort školstva predĺženie školského roka či skrátenie letných prázdnin nezvažuje.

Jarovnice, koronavírus, odber

V osadách odoberá vzorky armáda

04.04.2020 10:30

Nad Jarovnicami lieta vrtuľník. Na prísne strážené futbalové ihrisko po jednom vstupujú obyvatelia osady, ktorí sa nedávno vrátili zo zahraničia.

Igor Matovič

Pribudlo 21 nakazených, na Slovensku je 471 prípadov

04.04.2020 10:30, aktualizované: 12:34

Testovaných v piatok bolo 1889 ľudí.

sokoliarstvo, Zoe, orlica

Dravce nepoznajú voľno. Prvá škola na svete vyučuje sokoliarstvo

04.04.2020 09:23

V základnej škole v Štiavnických Baniach ako prví na svete začali vyučovať predmet sokoliarstvo.

PhDr. Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 172
Celková čítanosť: 561378x
Priemerná čítanosť článkov: 3264x

Autor blogu

Kategórie