Český varhaník Aleš Nosek zahral aj avantgardnú verziu českej hymny

V malebnom Kostole sv. Margity v bratislavskej časti Lamač odohral v rámci KATEDRÁLNEHO ORGANOVÉHO FESTIVALU v BRATISLAVA svoj organový koncert český hudobník ALEŠ NOSEK (pozri aj CZ.WIKI), veľký český talent, výnimočný varhaník a pedagóg, ktorého interpretácia je charakteristická citlivým prístupom, výraznou muzikálnosťou a hlbokým porozumením historického repertoáru i moderných techník. Zahral diela od autorov J. L. Krebs, J. H. Rinck, A. Guilmant, T. Dubois, J. Klička, V. Novák, L. Vierne a J. Bonnet (článok budeme aktualizovať).

Živý vstup bol zrealizovaný na webe DAV DVA, resp. nedávno spustenej TV DAV. Živý vstup si pozrelo cez 1000 divákov/poslucháčov.

Aleš Nosek je český varhaník a pedagóg, titulárny organista a regenschori v katedrále sv. Bartoloměja v Plzni. Vyštudoval Konzervatórium v Českých Budějoviciach, HAMU v Prahe a magisterský program v Regensburgu. Špecializoval sa aj na varhannú improvizáciu. Absolvoval špecializované štúdium improvizácie (Zertifikatstudium) u prof. Markusa Rupprechta (2019–2022), čo podčiarkuje jeho technickú hĺbku a improvizačné schopnosti V roku 2014 získal 2. miesto na medzinárodnej súťaži v Ružomberku. Nahrával pre Český rozhlas i Litoměřickú diecézu na historické organy a pravidelne koncertuje doma aj v zahraničí. Je dramaturgom Rakovnického varhanního léta a Plzeňského medzinárodného varhanného festivalu. Je viackrát oceňovaný vďaka refinovanému prístupu k repertoáru starých majstrov i moderných skladateľov.

Nahrával diela na historické orgány, ako sú nástroje z dielne Wilhelma Sauera v Litoměřicích či organ z roku 1792 v Jezvé. Na Český rozhlas 3 – Vltava natáčal historické varhany rodiny Guthovcov v lokalitách ako Krušovice, Čistá pri Rakovníku či Srbeč.Pôsobí ako titulárny varhaník a regenschori v katedrále sv. Bartoloměja v Plzni, kde zodpovedá za hudobné vedenie liturgie. Vyučuje na Konzervatóriu v Plzni a na Základnej umeleckej škole v Plzni, pričom pripravuje mladých hudobníkov na profesionálne dráhy.

Spolu s múzeom TGM v Rakovníku založil v roku 2015 Medzinárodný varhanní festival – Rakovnické varhanní léto, kde prispieva aj ako dramaturg. Podieľa sa aj na dramaturgii Plzeňského medzinárodného varhanného festivalu, čím ovplyvňuje hudobný život širšieho regiónu.

Ľudovít Štúr, sloboda, modernizácia, vzdelanie a 21. storočie (príhovor k výstave Štúr 210)

02.12.2025

Príhovor k výstave Štúr 210 za Spoločnosť Ladislava Novomeského v Matici slovenskej, ktorý vyjde v knihe MEMORIABILITY/SPOMIENKY III. (editor Dr. Ladslav Skrak) V roku 2025 si pripomíname 210. výročie narodenia jazykovedca a kodifikátora spisovnej slovenčiny, filozofa dejín, politika, publicistu, redaktora, pedagóga, všestranného vizionára slovenskej štátnosti ĽUDOVÍTA [...]

Matica slovenská volila predsedu, bilancovala sa aj činnosť posledných rokov

11.11.2025

V sobotu 8. novembra 2025 sa konalo Valné zhromaždenie Matice slovenskej. Kompletný report obohatený o videá a fotografie si môžete prečítať na DAV DVA (Dr. Mariána Gešpera zvolilo 96,6% matičiarov z celého Slovenska). Pri tejto príležitosti som vystúpil s krátkym príspevkom, ktorý bilancoval to najpodstatnejšie, čo sa za 3 roky pôsobenia v tejto inštitúcii podarilo. V [...]

Najvzdialenejší artefakt putuje temným vesmírom so svedectvom o kultúre planéty Zem

04.11.2025

…s kozmickou loďou sa stretneme a nahrávka sa prehrá iba vtedy, ak budú v medzihviezdnom priestore vyspelé vesmírne civilizácie, ale vypustenie tejto „fľaše“ do kozmického „oceánu“ hovorí niečo veľmi nádejné o živote na tejto planéte. Carl Sagan, astronóm, planetárny vedec a vedecký komunikátor, zostavil prvé fyzické správy vyslané do [...]

Muzeum Na ciare  11

Ako sa pašovali cigarety a dokumenty: Múzeum Na čiare odhaľuje tajomstvá pašerákov

07.12.2025 07:00

Získali aj devízové prehlásenie od Karla Gotta z 80. rokov.

požiar, India

Pri požiari v nočnom klube v indickom letovisku zahynulo najmenej 25 ľudí

07.12.2025 06:40

Najmenej 25 ľudí zahynulo v noci na nedeľu pri požiari v obľúbenom nočnom klube v indickom letovisku Goa ležiacom na západe krajiny.

Nemecko, Izrael, Friedrich Merz, Isaac Herzog

Merz v Jeruzaleme: Podpora Izraela je 'nemenným jadrom' nemeckej politiky

07.12.2025 06:28

Nemecký kancelár Friedrich Merz pricestoval do Izraela na svoju prvú návštevu od nástupu do funkcie.

deti, migranti, žiaci, Rakúsko, Viedeň, škola

Z viedenských škôl mizne nemčina. Zo sto žiakov je materinským jazykom len pre jedného, tvrdí učiteľka

07.12.2025 06:00

Na niektorých ľudových školách v rakúskej metropole je už toľko migrantov, že nemčinu vytláča arabčina a turečtina.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 340
Celková čítanosť: 1169770x
Priemerná čítanosť článkov: 3441x

Kategórie