Založ si blog

Bratislavská Matica bola preplnená milovníkmi filmov Jozefa Kronera a umenia

MATICA SLOVENSKÁ SI UCTILA PAMIATKU JOZEF KRONERA KULTÚRNYM PODUJATÍM A OTVORILA TRETIU VÝSTAVU GALÉRIE MATICE

25. marca 2024 sa konala zatiaľ jedna z najväčších akcií Domu Matice slovenskej v Bratislave s prítomnosťou zástupcov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (Ľubica Stražayová, Mária Šoltýsová), poslancov Národnej rady slovenskej republiky Zuzany Plevíkovej a Adama Lučanského, europoslankyne Kataríny Neveďalovej, vedenia Matice slovenskej (správca Maroš Smolec, podpredseda Marek Nemec, tajomník Peter Schvantner), predsedu SZBP Viliama Longauera, tajomníčky Živeny Radky Semancovej a významných hostí ako veľký umelec Jozef Šimonovič a profesor kulturológie Jozef Leikert, ktorí sa osobne poznali s Jozefom Kronerom.

Jozef Šimonovič zaspomínal na generáciu kvalitných hercov a svojho kolegu Jozefa Kronera a vyzdvihol jeho skromnú a dobrú povahu (na jeho počesť zarecitval báseň Mikuláša Kováča). Profesor Jozef Leikert pripomenul svoje osobné rozhovory a stretnutia s Jozefom Kronerom, ktorých výsledkom je kniha Osud tak chcel. Pútavým rozprávaním priblížil osobnosť, život a dielo Jozefa Kronera. Podujatia sa zúčastnili aj speváčka Monika Stanislavová, ex-poslankyňa a športovkyňa Romana Tabak a množstvo ďalších osobností z literárneho (Tatiana Jaglová, Jozef Leikert a i.) a výtvarného života (Stanislav Harangozó, Martina Kvašňovská, Brigita Lehoťanová, Mária Štrompach, Jana Koštiaľová, Marta Chabadová, Mária Molčanová a mnohí ďalší). Podujatie vzniklo na základe spolupráce Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej, Spolku slovenských spisovateľov (Lukáš Perný) a Výtvarného odboru Matice slovenskej/Klubu výtvarníkov a výtvarných teoretikov pri SZPB (Ladislav Skrak).

Jozef Kroner, národný umelec, nositeľ Pribinovho kríža I. triedy In memoriam, 12. najväčší Slovák a slovenský herec 20. storočia podľa Ankety 2000, sa narodil pred 100 rokmi v staničnom domčeku, presne 20. marca v Staškove do železničiarko-divadelníckej rodiny. Jozef Kroner nemal herecké vzdelania a aj napriek tomu, ide o jedného z najväčších slovenských hercov, ktorý sa zapísal nielen do československého, slovanského, európskeho, ale aj svetového kontextu nakoľko práve film Obchod na korze získal Oscara ako najlepší cudzojazyčný film a taktiež získal taliansku cenu Donatelov David. Z kulturologického pohľadu je teda Jozef Kroner jednoznačne zásadnou osobnosťou slovenského hereckého umenia, čo dokazujú excelentné výkony v notoricky známych filmoch a seriáloch Sváko Ragan, Slovácko sa nesúdi, Tisícročná včela, Soľ nad zlato, Popolvár, Dedičství či literárnych klasikách Živý bič, Kubo a Rysavá jalovica. Mal rád rybolov a hubárčenie. K jeho nesmrteľným rolám patria postavy Matúša Pagáča, Tóna Brtku, Mišo, Samuel Ragan či Martin Pichanda. K hercom z rodiny Kronerovcov patria aj jeho bratia Ľudovít, Ján, dcéra Zuzana či synovec Ján.

Výstava „Dejiny, hodnoty a krásy Slovenska“, ktorá putovala až z ďalekého Štrasburgu cez Brusel až do Bratislavy pozostáva z reprezentatívneho výberu obrazov popredných slovenských umelcov (Fulla, Kulich, Palla, Polonský, Dubay, Medúz, Harangozó, Chabadová, Trizuljaková, Hložník, Nemčík, Gašpar, Brunovský), ale aj mladých talentov (Erceg, Kvašňovská, minister Ladislav Kamenický). Súčasťou výstavy sú aj busty národných osobností ako Štefánik, Štúr, Novomeský, Dubček a Gabčík. Jej odkaz, symbolizujúci holubice mieru, odkazuje na túto tak slovenskú, ako univerzálnu hodnotu. V tomto duchu vybral a zarecitoval Jozef Šimonovič báseň Všetkým, čo vojnu chcú od Mária Rázusovej Martákovej. Následne sa prihovorili návštevníkom europoslankyňa Katarína Neveďalová, predseda SZPB Viliam Longauer, tajomníčka Živeny Radka Semancová a napokon predseda Výtvarného odboru MS Ladislav Skrak.

 

VIDEÁ Z PODUJATIA:

Kompletný záznam z podujatia:
https://www.facebook.com/maticasvk/videos/439653511955581/?__cft__[0]=AZVQh-ohyrUdEhgqltfVqRrczFyCQz7PJg282EGwbRQHkrGht_JQbTjsLQjgaiIL_9c2AeBaoguQzCJ_Fe-Rrs2a41AMvf6m08EbQHZWSumYfoIQ3KMW_QKJWhKlLUJyDj8cnzHAhhLriLQvf_h6lTqQGu5zXn_HVC3egVlCosroYMvYR6AybyfIpglClDh_JG0&__tn__=%2CO%2CP-R

Slovenské pohľady majú vlastnú stránku

17.04.2024

Stránka Slovenských pohľadov, ktorá bola nedávno vytvorená za účelom popularizácie tohto, mimochodom, najstaršieho slovenského kultúrneho periodika, je od včerajšku vyplnená novým a zaujímavým obsahom od popredných slovenských spisovateľov z kruhu Spolku slovenských spisovateľov či vedeckého piliera Matice slovenskej. Od nového roka 2024 redakcia Slovenských pohľadov [...]

Film, ktorý nemá vo svete obdobu a jeho vizionárske posolstvo (60 rokov od premiéry filmu Limonádový Joe ako bravúrnej kritiky marketingu)

12.04.2024

Išlo o vôbec prvý československý film, ktorý sa uchádzal o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, v kinách si ho pozrelo 4 556 352, bol ocenený Striebornou mušľou na XII. MFF v San Sebastiane a získal cenu Sfinga za rolu zloducha Horáca na festivale v Paname. V roku 1964 vznikla v Československu satirická westernová paródia z pera Oldřicha Lipského a [...]

​Vivat Pellegrini! Povolebná esej a gratulácia novému prezidentovi Slovenskej republiky

07.04.2024

„Urobím všetko preto… a nech si o tom hovorí kto chce, čo chce… aby Slovensko stálo na strane mieru… a nie na strane vojny. Budem prezidentom všetkých občanov Slovenskej republiky. Slovenská republika a jej záujmy budú u mňa na prvom mieste.“ – Peter Pellegrini Išlo o mimoriadne dôležité voľby, ktoré boli zároveň prieskumom o súčasnom politickom [...]

ukrajinsky vojensky cln Dneper

Pred povolaním do vojny preplával na matraci Dneper. Ukrajinec skončil v Bielorusku pred súdom

22.04.2024 22:39

Colníci muža zadržali a spísali s ním protokol o "nezákonnom premiestnení tovaru", teda matraca, cez hranice Euroázijskej hospodárskej únie.

izrael, palestína, gaza

Z nemocnice v Chán Júnis exhumovali už asi 200 tiel, tvrdia úrady v Gaze

22.04.2024 22:28

Ľudí v komplexe Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy údajne zabili a pochovali izraelskí vojaci.

Poľsko, NATO, vojna

Počas vojenského cvičenia NATO v Poľsku zahynul španielsky vojak

22.04.2024 21:06

K tragédii došlo počas jedného z taktických cvičení s použitím ostrej munície.

USA New York Trump súd proces

Trumpova platba pornoherečke podľa obžaloby patrí k sprisahaniu; obhajoba to popiera

22.04.2024 20:40

Obhajoba kontrovala, že na snahe ovplyvniť voľby nie je nič neobyčajné.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 246
Celková čítanosť: 806906x
Priemerná čítanosť článkov: 3280x

Kategórie