Založ si blog

V Matici vyšla nová kniha o zabudnutej osobnosti blízkej Ľudovítovi Štúrovi

ČLOVEK POSLEDNÝCH ŠTÚROVÝCH DNÍ DANIEL MINICH

Přední strana obálkyPri príležitosti odchodu do večnosti velikána slovenských dejín Ľudovíta Štúra Matica pripravila špeciálnu elektronickú knihu, ktorá je výstupom z minuloročného podujatia na počesť Štúrovho priateľa, ev. farára a mecéna Daniela Minicha. Minich so Štúrom strávil posledné dni pozemského bytia, slúžil mu na pohrebe (ktorý bol celonárodnou udalosťou) a zaslúžil sa o vybudovanie jeho pomníka v Modre, čo v tej dobe iniciovala Matica slovenská.

Autormi publikácie sú sociológ a člen Výboru MS Jozef Schwarz a tajomník MS Peter Schvantner, pričom v prípade Schvantnera ide o debutovú publikáciu.

Titulný obraz Ľudovíta Štúra vytvorila členka Vyrvaného odboru MS Martina Kvašňovská.

Ďalšími autormi publikácie sú Silvia Hrdlovičová z Múzea Ľudovíta Štúra, Martin Kováč z Centrálneho archívu ECAV a biskup Ján Hroboň.

PREDSLOV

Boli na svete osobnosti, ktorých najväčšou cnosťou bola skromnosť, napriek tomu, že celý svoj život venovali práci pre národ, kultúru, vieru a všeobecne povznesenie spoločnosti. K takýmto osobnostiam bez pochyby patril aj evanjelický farár, mecén, ktorý sa výrazne zaslúžil o vybudovanie a rekonštrukcie škôl a farnosti, štúrovec a osobný priateľ Štúra, účastník memorandového zhromaždenia, spoluzakladateľ Matice slovenskej DANIEL MINICH (20. apríl 1823 – 17. marec 1900), ktorého si Matica slovenská pripomenula inšpiratívnym podujatím.

Výstupom je aj predložená populárno-náučná publikácia. Aj keď si podľa slov dištriktálneho biskupa Jána Hroboňa Minich neprial byť oslavovaný a svoje životné dielo chápal ako cestu k Bohu, aj pri všetkej jeho skromnosti si túto publikáciu zaslúži.

Podobne skromní sú aj samotní zostavovatelia knihy, ktorí podobne ako Minich, urobili kus práce na poli osvety o slovenskej národnej kultúre a jej dejinách. Sociológ, člen Výboru Matice slovenskej, osvetár Jozef Schwarz je významným publicistom, ktorý má za sebou desiatky štúdií a populárno-náučných článkov o slovenských osobnostiach (Smrek, Palárik, Viktorin, Podhradský, Mamatej, Bulík, Šrobár, Osuský) a problematike krajanskej kultúry v Maďarsku. Publikuje v Novom Slove, Matica.sk či v Ľudových novinách. S Rudom Fraňom je spoluautorom kníh Potulky slovenským Pilíšom a okolím (2009) a Slovenské kotrby z Pilíša (2010); poslovenčil knihu Slovenské osudy (2010). Je spoluautorom knihy Ekonomická demokracia dnes (ÚPV SAV, 2013). Schwarz zaraďuje Minicha (s odvolaním na Matušku) do orchestra štúrovcov, pričom zdôrazňuje jeho trvalú spoluprácu s lídrom hnutia Ľudovítom Štúrom, s ktorým sa stretol už počas štúdií na bratislavskom lýceu, počas návštev brata Karola v Modre a počas trvalého pobytu v Modre až do jeho smrti v roku 1856. Štúra si ctil natoľko, zdôrazňuje Schwarz, že inicioval vybudovanie jeho pomníka.

V prípade vyštudovaného politológa, no v praxi kultúrneho pracovníka, Petra Schvantnera – ktorý je zároveň tajomníkom Matice slovenskej a podpredsedom Mladej Matice, dobrovoľným hercom a autorom reportáží – ide o debutovú publikáciu (po pracovných zošitoch o Generácii Všeslávie a Slovákoch v československých légiách).

Napriek tomu, že Minich je takmer neznámou osobnosťou, autori tejto e-knihy (Sylvia Hrdlovičová, Martin Kováč, Jozef Schwarz) si dali skutočne kus vedeckej práce s archívnymi materiálmi. Prebádali písomnosti, matriky, rukopisy a vytvorili tak prvé ucelené dielo o Danielovi Minichovi. Krásnym zakončením je hlboko precítená kázeň Jána Hroboňa. Prajem príjemný čitateľský zážitok.

Zborník je k dispozícii ZDARMA na stránkach GOOGLE BOOKS.

Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej si pripomenul ďalšie zaujímavé osobnosti – priekopníka rádiotelegrafie Jozefa Murgaša a spisovateľa Ladislava Mňačka [videoblog]

23.02.2024

PRIEKOPNÍK RÁDIOTELEGRAFIE JOZEF MURGAŠ – 160 21. 2. 2024 – Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej v spolupráci s Domom Matice slovenskej Bratislava, Spolkom slovenských spisovateľov, Mladou Maticou, Slovenskými pohľadmi a predovšetkým Spoločnosťou Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského zastúpenou Ing. Jánom Šebom zorganizovali odborné a popularizačné podujatie k [...]

„Doorsácky klávesák“ Ray Manzarek by mal dnes 85 rokov

12.02.2024

Pri príležitosti 85-ročnice Raya Manzareka uverejňujem článok, ktorý som presne pred rokom publikoval na tomto blogu. V roku 2013 (v čase keď odišiel) som mu vzdal (spolu s doc. J. Fujakom) hold na svojom albume The Rondel experimentálnu kompozíciou Day After Ray (J. Fujak tu hrá na pozadí motív skladby People Are Strange). *** 12. februára 1939 sa narodil jeden z [...]

Japonec, ktorý ovplyvnil nemecký experiment. Odišiel Damo Suzuki, ktorý sa zapísal do dejín hudby v rámci žánru krautrock a skupiny CAN

11.02.2024

Šesťdesiate roky sú obdobím experimentov, vzniku nových hudobných žánrov, filmovej novej vlny, ale aj prapočiatkov elektronickej hudby či vo výtvarnom umení pop-artu. Nasledujúce desaťročie je neprávom podceňované, nakoľko na mnohé z týchto experimentov nadviazalo v pestrých kultúrnych kontextoch. Rozvoj nastal v 70. rokoch napríklad v oblasti tzv. art rocku/progresívnom [...]

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022

Ostáva týždeň na požiadanie o hlasovací preukaz pre prvé kolo volieb

26.02.2024 08:58

Osobne sa dá vybaviť preukaz najneskôr 22. marca alebo 5. apríla pre druhé kolo volieb.

Puškár,  Tupý

Kto zabil Daniela Tupého? Pokračuje súd s Puškárom. Ten tvrdí, že vraha pozná

26.02.2024 08:55

Dnes pokračuje súdny proces s obžalovaným Puškárom v prípade vraždy Daniela Tupého. Naplánované sú výpovede šiestich svedkov.

parlament, budova parlamentu, nrsr

Prieskum Ipsosu: Smer a progresívci tesne za sebou, Danko a Matovič mimo parlamentu

26.02.2024 08:37

Parlamentné voľby by vo februári vyhrala strana Smer.

washington police ambasáda

Pred izraelským veľvyslanectvom sa zapálil príslušník amerických vzdušných síl

26.02.2024 07:40

Muž to streamoval na platforme Twitch. V jednom momente podľa zmienenej osoby povedal, že „už nebude spolupáchateľom genocídy“.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 238
Celková čítanosť: 779075x
Priemerná čítanosť článkov: 3273x

Kategórie