Kam kráčaš Európa?

Globálne utópie a národné utópie, sen a skutočnosť, politická vízia a praktická realizácia, riziko dystopickej Európy či vízia lepšieho Slovenska to boli témy, ktoré pred nedávnom (7., 8. a 9. 11.) rezonovali na východe Slovenska. Predseda MS a vedecký pracovník SLÚ MS navštívili mestá Prešov, Košice a Bardejov s cieľom propagácie tak vlastnej tvorby, ako aj celkovo vedeckej a osvetovej činnosti Matice. Úspechom boli desiatky predaných kníh a taktiež významné mediálne ohlasy.

Všetky diskusie sa venovali slovenským, ale aj svetovým vizionárom, ktorí hľadali odpovede na to, ako by mohla vyzerať spravodlivejšia, slobodnejšie a rovnoprávnejšia spoločnosť. Dr. Gešper, ktorý je autorom kníh Apoštoli národného ducha (ocenená Cenou Lit. fondu) a Predsedovia Matice slovenskej predstavil predovšetkým slovenské reálie, slovenské osobnosti ako boli Daxner, Hroboň, Štúr, Dula. Gešper pripomenul, že práve v tom čase utopická vízia o tzv. slovenskom okolí, je dnes už realizovaná ba dokonca prekročená existenciu samostatnej SR. ä

Ja som v kontexte priblíženia k utópií ocenil zakladateľa prvého slovenského družstva Samuela Jurkoviča, o ktorom mi práve vyšla kniha, a premostil som jeho prínos so svetovým utopistom Owenom, ktorý približne v tom istom čase vybudoval prvý sociálny podnik New Lanark či prvý pokus o sebestačnú utopickú komúnu New Harmony. Okrem toho som spomenul aj ostatných vizionárov sociálnych práv ako Bolzano, Cabet, Fourier či samotného autora Utópie, filozofa a patróna štátnikov a právnikov sv. Thomasa Mora.

Nezabudli sme aktualizovať problém aj do kontextu napĺňania utópie v kontexte verejného priestoru a poukázali na kritický stav verejného priestoru v Bratislave (popraskané chodníky, burina, grafity, rozbité a zničené budovy, neobývaný hotel Kiev, neriešenie bezplatných verejných WC na hlavnej stanici, zbúranie modernistických stavieb ako Istropolis a pod.). V závere autori sme predstavili svoje ďalšie plány (dopísať knihy esejí, vytvoriť zborník o bernolákovcoch a ďalší zborník k 120-ročniciam Novomeského a Horvátha; knihy o Daxnerovi, Slovákoch v československých légiách a východoslovenskom roľníckom povstaní).

V Prešove podujatie moderoval E. Germuška, v Košiciach M. Matečková a v Bardejove G. Kaščákova.

Videá sú zdarma k dispozícii na Youtube:

Esej nad filozofickými veľhorami, pocta Georgovi Wilhelmovi Fridrichovi Heglovi v širších kontextoch

31.05.2026

Nad veľkou stavbou svetových dejín stojí Hegel a nazerá na dialektický vývoj s cieľom pochopiť, prečo a pre aký cieľ sa to všetko deje. Prvých 50 strán prekladu Hegla do slovenčiny je ako osvietenie pre každého, kto hľadá slová, ktoré už boli vyslovené, len akoby sa nevedel spomenúť dávno vyslovenú, ale zabudnutú, akoby z minulého života poznanú správnu [...]

Pocta „synovi sveta“ a poetovi búrlivákovi Jankovi Kráľovi

28.05.2026

V Matici slovenskej ožil poet búrlivák JANKO KRÁĽ: Podujatia k Jankovi Kráľovi sa zúčastnili intelektuálne a umelecké elity. Slovenský literárny ústav MS pripravil podujatie k 150-ročnici úmrtia Janka Kráľa, pripomenuli si ho aj matičiari v Košiciach a Zlatých Moravciach 23. mája 2026 to bolo 150 rokov od úmrtia slovenského národného buditeľa, romantického [...]

O sankciách, suverenite a storočnici Fidela Castra (exkluzívny rozhovor s kubánskym veľvyslancom Rafaelom P. Bécquerom)

12.05.2026

Drahí priatelia, teší ma, že DAV DVA dosahuje v internacionálnom duchu čoraz väčší medzinárodný dosah. Po nedávnom rozhovore so srbským spisovateľom a riaditeľom Vojvodinského archívu Nebojšou Kuzmanovićom a po publikovaní článkov o udalostiach v Kazachstane, po publikovaní článku vedca z Afriky, po publikovaní článkov o úspechoch Číny vám dnes predstavujeme našu [...]

rokovanie parlamentu, parlament, Tibor Gašpar

Žaloba na Matoviča a jeho hnutie. Za "estrádu" okolo Gašpara v parlamente

01.06.2026 13:10

Pondelkový tlačový brífing Tibora Gašpara vysvetlili predstavitelia Smeru tým, že jeho osočovanie má politický rozmer a ide o snahu opozičného PS prekryť kauzu okolo mamy lídra Michala Šimečku.

SR NRSR odvolávanie MŽP Taraba pokus druhý BAX

Danko je v koalícii zbytočný, znova stiahol chvost a premiér s ním povytieral podlahu, mieni Stohlová

01.06.2026 12:46

Odvolávanie ministra Tarabu má podľa KDH aj jasný politický rozmer.

havária, motorkár, Betliarska, polícia,

Policajti húfne vyrazili do ulíc. Neposvietia si však primárne na autá

01.06.2026 12:31

Akcia štartuje dnes a potrvá celý týždeň do 7. júna.

robert kaliňák

KDH pre výstavbu nemocnice predložilo návrh na odvolanie ministra Kaliňáka

01.06.2026 12:14

Kaliňák tento týždeň odmietol tvrdenia o predraženej stavbe.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 371
Celková čítanosť: 1292289x
Priemerná čítanosť článkov: 3483x