Založ si blog

Elvis snívajúci o lepšom a mierovom svete

Azda ani niet vhodnejšieho času, než práve teraz, keď ľudstvu reálne hrozí vzájomné zničenie, pripomenúť jednu zabudnutú skladbu Elvisa Presleyho. Skladba If I Can Dream, pripomína svojou utopickou výzvou Gottov hit Hej páni konšelé. Skladbu pre Elvisa napísal istý Waler Earl Brown a jeden z doprovodných spevákov prehlásil, že Elvis nikdy nespieval s toľkými emóciami… a myslel vážne každé slovo. A tak isto sa vyjadril Presleyho spolupracovník, podľa ktorého je Elvis v podstate (symbolicky povedané) spisovateľom tejto piesne aj preto, že vyjadrovala to, čo skutočne cítil. Podobne ako Gott, aj Elvis spieva o predstave, vízii, utópii lepšieho sveta (raja na Zemi). Elvis spieva o sne, predstave, že niekde existuje lepší svet, kde svetlá svietia jasnejšie, kde sa lietať vyššie, kde obloha je modrejšia, kde existuje podobne ako v známej Modernej utópii H. G. Wellsa lepšia kópia planéty Zem.

Posledná strofa však konštatuje, že sme stratení v daždivom mraku, v pasci sveta a sužovaní bolesťou. Ale kým má človek vôľu snívať, môže očistiť svoju dušu a vzlietnuť. Tento až kresťansko-mystický záver dáva skladbe vyšší spirituálny rozmer a namiesto nihilistickej rezignácie dáva človeku nádej. Skladba sa objavila aj v novom filme Elvis od Baza Luhrmanna, teda režiséra, ktorý sa preslávil geniálnou filmovou verziou Fitzgeraldovho Veľkého Gatsbyho, ktorý taktiež pojednáva o hľadaní šťastia, osobnej utópie. Tak podľa filmu, ako aj podľa anglickej Wikipédie, skladba svojou podobnosťou s prejavom Martina Luthera Kinga Jr. (I Have a Dream) reaguje na vtedajšiu spoločenskú situáciu v USA (bola nahraná dva mesiace po Kingovej vražde).

(text v čestine)

Světla musí někde plát jasněji
Ptáci létat výše na modřejší obloze
Když můžu snít o lepší zemi
Kde všichni mí bratři kráčí ruku v ruce
Řekni mi proč, oh proč,
oh proč se nemůže můj sen splnit?
Jednou musí být mír
a porozumění
Silně větry příslibů odfouknou pryč
všechnu nedůvěru a strach
Když můžu snít o teplejším slunci
Kde naděje září pro každého
Řekni mi proč, oh proč,
oh proč se nemůže toto slunce objevit?
Jsme ztraceni v mračnu
S takovým množstvím deště
Jsme chyceni v pasti světa,
který je sužován bolestí
Ale tak dlouho, jak člověk
má sílu ke snění
Může očistit svou duši a vzlétnout

Z knižnice utopického socializmu, mimoriadne úspešný seriál štúdií k téme dejín utopizmu

22.06.2024

V rámci pripravovaného vydania knihy UTOPISTI vychádzali na stránkach DAV DVA štúdie a populárno-náučné články v rámci seriálu s názvom „Z KNIŽNICE UTOPICKÉHO SOCIALIZMU“. Svojho času získal – aj vzhľadom na odbornosť problematiky – pomerne vysoké čísla. Išlo o tisíce zhliadnutí. Kulturologicko-politologický seriál vznikol v rámci príprav knihy UTOPISTI a [...]

Čo je nového v Spolku slovenských spisovateľov [úvodník v Literárnom týždenníku, B. Brendza, L. Perný]

19.06.2024

Článok predsedu a podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku. Dofinancovanie časopisu SSS Literárny týždenník (Denník N a StartItUp šírili nepravdivé informácie) Liberálny web StartItUP a Denník N zaútočili na Literárny týždenník (LT) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Redaktor média StartItUp sa dopytoval poslancov, či [...]

Estetická analýza a kulturologický výskum tvorby ženských autoriek Matice a SZPB [video]

18.06.2024

Predmetom štúdie je odborná kulturologická analýza tvorby žien v rámci súčasného Výtvarného odboru Matice slovenskej (a s nim spriaznených slovenských výtvarníčok), ktorý pôsobí pri Galérii Matice slovenskej v Bratislave pod odborným kurátorským vedením Dr. Ladislava Skraka, ktorý je súčasne predsedom VO MS. Súčasťou príspevku je aj krátky historický exkurz k [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 263
Celková čítanosť: 847457x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Kategórie