Založ si blog

Odišiel pán herec, ktorý mal štýl

ODIŠIEL PÁN HEREC, KTORÝ MAL STYL

Zomrel Josef Abrhám. Jeden z mojich najobľúbenejších hercov z celej československej kinematografie.

Legendárny Knotek z Gulového blesku, Dalibor Vrána z Vrchní prchní, Janda z Marečku, podejte mi pero!, Rudi Lorenz z 30 prípadov majora Zemana, hlas rozprávkára zo Slávnosti sneženek, Karel Čapek vo filme Člověk proti zkáze, Doktor z Konečnej stanice, Dr. Blažej z Nemocnice na okraji mesta, hoteliér Brandejs z filmu Obsluhoval jsem anglického krále, prof. Žalud v Rozpuštený a vypuštený; nápadník z Pražských nocí, záhadný Kruml zo Ztracenej brány, sv. Jozef z Anjela Pána 2, študent práv v seriálovej časti Kapustnica či sám legendárny Jaroslav Hašek z filmu Velká cesta Jaroslava Haška.

Neviem si ani predstaviť svoje detstvo a celý život bez týchto geniálnych filmov.

Jeho prínos pre československú, ale aj českú a slovenskú kultúrnu stavbu osobitne, je monumentálny a nedá sa ani len porovnať s výkonmi súčasných hercov.

Mimochodom, vedel perfektne po slovensky, čo krásne vidieť v TV filmoch ako Kapustnica či Konečná stanica (kde hral po boku „radošincov“).

V roku 1980 získal Cenu za herecký výkon vo filme Vrchní, prchní!, ktorý sa stal pevnou súčasťou československej filmovej kultúry a legendárne hlášky z tohto filmu zľudoveli.

Ocenený bol tiež za filmy Člověk proti zkáze, kde si zahral spisovateľa Karla Čapka či film Šakalí léta.

Svojim umením si zabezpečil nesmrteľnosť na filmovom plátne. Posledné dni svojho života sa trápil pre smrť milovanej Libuše. Česť jeho pamiatke…

Tag: , ,

Z knižnice utopického socializmu, mimoriadne úspešný seriál štúdií k téme dejín utopizmu

22.06.2024

V rámci pripravovaného vydania knihy UTOPISTI vychádzali na stránkach DAV DVA štúdie a populárno-náučné články v rámci seriálu s názvom „Z KNIŽNICE UTOPICKÉHO SOCIALIZMU“. Svojho času získal – aj vzhľadom na odbornosť problematiky – pomerne vysoké čísla. Išlo o tisíce zhliadnutí. Kulturologicko-politologický seriál vznikol v rámci príprav knihy UTOPISTI a [...]

Čo je nového v Spolku slovenských spisovateľov [úvodník v Literárnom týždenníku, B. Brendza, L. Perný]

19.06.2024

Článok predsedu a podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku. Dofinancovanie časopisu SSS Literárny týždenník (Denník N a StartItUp šírili nepravdivé informácie) Liberálny web StartItUP a Denník N zaútočili na Literárny týždenník (LT) a Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Redaktor média StartItUp sa dopytoval poslancov, či [...]

Estetická analýza a kulturologický výskum tvorby ženských autoriek Matice a SZPB [video]

18.06.2024

Predmetom štúdie je odborná kulturologická analýza tvorby žien v rámci súčasného Výtvarného odboru Matice slovenskej (a s nim spriaznených slovenských výtvarníčok), ktorý pôsobí pri Galérii Matice slovenskej v Bratislave pod odborným kurátorským vedením Dr. Ladislava Skraka, ktorý je súčasne predsedom VO MS. Súčasťou príspevku je aj krátky historický exkurz k [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo 15 policajtov a päť ozbrojencov

23.06.2024 18:28, aktualizované: 24.06.2024 05:28

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 263
Celková čítanosť: 847490x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Kategórie