Založ si blog

Odišiel pán herec, ktorý mal štýl

ODIŠIEL PÁN HEREC, KTORÝ MAL STYL

Zomrel Josef Abrhám. Jeden z mojich najobľúbenejších hercov z celej československej kinematografie.

Legendárny Knotek z Gulového blesku, Dalibor Vrána z Vrchní prchní, Janda z Marečku, podejte mi pero!, Rudi Lorenz z 30 prípadov majora Zemana, hlas rozprávkára zo Slávnosti sneženek, Karel Čapek vo filme Člověk proti zkáze, Doktor z Konečnej stanice, Dr. Blažej z Nemocnice na okraji mesta, hoteliér Brandejs z filmu Obsluhoval jsem anglického krále, prof. Žalud v Rozpuštený a vypuštený; nápadník z Pražských nocí, záhadný Kruml zo Ztracenej brány, sv. Jozef z Anjela Pána 2, študent práv v seriálovej časti Kapustnica či sám legendárny Jaroslav Hašek z filmu Velká cesta Jaroslava Haška.

Neviem si ani predstaviť svoje detstvo a celý život bez týchto geniálnych filmov.

Jeho prínos pre československú, ale aj českú a slovenskú kultúrnu stavbu osobitne, je monumentálny a nedá sa ani len porovnať s výkonmi súčasných hercov.

Mimochodom, vedel perfektne po slovensky, čo krásne vidieť v TV filmoch ako Kapustnica či Konečná stanica (kde hral po boku „radošincov“).

V roku 1980 získal Cenu za herecký výkon vo filme Vrchní, prchní!, ktorý sa stal pevnou súčasťou československej filmovej kultúry a legendárne hlášky z tohto filmu zľudoveli.

Ocenený bol tiež za filmy Člověk proti zkáze, kde si zahral spisovateľa Karla Čapka či film Šakalí léta.

Svojim umením si zabezpečil nesmrteľnosť na filmovom plátne. Posledné dni svojho života sa trápil pre smrť milovanej Libuše. Česť jeho pamiatke…

Tag: , ,

Slávny filozof a vizionár demokracie Jean-Jacques Rousseaua sa narodil pred 310. rokmi

30.06.2022

IDEOVÝ OTEC PRIAMEJ DEMOKRACIE A SLOVENSKO „Ľud je suverénom a jeho práva sú neodnímateľné. Suverenita súvisí s vykonávaním spoločnej vôle.“ – Rousseau „Idea národnosti časov našich len potom mohla sa v národoch kresťanských zrodiť, keď Veľká revolúcia francúzska privilégia a kasty z pästného práva stredoveku pochádzajúce zrútila a na ich rozvalinách – [...]

K dvestoročniciam menej známych štúrovcov

29.06.2022

Martýri prvého slovenského povstania 1848, zberatelia rozprávok, básnici, dramatici, herci, vojaci, prvá vojenská zdravotníčka, zakladateľ slovenského gymnázia či hlavný výtvarník slovenského romantizmu. Hovoria Vám niečo mená ako Jakub Grajchman, bratia Šulekovci, Johanna Hrebendová Bóriková či Ľudovít Reuss? Aj o týchto a mnohých ďalších osobnostiach [...]

Kultúra v dobe prechodu, hľadanie nového smeru

23.06.2022

Vyšlo ako úvodník do piateho čísla ORLA TATRANSKÉHO, v rozšírenej podobe vyjde v najnovšom čísle časopisu DOTYKY Napísať nadčasové úvodné slovo do umeleckého časopisu v roku 2022 rozhodne nie je ľahké. Dlho som váhal nad tým, na čo konkrétne sa zamerať a napokon som sa rozhodol pre predstavenie myšlienok jednej z najzásadnejších kníh, ktoré som čítal – knihy [...]

Penta, Haščák, NAKA,

Kajúcnici a nezákonnosti na slovenský spôsob. Makó na slobode, iní po jeho výpovediach zavretí

02.07.2022 10:05

„Postoj, že účel svätí prostriedky, je neakceptovateľný,“ zdôraznil na odbornej konferencii dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.

útok na Sýriu, nálet, Sýria, Damask

Pri izraelskom raketovom útoku utrpeli pri Tartuse zranenia dvaja ľudia, tvrdí Sýria

02.07.2022 09:51

Išlo o prvý útok od 10. júna, keď bombardovanie na dva týždne vyradilo z prevádzky medzinárodné letisko v Damasku.

Chris Pincher

'Extrémne opitý obchytkával mužov'. Johnson rieši v strane ďalší škandál

02.07.2022 06:38

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona čelí ďalšiemu alkoholickému škandálu.

Španielsko, ČR, EÚ, predsedníctvo,

Tisíc úradníkov, 140 miliónov eur. Francúzi chceli mať predsedníctvo EÚ lepšie ako Fíni

02.07.2022 06:19

Naše predsedníctvo EÚ nebolo také veľké ako nemecké, ale chceli sme to mať okázalejšie ako Fíni, kde sa akcie konali v hangári, uviedol hovorca francúzskej vlády.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 132
Celková čítanosť: 449008x
Priemerná čítanosť článkov: 3402x

Kategórie