Recenzie, kritiky, umelecké odporúčania v Literárnom týždenníku

Poznáte 📰 LITERÁRNY TÝŽDENNÍK?

Za posledný rok som začal aktívne publikovať v tomto unikátnom a podľa môjho názoru jedinom skutočne slobodnom umeleckom časopise, ktorý vydáva Spolok slovenských spisovateľov.

Médium predstavuje intelektuálnu platformu slovenskej spisovateľskej, umeleckej i vedeckej inteligencie, publicistov, vzdelancov, teda celej našej kultúrnej verejnosti.

Literatúra, hudba, film a občas nejaká esej či komentár, to všetko publikujem v 📰 Literárnom týždenníku.

V tomto blogu vám prinášam prehľad tohtoročne už publikovaných článkov a zoznam pripravovaných recenzií (ak ich stihnem do konca roka napísať a publikovať).

Priatelia, autor bez recenzenta/čitateľa/diváka/poslucháča je ako vlak bez cestujúcich. Verím, že tieto moje články a kultúrno-umelecké odporúčania budú mať zmysel v tom, že vás budú inšpirovať k prečítaniu si knihy, vypočutiu dobrej hudby či zhliadnutiu zaujímavého filmu. Ostatne, považujem to za hlavný cieľ kultúrnej kritiky a aj kulturologickej praxe. Takže spomínaný zoznam už publikovaných článkov:

Zoznam (aktualizovaný 23. 4. 2021) doterajších článkov v Literárnom týždenníku:

☑️  Farkašovej utopistka G. a jej utópia poriadku a rovnováhy alebo Poriadok a stíšenie civilizácie ako cesta k spravodlivosti (Etela Farkašová: Záchrana sveta podľa G., 2. vyd.). In: Literárny týždenník, 12 – 13/2021. ISSN 0862-5999.
☑️ Nadčasové dielo o vízii šťastnejšieho sveta. Prečo je stále dôležité čítať Utópiu THOMASA MORA? In: Literárny týždenník, 11 – 12/2021. ISSN 0862-5999.
☑️ Dystopická fikcia či vizionárska metafora hypermodernej reality? In: Literárny týždenník, 9 – 10/2021. ISSN 0862-5999.
☑️ Nadčasové rozhovory s významnými osobnosťami. Dvojrecenzia na knihy rozhovorov vedených Pavlom Dinkom (Schweickart, Albert, Bělohradský, Keller, Hauser, Colotka, Blaha, Offe, Švihlíková, Hrubec, Michelko a celý rad ďalších osobností v dvoch unikátnych knihách). In: Literárny týždenník, 3 – 4/2021. ISSN 0862-5999.
☑️ Huxleyho Prekrásny nový svet, dystopická fikcia alebo vizionárska metafora hypermodernej reality? Po knižnej podobe aj filmový seriál. In: Literárny týždenník, 1 – 2/2021. ISSN 0862-5999.
☑️ Slovenský Widmer“ Milan Zelinka alebo Ako písať eseje atraktívne. (Milan Zelinka: Na okraj kultúry, na okraj života). In: Literárny týždenník 41 – 42/2020. . ISSN 0862-5999.
☑️ Dickensova cesta po Amerike prvej polovice 19. storočia (Charles Dickens: Americké poznámky). In: Literárny týždenník, 35 – 36/2020. ISSN 0862-5999.
☑️ El hoyo ako metafora nášho sveta, film o spoločnosti, v ktorej žijeme. In: Literárny týždenník 21 – 22/2020
☑️ Atraktívny mysteriózny film. Námety zo života a tvorby Gogoľa…. In: Literárny týždenník 15 – 16/2020
☑️ Propagandistické ilúzie. Koniec švajčiarskej utópie ´89 alebo O akej slobode hovoria? (esej/fejtón). In: Literárny týždenník 5– 6/2020

 

Na záver venujem poďakovanie šéfredaktorovi Štefanovi Cifrovi, že umožňuje mladý spisovateľom, ktorí nikde inde nedostanú priestor, publikovať svoju tvorbu. Taktiež patrí vďaka Pavlovi Dinkovi, ktorý pripravuje na vydanie príspevky s esejami, reflexiami či príspevky do rubriky umenie.

​Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej zasadal, bilancoval úspechy a predstavil ďalšie plány 

27.06.2025

​MARTIN, 26. 6. 2025, 12:00 –​ Vo Výborovni Matice slovenskej ​sa uskutočnila​ ​v hybridnej forme osobne/online členská schôdza Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej. ​Zúčastnilo sa jej 23 ľudí z celkového počtu 41 členov odboru, pričom ostatní členovia odboru sa ospravedlnili pre pracovné povinnosti alebo poslali pozdrav, čím bola splnená [...]

120-ročnica spisovateľa ruralizmu FRANTIŠKA HEČKA, ale aj multižánrové podujatie so spisovateľom Olachom a jeho novou knihou o Dr. Clementisovi

25.06.2025

​24. jún 2025, Dom Matice slovenskej Bratislava – Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej a Slovenský literárny ústav Matice slovenskej zorganizoval multižánrové podujatie, ktoré spojilo poéziu, prózu, ľudovú hudbu, literárnu kritiku, dejiny, výtvarné umenie, ale aj prezentáciu knižnej tvorby Matice slovenskej a slovenských spisovateľov. Hra fujary v podaní [...]

Kulturologicko-filozofický a Výtvarný odbor Matice navrhli cenu pre svetového Slováka, Komjatičana žijúceho v Bratislave, doc. akad. mal. Stanislava Harangozóa (+fotogaléria)

04.06.2025

Stanislav Harangozó bol ocenený Mimoriadnou cenou Matice slovenskej v prítomnosti ex-prezidenta Ivana Gašparoviča, súčasne si Matica pripomenula 130-ročnicu Mikuláša Galandu, prišla aj STVR (AKTUALIZOVANÉ) BRATISLAVA, 3. 6. 2025 – V Dome Matice slovenskej Bratislava bol v prítomnosti ex-prezidenta Ivana Gašparoviča ocenený predsedom Matice slovenskej Mariánom [...]

Hlina alojz

„Máte pílu? Nie.“ Štátne lesy predávajú drevo aj firmám bez spracovateľských kapacít, tvrdí SaS

03.07.2025 13:05

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) v tejto veci podľa Gröhlinga nerobí „absolútne nič“.

Pellegrini Sulyok

Pellegrini: Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú na historicky najlepšej úrovni

03.07.2025 13:01

S prezidentom Maďarska sa zhodli na tom, že v dnešnej dobe je nevyhnutné hľadať mierové riešenia v medzinárodných konfliktoch.

Poľsko Nawrocki

Nawrocki chce ako prezident formovať bezpečnostnú politiku. Vybral si kľúčového poradcu, ktorý čelí obvineniam

03.07.2025 12:49

Budúci poľský prezident oznámil prvé mená svojich spolupracovníkov.

Aupark, prístavba, zelená stena,

Prišiel pred záverečnou, hrozil bombou. Muža po pokuse prepadnúť banku obvinili

03.07.2025 12:29

Pracovník pobočky neváhal, rýchlo zareagoval a stačil prepadové tlačidlo.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 1033307x
Priemerná čítanosť článkov: 3312x

Kategórie