Založ si blog

Jiři Menzel, filmový rozprávač tvorby Bohumila Hrabala

Kto by nepoznal filmy ako Vesničko má středisková, Rozmarné léto, Slávnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Jiří Menzel, režisér, herec a spisovateľ, filmový nasledovník spisovateľa Bohumila Hrabala, opustil materiálny svet počas búrlivého roka 2020, no zanechal za sebou tvorbu, ktorá je nesmrteľná a zapísala sa do klenotnice českej a slovenskej kultúry.

(článok vyšiel aj na DAV DVA)

Život

Narodil sa v roku 1938 v Prahe ako syn spisovateľa Josefa Menezla, v roku 1962 skončil štúdium réžiu o významného režiséra Otakara Vávru na FAMU. V 60. rokoch bol hlavným iniciátorom československej novej vlny. Bol členom Divadla Jára Cimrmana, ktoré viedli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. V 70. rokoch sa venoval divadelnej réžii, vďaka ktorej pôsobil aj v zahraničí. Autor za sebou zanechal celý rád významných filmov, ktoré sa zlatými písmenami zapísali do dejín československej kultúry.

Dielo

Menzel už v roku 1965 spolupracoval s Hrabalom a ďalšími autormi na filme československej novej vlny Perličky na dne (poviedka Smrt pana Baltazara). V tomto absurdno-psychedelickom poviedkovom filme si zahral dokonca sám Vladimír Boudník, priateľ Egona Bondyho (túto časť režírovala ešte Věra Chytilová), o ktorom neskôr vytvoril samostatný film Nežný barbar. O rok neskôr vychádzajú oscarové Ostro sledované vlaky v hlavnej úlohe s Václavom Neckářom (postava Miloš Hrma) a opäť v spolupráci s českým spisovateľom Bohumilom Hrabalom.

Ďalším mílníkom Menzelovej tvorby bolo Vančurove Rozmarné léto (k Vančurovi sa vrátil ešte filmom Konec starých časů), ale aj odvážna (aj keď miestami až prehnaná) kritika socializmu vo filme Skřivánci na niti (taktiež podľa Hrabala). Neskôr nahráva pro-socialistický film Kdo hledá zlaté dno a v spolupráci s „Cimrmanológmi“ Zdeňkom Svěrákom a Ladislavom Smoljakom komédiu o jednej meštianskej rodinke, ktorá sa presťahuje na vidiek (Na samotě u lesa). Typický český humor ako ho poznáme zo 70. rokov s vynikajúcimi hereckými výkonmi a absurdnými dialógmi a zľudovelými hláškami. Na samotě u lesa patrí ku klenotnici českého humoru.

V roku 1980 majú premiéru poetické Postřižiny s tematikou života pivovarníkov, inšpirované priamo Hrabalovými spomienkami z prvej republiky. V osemdesiatych rokoch Menzel režíruje ďalšie dva filmy, ktoré musí poznať každý, kto sa čo i len minimálne zaujíma o filmovú kultúru. Sú to jednak Hrabalove Slávnosti sněženek, o postavách a postavičkách, o poľovníkoch a obyvateľoch Kerského lesa a ich slávneho lovu na „divočáka.“ A v roku 1985 vychádza snáď najpopulárnejších film o idylickom živote družstevníkov s česko-slovenským hereckým obsadením – Vesničko má středisková. Tento film snáď ani nie je treba predstavovať, no len málokto vie, že bol nominovaný na Oscara. Ta ako v Slávnostiach sněženek, tak aj do Vesničky vytvoril poetickú hudobnú atmosféru hudobný skladateľ Jiří Šust.

Po roku 1989 režíruje podľa Havlovho scenára Žobrácku operu a v roku 2006 ďalší unikátny film podľa Hrabalovej predlohy – Obsluhoval jsem anglického krále. Na postave Jana Dítě (Ivan Barnev, Oldřich Kaiser) reflektuje historické udalosti búrlivého 20. storočia. Film má podobne ako Vesnička česko-slovenské (Huba, Labuda, Lasica, Lábus, Abrhám) obsadenie a získal významné ocenenie Český lev.

Nesmrteľnosť cez tvorbu

Keď odíde významná osobnosť umeleckého sveta, stane sa terčom záujmu všetkých médií, aj takých, ktoré umelca napríklad úplne ignorovali. V tomto mám čisté svedomie a môžem povedať, že s tvorbou Jiřího Menzela sa stretávam celý život, napokon tesne pred týždňom som publikoval doplnenú recenziu na film Nežný barbar, kde si Menzel zahral priamo postavu svojho spisovateľského idolu – Bohumila Hrabala.

O Menzelových filmoch a ich kvalitách by sa dalo písať donekonečna. Avšak hlavným zmyslom tohto článku je hlavne pripomenutie si významu autora pre československú kultúre, nie podrobná analýza jeho tvorby. Z kulturologického hľadiska je prínos Jiřiho Menzela do československej kultúry monumentálny. Menzelove filmy spájajú poetické videnie sveta, bizarnosť, satiru, ale aj osudovú dramatickosť. Menzelove diela, predovšetkým filmové prerozprávanie tvorby Bohumila Hrabala, autora prežijú a budú ich (ako svedectvá o dobe minulej) určite sledovať aj budúce generácie.

PhDr. Lukáš Perný

Slovenské pohľady majú vlastnú stránku

17.04.2024

Stránka Slovenských pohľadov, ktorá bola nedávno vytvorená za účelom popularizácie tohto, mimochodom, najstaršieho slovenského kultúrneho periodika, je od včerajšku vyplnená novým a zaujímavým obsahom od popredných slovenských spisovateľov z kruhu Spolku slovenských spisovateľov či vedeckého piliera Matice slovenskej. Od nového roka 2024 redakcia Slovenských pohľadov [...]

Film, ktorý nemá vo svete obdobu a jeho vizionárske posolstvo (60 rokov od premiéry filmu Limonádový Joe ako bravúrnej kritiky marketingu)

12.04.2024

Išlo o vôbec prvý československý film, ktorý sa uchádzal o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film, v kinách si ho pozrelo 4 556 352, bol ocenený Striebornou mušľou na XII. MFF v San Sebastiane a získal cenu Sfinga za rolu zloducha Horáca na festivale v Paname. V roku 1964 vznikla v Československu satirická westernová paródia z pera Oldřicha Lipského a [...]

​Vivat Pellegrini! Povolebná esej a gratulácia novému prezidentovi Slovenskej republiky

07.04.2024

„Urobím všetko preto… a nech si o tom hovorí kto chce, čo chce… aby Slovensko stálo na strane mieru… a nie na strane vojny. Budem prezidentom všetkých občanov Slovenskej republiky. Slovenská republika a jej záujmy budú u mňa na prvom mieste.“ – Peter Pellegrini Išlo o mimoriadne dôležité voľby, ktoré boli zároveň prieskumom o súčasnom politickom [...]

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky

Mimovládne organizácie píšu do Bruselu, chcú nezávislú a slobodnú RTVS

24.04.2024 13:02

Otvorený list, pod ktorý sa podpísalo viac ako 68-tisíc občanov Slovenska, smeruje poslancom europarlamentu i eurokomisii.

michelko

O zmenách vo Fonde na podporu umenia sa bude hlasovať až budúci štvrtok

24.04.2024 12:18, aktualizované: 13:17

Presunúť hlasovanie zo stredy na budúci týždeň navrhol šéf parlamentného kultúrneho výboru Roman Michelko (SNS), ktorý je predkladateľom návrhu novely zákona o FPU.

SR Bratislava RTVS protestný pochod BAX

Vláda schválila zákon o Slovenskej televízii a rozhlase. Mení sa názov aj spôsob kreovania orgánov

24.04.2024 11:25, aktualizované: 11:41

Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry.

Drienovec, výrub stromov

Postupy pri výrube drevín sa majú zjednodušiť. Cieľom je znížiť strety s medveďom i škody na plodinách

24.04.2024 11:07, aktualizované: 12:33

Vyplýva to z novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý schválila vláda.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 246
Celková čítanosť: 807480x
Priemerná čítanosť článkov: 3282x

Kategórie