Odišiel slovenský spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, svoje posledné verejné vystúpenie mal na pôde Matice slovenskej

Vo veku 92 rokov odišiel slovenský spisovateľ, prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, nositeľ Pribinovho kríža, bývalý veľvyslanec v Kanade, poslanec NRSR, riaditeľ vydavateľstva Mladé letá, literárny redaktor Československého rozhlasu, autor historických románov Bezhlavý čas a Milujte kráľovnú ANTON HYKISCH.

Som však rád, že som ho ešte stihol pozvať do Matice slovenskej počas októbra 2023.

O podujatí vtedy napísal:

Jeho príspevok bude aj v mojej pripravovanej knihe BERNOLÁKOVCI. Je mi smutno, že sa uvedenia nedožil.

***

Narodil sa v rodine úradníka a svoje vzdelanie získal v Banskej Štiavnici, Pukancii, v Leviciach a nakoniec v Bratislave, kde študoval v rokoch 1951–1956 na Vysokej škole ekonomickej.

V rokoch 1956 – 1958 pracoval vo výskumnom ústave, v roku 1958 na Železničnom staviteľstve, v rokoch 1958 – 1962 v Záhradníctve a rekreačných službách mesta Bratislavy. V rokoch 1962 – 1969 pracoval ako literárny redaktor v Československom rozhlase, v rokoch 1969 – 1974 v Ústrednej knižnici SAV, od roku 1974 pracoval v Diele. Od roku 1987 bol redaktorom a neskôr i riaditeľom vydavateľstva Mladé letá, v rokoch 1990 – 1992 bol poslancom a v rokoch 1993 – 1997 veľvyslancom v Kanade. 

 

Svoje prvé diela začal publikovať v roku 1954, kedy sa začal venovať nielen próze, ale aj literárnej publicistike. Spočiatku svoje diela publikoval v rôznych časopisoch a prvé dielo mu knižne vyšlo v roku 1963. Vo svojich dielach sa venuje vykresleniu medziľudských vzťahov, ich ideálov i súčasného reálneho života, písal aj o problémoch lásky a o existenčných problémoch mladých ľudí, rieši otázky osamelosti, priateľstva a charakteru.

***

Podujatie bolo organizované do kontextu 160-ročnice Matice slovenskej a 100-ročnice Spolku slovenských spisovateľov. Autori porozprávali o svojich knihách Generácie obrodenia a Bezhlavý čas, pričom sa zamerali aj na širšie kultúrno-spoločenské otázky či zmysel Matice slovenskej v minulosti a súčasnosti. Anton Hykisch pripomenul, že aj v súčasnosti prebieha boj medzi dvomi koncepciami slobody – slobodou bezbrehou a slobodou, ktorá vyžaduje aj určitú spoločenskú zodpovednosť.

O sankciách, suverenite a storočnici Fidela Castra (exkluzívny rozhovor s kubánskym veľvyslancom Rafaelom P. Bécquerom)

12.05.2026

Drahí priatelia, teší ma, že DAV DVA dosahuje v internacionálnom duchu čoraz väčší medzinárodný dosah. Po nedávnom rozhovore so srbským spisovateľom a riaditeľom Vojvodinského archívu Nebojšou Kuzmanovićom a po publikovaní článkov o udalostiach v Kazachstane, po publikovaní článku vedca z Afriky, po publikovaní článkov o úspechoch Číny vám dnes predstavujeme našu [...]

Bilingválny rozhovor s jediným žijúcim odborníkom na srbsko-slovenské kultúrne väzby Dr. Nebojšom Kuzmanovićom

10.05.2026

JEDINÝ ŽIJÚCI ODBORNÍK A PROPAGÁTOR SRBSKO-SLOVENSKYCH KULTÚRNYCH VZŤAHOV 🇷🇸 🇸🇰 (exkluzívny bilingválny rozhovor s riaditeľom Archívu Vojvodiny Dr. NEBOJŠOM KUZMANOVIĆOM) ЈЕДИНИ ЖИВИ СТРУЧЊАК И ПРОМОТЕР СРПСКО-СЛОВАЧКИХ КУЛТУРНИХ ОДНОСА (ексклузивни двојезични разговор са [...]

Truman šou, viac než reality šou (filozofická pocta najlepšiemu filmu z dejín kinematografie)

07.05.2026

„V tomto svete nie je viac pravdy, než v tom, ktorý som pre teba stvoril. Rovnaké lži, rovnaké podvody.“ – Christof Venované od MATRIXU odpojenému hercovi Jimovi Carreymu, ktorý odhalil podstatu Hollywoodu …písané v roku 2021, k pripravovanej knihe esejí PARFÉM, ktorej tvorbu podporil Literárny fond, recenzovali ju s pozitívnymi posudkami D. Hajko, J. [...]

Cyprus voľby

Konzervatívci ovládli voľby na Cypre. Do parlamentu mieri aj strana známeho influencera

24.05.2026 21:26

Voľby sú pozorne sledované ako dôležitý ukazovateľ nálad verejnosti pred prezidentskými voľbami.

Anketa-titulka 1

Anketa: Ako má vyzerať bezpečné a odolné Slovensko?

24.05.2026 19:32

Odpovedajú biskup František Trstenský, ombudsman Róbert Dobrovodský, ekonómka Brigita Schmögnerová, arabista Attila Kovács, profesor medzinárodných vzťahov Jaroslav Ušiak, environmentálny sociológ Tomáš Chabada a bývalý politik Boris Zala.

Tropické teploty / Počasie / Osvieženie / Horúčavy /

Slovensko má za sebou prvý tropický deň roka. Tridsiatky budú pokračovať, kedy udrú najsilnejšie?

24.05.2026 18:51

Maximum teploty vzduchu aspoň 30 stupňov Celzia bolo podľa operatívnych údajov nameraných hneď na niekoľkých staniciach.

Russia Ukraine War

Čo vlastne zničil Putinov Orešnik? Iba garáže, tvrdia Ukrajinci. Akým úspešným zásahom sa chvália Rusi?

24.05.2026 17:35

Čo zasiahol Orešnik? Boli to iba garáže, v ktorých mali svoje autá civilisti, alebo obávaná balistická raketa zlikvidovala aj vojenské ciele?

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 369
Celková čítanosť: 1283251x
Priemerná čítanosť článkov: 3478x