Založ si blog

Poznáte GATTCH? Unikátna slovenská art-rocková skupina odohrala reunion koncert v kompletne naplnenom bratislavskom klube Jazztikot

Vzhľadom na to, že som sa narodil v Nových Zámkoch, veľmi ma teší, že práve z tohto mesta vzišla kapela, ktorej kvality v kontexte hudobnej kritiky možno hodnotiť ako nadčasové a pre slovenskú kultúrnu stavbu neopakovateľne originálne. GATTCH sú dôkazom, že ja Slováci dokázali vytvoriť v rámci bigbítovej éry niečo špecifické, originálne a dá sa povedať, že aj svetové. Skupina GATTCH, ktorá vznikla už v šesťdesiatych rokoch, zostala tak trochu v tieni projektov ako bolo Vargove Collegium Musicum, Griglákova Fermáta, Ursínyho Provisorium, Váněho Progress Organisation či Hladíkov Blue Effect, no jednoznačne neprávom.

Spojiť kompozične bigbít, art-rock/prog-rock s jazz-rockom a bluesom a k tomu slovenské texty a vokály – tak nejak znie sound tejto skupiny, ktorej vo vzkriesenej podobe dala nový rozmer multitalentovaná klaviristka Agi Ferienčíková, ktorá so skupinou zahviezdila už na Beatovom festivale na Zelenej vode.

Lídrom a zrejme jediným pôvodným členom znovuzordeného GATTCH je zakladateľ Tomáš Rédey, štúdiový hudobník, gitarista, spevák, profesionálny muzikant, ktorého posledne preslávali kompozície v tanečnej šou Let’s Dance. Zakladajúcu zostavu tvorili: „George“ Juraj Štefula – bicie nástroje; „Ali“ Ľudovít Beladič – piano; „Tony“ Anton Lančarič – basgitara; „Tomy“ Tomáš Rédey – gitara, husle; „Charlie“ Karol Slanina – sprievodná gitara.

Skupina doposiaľ vydala tri hudobné nosiče:Gattch - Komplet album cover

  • 1971: Na na na / Kontrapunktická etuda (EP, Opus)
  • 1971: Gattch (LP, Opus)
  • 2002: Komplet (kompilácia, 2 CD, Sony Music/Bonton)

Skupina dosiahla niekoľko zaujímavých míľnikov:

Členovia skupiny po rozpade projektu tvorili po boku najmä popových spevákov.

Nejde však o prvý reunion. GATTCH sa v roku 1998 objavili v televíznej premiére českého seriálu Bigbít (17. diel), zameranom na rockovú hudbu v Česko-Slovensku v rokoch 1956-1989, zahrali na spomínanom bigbítovom festivale v roku 2009 (v tom čase myslím hrali s bubeníkom Petrom Szapu) a zahrali aj v programe Legendy 60.

***

K informácii o tomto koncerte som sa dostal viac-menej náhodou, keď som počas obednej prestávky stretol klaviristku projektu. A ešte väčšia osudová náhoda je, že kolega, ktorý prišiel na koncert neskoro kvôli tomu, že sa musel po niečo vrátiť do bytu, stretol v taxíku syna lídra projektu, ktorého brat hral v novozostavenej kapele basgitaru. To je taká synchronicita, že sa to nedá ani vymyslieť, ale musí sa to stať. Som veľmi rád, že v Bratislave vznikol podnik, ktorý konečne tak ako kedysi Pub u Zeleného stromu dáva priestor dobrej muzike. A čo ma ešte viac teší, že tento podnik bol totálne naplnený a to dokonca aj mladými ľuďmi, ktorí si tak mohli vypočuť skutočne kvalitnú slovenskú hudobnú produkciu. Špeciálne pre čitateľov môjho blogu prinášam aj unikátny záznam najlepšej skladby tejto skupiny s názvom Narodenie.

Vypočujte si na porovnanie celý album skupiny GATTCH z roku 1972.

 

Odhalenie busty Dr. Vladimíra Clementisa a uvedenie novej knihy Clementis & Mináč: Vlastenci alebo „buržoázni nacionalisti“?

27.05.2023

26. mája 2023 sa v Rimavskej Sobote konalo unikátne podujatie pri príležitosti odhalenia busty Dr. Vladimírovi Clementisovi v Aleji Národných dejateľov na Námestí Štefana Daxnera, hneď pri buste Vladimíra Mináča, ktorých oboch spájajú obvinenia z tzv. buržoázneho nacionalizmu, spoločný rodný kraj, ľavicové a národné presvedčenie či sympatie práve k Štefanovi [...]

Nekorektný Vinnetou s Tarantinom či Štúr v hypermodernej dobe, to sú komédie Karla Vosátka

09.05.2023

(článok v spoluautorstve s kultúrnym kritikom Tomášom Klimekom) V ťažkej superkorektnej dobe, ktorú žijeme je nekorektný humor ako balzam pre všetkých, ktorí sú už unavení z autocenzúry a neslobody. Režisér Karol Vosátko použil motív indiánskeho spoločenstva, aby ním priblížil paradoxy postmoderných partnerských vzťahov „novej doby“. 29. apríla mala [...]

Slovenské vlajky zaviali na hrade Devín potom, čo si 160 tisíc ľudí pozrelo video zo sporu s „hradnou strážou“

08.05.2023

Potom, čo si matičné video pozrelo 160 tisíc ľudí bol na hrade zvolaný protest Je mi veľmi ľúto, že takýto incident sa stal, keď si v tomto roku pripomíname sté výročie narodenia predsedu Zahraničnej Matice slovenskej Františka Fugu, ktorý je tvorcom návrhu novodobej slovenskej zástavy. Práve on umiestnil slovenský znak na našu hurbanovskú trikolóru v roku 1984 v [...]

bieluha

Pri pobreží Švédska sa objavila údajná ruská špionážna veľryba. Nóri ju nazvali Hvaldimir

29.05.2023 20:47

Ide o spojenie slova "hval", čo v nórčine znamená veľryba, a koncovky odkazujúcej na ruské mená.

Ľudovít Ódor

Ódor: Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať stratégiu v boji proti hoaxom

29.05.2023 20:14

Ódor poukázal na to, že Slovensko sa podľa viacerých prieskumov v rámci dôvery v konšpirácie umiestňuje na nelichotivých priečkach.

Alexander Lukašenko

Ruské jadrové zbrane v Bielorusku? Veľmi málo pravdepodobné, tvrdí expert OSN

29.05.2023 20:07

Pavel Podvig, ktorý je autorom knihy o ruských jadrových zbraniach, považuje za prakticky vylúčenú možnosť, že by o použití jadrových zbraniach mohol rozhodnúť sám Lukašenko.

Ukrajina, raketa, kyjev

Ukrajina sľubuje rýchlu odvetu za vlnu ruských raketových a dronových útokov

29.05.2023 18:51

Ruské jednotky od nedeľňajšej noci vypálili na Ukrajinu viac ako 70 dronov a rakiet, pričom veľkú väčšinu z nich ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila.