Založ si blog

Talent rockovej hudby, bez ktorého by The Doors nemali svoj unikátny zvuk – Raymond Daniel Manzarek

12. februára sa narodil jeden z najväčších talentov rockovej hudby 20. storočia – RAYMOND DANIEL MANZAREK (* 12. február 1939, Chicago, Illinois, USA – † 20. máj 2013, Rosenheim, Nemecko), americký hudobník poľského pôvodu (Manczarek) a skladateľ, bez ktorého by skupina The Doors nemala svoj neopakovateľný, unikátny zvuk a štýl. Intelektuál v okuliaroch a v obleku za klávesovými nástrojmi bol dokonalým kontrastom voči energickému šamanovi Jimovi Morrisonovi. No a samozrejme talentami boli aj bubeník John Densmore, ktorý do skladby Break On Through vymyslel legendárny bossanovabeat a Robby Krieger s jeho slajdovou gitarou.

Nemá zmysel tajiť, že The Doors je snáď moja najobľúbenejšia hudobná skupina. Manzarek však nebol iba hudobník. Pokúšal sa tiež o kariéru filmového režiséra a v neposlednom rade to bola filozoficky založená osobnosť, čo sa odzrkadlilo aj na hĺbke tvorby tejto skupiny. Ak americká kultúra vyprodukovala niečo mimoriadne hodnotné a autentické, tak sú to práve neopakovateľné albumy skupiny The Doors. Bol to Bach vložený do rockovej hudby a vyplnený poéziou.

Manzarek sa narodil do robotníckej, katolíckej rodiny a už jeho rodičia ho učili hrať na klavír. Manzarek študoval na katolíckej strednej škole St. Rita of Cascia High School. V roku 1960 získal titul z ekonómie na De Paul University. Neskôr sa dostal sa do armády, z ktorej sa mu však podarilo vďaka psychologickému posudku o rok vrátiť. Začal študovať filmovú školu UCLA, kde sa zoznámil s Jimom Morrisonom, ktorý taktiež študoval film. Toto zoznámenie atmosfericky zobrazuje aj film Olivera Stonea (The Doors, 1991), kde Manzareka hral vynikajúci herec Kyle Maclachlan po boku Vala Kilmera (Morrison). Nezabudnuteľná je scéna, kde Morrison spieva Manzarekovi skladbu Moonlight Drive či proces vzniku hitu Light My Fire. Mimochodom, v tejto skladbe sa výrazne inšpiroval skladbou My Favourite Things od Johna Coltranea (ešte som sa zatiaľ nestretol s tým, že by niekto vedel o tom, že súčasná hviezdička Adriana Grande v skladbe 7 Rings skopírovala tento motív).

Morrisona s Manzarekom spájal aj záujem o filozofiu, takže to rozhodne neboli plytkí ľudia ako dnešné hviezdy a hviezdičky americkej popkultúry. The Doors boli v podstate diametrálnym opakom toho, čo hlavno-prúdová kultúra súčasných Spojených štátov Amerických predstavuje. Už samotný názov „Dvere vnímania“ vychádzajúci z Huxleyho tvorby vyčleňuje „doorsákov“ spomedzi ostatných rockových skupín. Hĺbavosť Ray Manzareka tiež dokazuje jeho záujem o východnú filozofiu; Morrison bol zase fascinovaný pôvodnou (americkou) indiánskou kultúrou, čo sa prejavilo aj v jeho textoch (najmä na posmrtne vydanom albume An American Prayer). Fascinácia básnikom Wiliamom Blakeom sa napríklad prejavila v texte End Of The Night (Some are Born to Endless Night).

To čo „Doors urobilo Doorsom“ boli dva hudobné nástroje. Jednak multikláves Vox Continental a jednak Fender Rhodes piano bass, ktorý Manzarek využíval na basovú linku. Manzarek vychádzal z jazzu, bluesu a klasickej hudby. Mal rád Raya Charlesa, Johna Coltranea, ale aj bluesových, a inšpiroval sa tiež klasikov. V neposlednom rade ho inšpiroval aj soul a funk. Inšpiráciu J. S. Bachom azda najviac počuť v skladbe Take It As It Comes (nahrali ju dokonca aj Ramones).

Raymond Daniel Manzarek pokračoval vo svojej tvorbe aj po smrti Jima Morrisona. The Doors nahrali v novom zložení dva zaujímavé, ale žiaľ už neúspešné albumy. Manzarekovský filozofický vplyv vidieť aj na samotných obaloch. Album Full Circle poeticky zobrazuje cyklus narodenia, života a smrti. Po rozpade The Doors nahral Manzarek sólové albumy The Golden Scarab a The Whole Thing Started With Rock & Roll. Vystupoval tiež s kapelou Nite City a vytvoril novodobú verziu Orffovej Carminy Burana.

The Doors sa opäť stretli v 70. rokoch aby vzdali hold Jimovi Morrisonovi a nahrali hudbu do jeho poézie An American Prayer.

Manzarek sa tiež pokúsil o produkciu filmov a podieľal sa tiež na vzniku klipov. Trio si spolu opäť zahrá v rámci programu VH1 STORYTELLERS (rok 2000) v prítomnosti hosťovania rockových hviezd ako napr. Scott Weiland, Ian Astbury, Scott Stapp Perry Farrell a ďalší.

V roku 2006 vzniká reunion The Doors pod názvom najskor The Doors Of The 21st Century, D21C neskôr Riders On The Storm (žiaľ bez Densmora).

Manzarek bol ženatý s krásnou aziatkou Dorothy Aiko Fujikawa, ktorú spoznal už na škole. Svedkami na svadbe im boli Morrison s jeho družkou Pamelou Courson. Šťastné manželstvo pretrvalo až do Rayovej smrti (46 rokov). Majú spolu syna Pabla, ktorý je taktiež muzikant.

Raymond zomrel v roku 2013 ako 74 ročný na krutú rakovinu žlčovodu. Liečil sa v bavorskom meste Rosenheim. Manzarek zomrel, ale jeho hudba je nesmrteľná. V roku 2013 som mu vzdal (spolu s J. Fujakom) hold na svojom albume The Rondel experimentálnu kompozíciou Day After Ray (J. Fujak tu hrá na pozadí motív skladby People Are Strange). Včera by mal 84 rokov.

120 rokov od narodenia Daniela Okáliho, videoblog zo spomienkového podujatia

29.03.2023

Videozáznam podujatia Inštitútu ASA, Matice slovenskej a Klubu Nového slova zo spomienkového podujatia, venovaného literárnemu kritikovi, spisovateľovi, politikovi a podpredsedovi Matice slovenskej Danielovi Okálimu, ktoré sa uskutočnilo 7. marca 2023. Podujatie sa uskutočnilo za účasti Ivana Okáliho a Jany Schillerovej-Horváthovej. O D. Okálim hovoril prof. kulturológie Jozef [...]

120 rokov od narodenia a 81 rokov od zavraždenia literárneho kritika, politika, redaktora a davistu Eduarda Urxa

28.03.2023

120 rokov od narodenia literárneho kritika, politika, redaktora a davistu Eduarda Urxa, článok vyšiel aj v Novom Slove Koncom januára 1903 sa vo Velkej nad Veličkou na moravskom Slovácku narodil do rodiny lesníka Jozefa Urxa budúci česko-slovenský spisovateľ, novinár, básnik, literárny kritik a politik Eduard Vincenc Urx, ktorý zomrel krutou smrťou 20. apríla 1942 v [...]

Rozhovory so spisovateľmi V. – Jaroslav Rezník starší: Štúr videl za roh, predvídali sme princíp ekumenizmu; Gustáv Murín: Cez SNP vstúpili Slováci do svetových dejín

27.03.2023

Populárny spisovateľ, prírodovedec, biológ, esejista, publicista, dramatik a scenárista RNDr. Gustáv Murín, CSc., a čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov, slovenský redaktor, spisovateľ, Jaroslav Rezník st. v Matici slovenskej BRATISLAVA, DMS, 23. marec 2023 – Matica slovenská zorganizovala v spolupráci so Spolkom slovenských spisovateľov (aj s hlavičkou Mladej [...]

Pápež František

Pápež František je hospitalizovaný, má infekciu dýchacích ciest

29.03.2023 21:08

Nemá ísť o ochorenie COVID-19, ale potrebuje niekoľkodňovú liečbu, uviedol Vatikán.

OSN / Organizácia spojených národov /

Valné zhromaždenie OSN schválilo historickú klimatickú rezolúciu

29.03.2023 20:59

Rezolúcia vyzýva Medzinárodný súdny dvor v Haagu, aby stanovil právne povinnosti štátov v boji proti klimatickej zmene.

Zuzana Čaputová prezidentka

Demokraciu musíme v čase krízy brániť a posilňovať, vyhlásila Čaputová

29.03.2023 20:26

Prezidentka to uviedla na druhom virtuálnom Summite pre demokraciu, ktorý hostí americký prezident Biden.

kristián čekovský

Čekovského odvolali z funkcie šéfa kultúrneho výboru

29.03.2023 20:03

Opoziční poslanci v návrhu argumentovali tým, že Čekovský nespĺňa základné odborné ani osobnostné predpoklady na túto funkciu.