Talent rockovej hudby, bez ktorého by The Doors nemali svoj unikátny zvuk – Raymond Daniel Manzarek

12. februára sa narodil jeden z najväčších talentov rockovej hudby 20. storočia – RAYMOND DANIEL MANZAREK (* 12. február 1939, Chicago, Illinois, USA – † 20. máj 2013, Rosenheim, Nemecko), americký hudobník poľského pôvodu (Manczarek) a skladateľ, bez ktorého by skupina The Doors nemala svoj neopakovateľný, unikátny zvuk a štýl. Intelektuál v okuliaroch a v obleku za klávesovými nástrojmi bol dokonalým kontrastom voči energickému šamanovi Jimovi Morrisonovi. No a samozrejme talentami boli aj bubeník John Densmore, ktorý do skladby Break On Through vymyslel legendárny bossanovabeat a Robby Krieger s jeho slajdovou gitarou.

Nemá zmysel tajiť, že The Doors je snáď moja najobľúbenejšia hudobná skupina. Manzarek však nebol iba hudobník. Pokúšal sa tiež o kariéru filmového režiséra a v neposlednom rade to bola filozoficky založená osobnosť, čo sa odzrkadlilo aj na hĺbke tvorby tejto skupiny. Ak americká kultúra vyprodukovala niečo mimoriadne hodnotné a autentické, tak sú to práve neopakovateľné albumy skupiny The Doors. Bol to Bach vložený do rockovej hudby a vyplnený poéziou.

Manzarek sa narodil do robotníckej, katolíckej rodiny a už jeho rodičia ho učili hrať na klavír. Manzarek študoval na katolíckej strednej škole St. Rita of Cascia High School. V roku 1960 získal titul z ekonómie na De Paul University. Neskôr sa dostal sa do armády, z ktorej sa mu však podarilo vďaka psychologickému posudku o rok vrátiť. Začal študovať filmovú školu UCLA, kde sa zoznámil s Jimom Morrisonom, ktorý taktiež študoval film. Toto zoznámenie atmosfericky zobrazuje aj film Olivera Stonea (The Doors, 1991), kde Manzareka hral vynikajúci herec Kyle Maclachlan po boku Vala Kilmera (Morrison). Nezabudnuteľná je scéna, kde Morrison spieva Manzarekovi skladbu Moonlight Drive či proces vzniku hitu Light My Fire. Mimochodom, v tejto skladbe sa výrazne inšpiroval skladbou My Favourite Things od Johna Coltranea (ešte som sa zatiaľ nestretol s tým, že by niekto vedel o tom, že súčasná hviezdička Adriana Grande v skladbe 7 Rings skopírovala tento motív).

Morrisona s Manzarekom spájal aj záujem o filozofiu, takže to rozhodne neboli plytkí ľudia ako dnešné hviezdy a hviezdičky americkej popkultúry. The Doors boli v podstate diametrálnym opakom toho, čo hlavno-prúdová kultúra súčasných Spojených štátov Amerických predstavuje. Už samotný názov „Dvere vnímania“ vychádzajúci z Huxleyho tvorby vyčleňuje „doorsákov“ spomedzi ostatných rockových skupín. Hĺbavosť Ray Manzareka tiež dokazuje jeho záujem o východnú filozofiu; Morrison bol zase fascinovaný pôvodnou (americkou) indiánskou kultúrou, čo sa prejavilo aj v jeho textoch (najmä na posmrtne vydanom albume An American Prayer). Fascinácia básnikom Wiliamom Blakeom sa napríklad prejavila v texte End Of The Night (Some are Born to Endless Night).

To čo „Doors urobilo Doorsom“ boli dva hudobné nástroje. Jednak multikláves Vox Continental a jednak Fender Rhodes piano bass, ktorý Manzarek využíval na basovú linku. Manzarek vychádzal z jazzu, bluesu a klasickej hudby. Mal rád Raya Charlesa, Johna Coltranea, ale aj bluesových, a inšpiroval sa tiež klasikov. V neposlednom rade ho inšpiroval aj soul a funk. Inšpiráciu J. S. Bachom azda najviac počuť v skladbe Take It As It Comes (nahrali ju dokonca aj Ramones).

Raymond Daniel Manzarek pokračoval vo svojej tvorbe aj po smrti Jima Morrisona. The Doors nahrali v novom zložení dva zaujímavé, ale žiaľ už neúspešné albumy. Manzarekovský filozofický vplyv vidieť aj na samotných obaloch. Album Full Circle poeticky zobrazuje cyklus narodenia, života a smrti. Po rozpade The Doors nahral Manzarek sólové albumy The Golden Scarab a The Whole Thing Started With Rock & Roll. Vystupoval tiež s kapelou Nite City a vytvoril novodobú verziu Orffovej Carminy Burana.

The Doors sa opäť stretli v 70. rokoch aby vzdali hold Jimovi Morrisonovi a nahrali hudbu do jeho poézie An American Prayer.

Manzarek sa tiež pokúsil o produkciu filmov a podieľal sa tiež na vzniku klipov. Trio si spolu opäť zahrá v rámci programu VH1 STORYTELLERS (rok 2000) v prítomnosti hosťovania rockových hviezd ako napr. Scott Weiland, Ian Astbury, Scott Stapp Perry Farrell a ďalší.

V roku 2006 vzniká reunion The Doors pod názvom najskor The Doors Of The 21st Century, D21C neskôr Riders On The Storm (žiaľ bez Densmora).

Manzarek bol ženatý s krásnou aziatkou Dorothy Aiko Fujikawa, ktorú spoznal už na škole. Svedkami na svadbe im boli Morrison s jeho družkou Pamelou Courson. Šťastné manželstvo pretrvalo až do Rayovej smrti (46 rokov). Majú spolu syna Pabla, ktorý je taktiež muzikant.

Raymond zomrel v roku 2013 ako 74 ročný na krutú rakovinu žlčovodu. Liečil sa v bavorskom meste Rosenheim. Manzarek zomrel, ale jeho hudba je nesmrteľná. V roku 2013 som mu vzdal (spolu s J. Fujakom) hold na svojom albume The Rondel experimentálnu kompozíciou Day After Ray (J. Fujak tu hrá na pozadí motív skladby People Are Strange). Včera by mal 84 rokov.

Bernolákovci a storočnica spisovateľa a kronikára vojnovej doby Ladislava Ťažkého v Matici slovenskej (+video)

04.10.2024

BRATISLAVA 1. a 2. 10. 2024 – V bratislavskej budove Matice slovenskej sa konali počas prvého októbrového týždňa hneď dve podujatia. Prvé bolo venované prvej generácii národného obrodenia BERNOLÁKOVCOM, o ktorých práve vyšla komplexná kniha a druhé storočnici spisovateľa LADISLAVA ŤAŽKÉHO, ktorý bol podľa knihy rozhovor od Jozefa Leikerta desať minút predsedom Matice [...]

Najdesivejší realistický horor všetkých čias je dokumentárnym televíznym filmom o nukleárnom holokauste

28.09.2024

V tých dňoch ľudia budú hľadať smrť, a nenájdu ju, budú si žiadať zomrieť, a smrť od nich utečie. Zjv 9, 6 Vlákna (Threads) – britsko-austrálsky film z roku 1984 podľa scenára Barryho Hinesa, v réžii Micka Jacksona, ktorý je varovaním pre všetkých, ktorí si myslia, že eskaláciou napätia a podporou militarizmu stoja na správnej strane dejín. Podľa rebríčka IMBD [...]

Otvorená a „žiadna iná“ alebo len kultúra otvoreného hejtu?

21.09.2024

Poznámky k súčasnej kultúrno-spoločenskej situácii s podtitulom: Od psuedošejkers tanca cez konceptuálny hyperfeminizmus až po Divoký Zapadákov „Vo svete zbavenom pravdy existuje reálne len moc. To je pohodlné, keď víťazíme. Menej, keď tie isté prostriedky proti nám použijú naši nepriatelia… Odhliadnuc od ich konceptu otvorenej kultúry, ktorý zjavne odkazuje na [...]

súd, súdnictvo

Žilinská prokurátorka odmieta členstvo v sekte, ako vedúca oddelenia však končí

10.10.2024 18:15

Novinárku podozrievajú zo zločinu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

matečná

Koalícia chce exministerku Matečnú „odpratať“ na ambasádu do Slovinska, tvrdia Demokrati

10.10.2024 17:52

Gabriela Matečná má niesť zodpovednosť za svoje zlyhania a mala by odísť, ale nie do Slovinska, uviedol Juraj Šeliga.

Vladimir Putin / BRICS /

Rusko bude hostiť samit BRICS. Príde Si, Erdogan či Pezeškiján. Podľa Putinovho poradcu dorazí aj šéf OSN

10.10.2024 17:21

Zo summitu by sa podľa poradcu ruského prezidenta mohlo stať najväčšie zahraničnopolitické podujatie, aké sa kedy konalo v Rusku.

zbraň, pištol

Pri sídle izraelskej obrannej spoločnosti vo švédskom Göteborgu sa strieľalo

10.10.2024 16:52

Polícia ráno v súvislosti so streľbou spustila rozsiahlu operáciu, pričom na miesto činu vyslala niekoľko tímov aj vrtuľník.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 278
Celková čítanosť: 902946x
Priemerná čítanosť článkov: 3248x

Kategórie