Pred 487. rokmi, 6. júla 1535, zomrel THOMAS MORE. Pri tejto príležitosti opätovne zverejňujem svoj starší článok o tomto vizionárovi doplnený o podcast, ktorý som nahral počas doktorandského štúdia.
Pradávny sen ľudstva o ideálnej spoločnosti je prítomný v celých dejinách, no bol to Sir. sanctus Thomas More, Thomas Morus (*1478 – † 1535), anglický kresťanský humanista, právnik, sociálny filozof, spisovateľ, politik, lord kancelár, ktorý mu dal v 16. storočí názov – UTÓPIA (Dve knihy o najlepšom stave štátu a novom ostrove Utópii, spis skutočne zlatý a rovnako užitočný ako zábavný, Antwerpy, 1516). Názov, ktorý už vo svoje etymológii skrýva tak miesto ideálne (eutopos), ako miesto neexistujúce (outopos). Thomas More dal predstave o ideálnom stave bytia v dokonalej spoločnosti ako prvý v dejinách konkrétne obrysy, no zároveň ju umiestnil na neznámy ostrov, ktorý je v ostrom hodnotovom spore so súdobým svetom. More zároveň vytvoril nový literárny žáner opisujúci koncepty ideálnych spoločností, ktorý obsahuje jednak projekciu ideálu, ako aj kritiku súdobej spoločnosti.
V Utópii vládne rovnosť, sebestačnosť, skromnosť, solidarita a komunitárne hodnotové princípy. Thomas More sa v tomto diele – prvý krát v dejinách ľudstva – pokúsil o literárnu rekonštrukciu ideálneho spoločenského zriadenia, kde platí axióma každému podľa jeho potrieb. Zmyslom existencie v tejto spoločnosti nie je bohatstvo, majetok či ctižiadostivosť, ale kolektívne šťastie celého spoločenstva, kde má každý naplnené potreby; život v komunite, spoločná práca a rovné prerozdeľovanie produktov spoločnej práce medzi komunitu. Celý článok si môžete prečítať tu.
Článok je zároveň súčasťou knihy UTOPISTI, VIZIONÁRI SVETA BUDÚCNOSTI.
Môj doslov nájdete aj v novom vydaní Utópie od Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov.
a s kým si ju čítal? Thomas MORE a od jeho... ...
Čítali sme knihu od Mora. ...
Celá debata | RSS tejto debaty