Založ si blog

Dávajte pozor, tu sa pracuje s ideami

NEBEZPEČNÉ IDEY A NÁZORY /GLOSA/

K nadpisu ma inšpiroval nebohý profesor Belás s jeho hláškou: „Dávajte pozor pán kolega, tu pracujeme s ideami“.

Často sa zamýšľam nad otázkou prečo toľko filozofov, mysliteľov, spisovateľov bolo zakázaných, upaľovaných, väznených… Čím viac vplyvov, ideí, inšpirácií, čím viac vedomostí človek má, tým sa zvyšuje rozmanitosť ciest myslenia a nových myšlienok. Odvrátená stránka tohto procesu je však to, že vytváraním si názoru a následným jeho šírením sa človek vzďaľuje mílovými krokmi od ľudí, ktorí názor nemajú alebo si ho nedokážu ani vytvoriť. Ľudia, ktorí vidia za roh, utopisti, vizionári, ale aj vynálezcovia či umelci predpovedajúci vznik nových foriem umenia boli často svojou dobou nepochopení, ba dokonca nenávidení.

Otvorenosť myslenia a schopnosť vytvárať si názor bolo pre mocipánov vždy nebezpečným javom. Aj v súčasnej dobe vzniká akýsi trend bráneniu slobodného utvárania názorov a myslenia. Tento proces je ospravedlňovaný predstavou, že ľudia nemajú schopnosť nové idey prijímať kriticky a tak sa potencionálne stávajú nebezpeční pre stabilitu spoločnosti. Ak by sme však prijali tento fakt, ľudstvo by sa nikam neposunulo. Na jednej strane je síce pravda, že každá idea sa dá zneužiť, prekrútiť, deformovať, ale to nemôže byť dôvod zákazu samotného premýšľania, utvárania si a publikovania autentických názorov, ako sme toho v súčasnosti svedkami. Práve uvedomenie si faktu, že cenzúra je realitou nielen minulosti, ale aj súčasnosti, je prvý oslobodzujúci krok k slobodnému bádaniu a tvorbe. Dôkazov je všade dostatok. Slobodnému bádateľovi a umelcovi teda nezostáva nič iné, než publikovať tam, kde to je možné.

Problémom vytvárania mantinelov „čo sa smie a čo sa nesmie“ nespočíva v tom, že by sme sa ako spoločnosť nedokázali zhodnúť čo je už za hranou (to je len lacnou taktikou mocipánov ako presvedčiť obyvateľstvo o potrebe cenzúry) ale v tom, kto o tom rozhoduje (hlavný cenzor Veľký brat, ambasáda, vlastník korporácie, médiá, mimovládky, „nezávislí“ „odborníci“, politici?).

Tento rok som napísal asi 40 článkov. Počas písania každého z nich som sa zamýšľal nad tým, ktorá idea koho naštve a za ktorú môžem byť lustrovaný. Problém je, a tým sa vrátim na začiatok, že ak chcete slobodne tvoriť, vždy sa dostanete do pasce, ktorá spočíva v otázke, či si za cenu prezentovania názoru niekoho znepriatelíte (manželku, priateľov, fanúšikov, čitateľov?) alebo budete mlčať a aplikovať autocenzúru či už čiastočnú alebo úplnú (písanie a tvorba iba v mantineloch politickej korektnosti a toho, čo je „dovolené“). Zároveň človek, ktorý je obklopený ideami, stráca schopnosť chápať tých, ktorí túto skúsenosť nemajú a nemusí to byť ich vina. Jednoducho treba prijať fakt, že nie všetci ľudia majú potrebu sa zamýšľať. Často je to skôr prekliatie než dar…

Záverom, čím viac myslíte, čím viac čítate, čím viac píšete, čím viac vyhodnocujete, čím viac skúseností so svetom okolo nás získavate, tým viac sa zvyšuje jednak riziko, že si proti sebe poštvete obrovské množstvo ľudí, no zároveň sa zvyšuje pravdepodobnosť, že prinesiete niečo nové, revolučné, pokrokové a hodnotné (veľké dielo, esej, román, film, knihu, hudobný album…). Trestom za tento akt je však dočasná nemilosť či dokonca perzekúcia. Nuž a na záver sa zamyslime, koľko vyslovene pokrokových osobností, umelcov, filozofov, spisovateľov bolo za svoj život nenávidených, preklínaných a zaznávaných? A prečo by tomu tak nemalo byť aj dnes?

 

Prečo by mal byť Vladimír Mináč zaradený do filozofických učebníc

14.08.2022

„Nie moc, ktorá je pominuteľná, ale duch, ktorý trvá: to je naša cesta, náš zmysel, náš osud!“ – Vladimír Mináč Vážení čitatelia, po článku Vladimír Mináč vytvoril ucelenú koncepciu slovenskej filozofie dejín, storočnica brilantného esejistu, som pre Vás pripravil malú ukážku z pripravovanej štúdie, ktorá zaznela na semináre k storočnici Vladimíra [...]

Vladimír Mináč vytvoril ucelenú koncepciu slovenskej filozofie dejín, storočnica brilantného esejistu

03.08.2022

Tento rok si pripomíname sté výročie narodenia Vladimíra Mináča (* 10. august 1922, Klenovec – † 25. október 1996, Bratislava), dlhoročného predsedu Matice slovenskej v rokoch 1974 – 1990 a výraznú osobnosť slovenskej kultúry. Jeho intelektuálny a profesijný záber bol široký; bol jeden z najvýznamnejších slovenských spisovateľov povojnového obdobia, publicista, [...]

Utopické vízie Francúzskej revolúcie a jej ideológov (ukážka z knihy Utopisti)

30.07.2022

Ukážky z knihy Utopisti pri príležitosti výročia popravy Robespierra a Saint-Justa 28. júla 1794. Upozornenie: Nasledujúca ukážka z knihy nie je obhajobou revolučného teroru, ale je filozoficko-politologickou analýzou ideí, ktoré sa prejavili v rámci revolučného utopizmu Francúzskej revolúcie. JAKOBÍNSKA UTÓPIA: POLITICKÉ UTOPICKÉ VÍZIE FRANCÚZSKEJ REVOLÚCIE A JEJ [...]

Kapitol

Ozbrojený muž nabúral autom do zátarás pri Kapitole, následne sa zastrelil

14.08.2022 19:01

K incidentu došlo v čase, keď americké úrady v celej krajine čelia zvýšenému počtu vyhrážok po prehliadke FBI v sídle exprezidenta Donalda Trumpa.

Hungary Migrant Tunnels

Zlodeja v Ríme zasypal tunel, ktorý si hĺbil. Vyslobodili ho až hasiči

14.08.2022 16:52

Muž ostal uväznený v hĺbke asi šesť metrov osem hodín. Tunel, ktorý kriminalisti objavili, viedol z opusteného obchodu smerom k neďalekej banke.

rakva Tomka v Košiciach

Pozostatky kardinála Tomka sú v Košiciach, posledné zbohom bude v utorok

14.08.2022 16:45

Posledné zbohom mu dajú veriaci v utorok o 11. hodine v Dóme sv. Alžbety.

Zločinec / Zločinci / Putá / Zatknutie /

Brazílska polícia zatkla ženu, ktorá okradla vlastnú matku s pomocou podvodných veštcov

14.08.2022 15:50

Dcéra pripravila svoju matku o umelecké predmety, hotovosť a šperky v hodnote viac ako 140 miliónov dolárov.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 465806x
Priemerná čítanosť článkov: 3327x

Kategórie