Ján Bošanský: Zvuky z tohto sveta (experimentálny film, 2017)

Sound From This World alebo Zvuky z tohto sveta (2017) je experimentálny film Jána Bošanského (kamera, scenár, réžia) s hudobnou kompozíciou, ktorý pojednáva primárne o dvoch polarizovaných svetoch – o svete bohatých, svete večierkov a smotánky a svete vylúčených a biednych. Žánrovo by bolo možné vymedziť tento počin ako experimentálny a dokumentárny film, čo autori patrične zdôrazňujú už úvodným citátom L. Novomeského o umení, ktoré má byť pretváraním skutočna, nie púhym zobrazením. (ČSFD, IMDB)

Skrátená recenzia Tomáša Klimeka pre DAV DVA

Mňa osobne zaujal predovšetkým ako pokus o umenie. Píšem zámerne pokus, nakoľko je vlastne nedôležité, či úspešný. Úspech spočíva už v samotnom zobrazení extrémne rýchlej reality, či skôr hyper-reality, ako o nej zmýšľa napríklad francúzsky filozof Gilles Lipovetsky. Požiadavka zvyšovania rýchlosti, výnosnosti, výkonnosti a flexibility, neustále inovácie, extrémne polohy všetkého, estetizácia každodennosti, eklekticizmus, permanentné krízy, úzkosť… To všetko je súčasťou dnešnej doby a film sa toho, z hľadiska svojej formy, veľmi dôsledne pridržiava, čím v podstate nastavuje zrkadlo všetkým tým, ktorí ho prehlásili (alebo ešte len prehlásia) za nepozerateľný či nepočúvateľný. Treba zdôrazniť, že celý film je pomerne konzistentný aj z hľadiska myšlienky a autori si dali dosť práce i so scenárom a zábermi, ktoré použili. Z najlepších momentov spomeniem módnu prehliadku za zvukov bezdomovcovho akordeónu či hlad v spojení s „food porn“ zábermi a vystrašeným dieťaťom, ktoré akoby jediné chápalo závažnosť situácie. Podobné motívy sa viackrát opakujú, čím sa autori zjavne snažia obnažiť „hypermodernu“, v ktorej sa všetko deje akoby naraz… Bieda i luxus sú tu permanentne prítomné v jednom nekončiacom psychedelickom úlete. Bezdomovectvo inak zväčša ignorujeme alebo cynicky tolerujeme, pretože ho chápeme ako jav, ktorý sa deje „inde“, v inom „časopriestore“. Ako ale autori filmu správne pochopili, nečiníme tak preto, že by sme si ho neboli vedomí a potrebovali poučiť. Preto nás nepoúčajú ani nevysvetľujú, iba to všetko na nás prosto „vypustia“. To považujem za hlavnú devízu filmu (v kontexte súčasnej post-faktickosti a významu, ktorý pripisujeme dojmom namiesto pojmov). Film je k dispozícii ZDARMA na Youtube.

Kolorovaná verzia

Verzia OTV

Zahraničné návštevy 🇷🇸🇨🇳🇰🇿🇨🇺🇭🇷🇵🇱🇨🇦🇸🇮🇨🇿🇨🇷🇦🇿 na výstave 🇸🇰 ŠTÚR 210/170 prekonali očakávania

26.04.2026

Matičnú výstavu, ktorú ešte v roku 2025 otvoril minister Ladislav Kamenický si pozrel svet, predstavitelia až deviatich štátov. Výstavu ŠTÚR 210/170 (oficiálny názov: ĽUDOVÍT ŠTÚR: Dielo, pocta & portrét 2) navštívili predstavitelia Číny, Kuby, Srbska, Kosta Riky, Azerbajdžanu, Kazachstanu, Česka a Slovinska, ale aj zahraniční Slováci z Chorvátska, Srbska, Kanady [...]

Chris van Uffelen rehabilituje estetiku neskorej moderny, architektúry brutalizmu

21.04.2026

„To, čo je v Mechanickom pomaranči Stanleyho Kubricka (1971) a High-Rise J. G. Ballarda (1975) zobrazené ako prostredie násilné, barbarskej spoločnosti, začína pomaly zaujímať svoje niekdajšie miesto v populárnej kultúre. Bol tento architektonický štýl, typické pre 60. a 70. roky, skutočne brutálny? A bol to vôbec jeho zámer? Odpoveď znie: z veľkej časti nie. Až [...]

Jozef Mikloško, človek nekonečného optimizmu, uviedol v Bratislave trinástu knihu

20.04.2026

„Ľudská skúsenosť je neprenosná, získava sa iba prežitím udalostí. Ak sa nezachytí, stratí sa. Ctím si čistý papier, na ktorom môže vzniknúť myšlienka, ktorá pohne svetom. Ak si ju nevšimnete, odletí ako motýľ a viac sa nevráti. … Z neba letia snehové vločky, každá prináša myšlienku. Zapíšem si ich skôr, ako sa stratia na zemi. Každý deň je novým [...]

NASA, Trump, Astronauti v Bielom dome

Trump láka na vesmírnu senzáciu: sľubuje návrat na Mesiac aj odhalenia o UFO

29.04.2026 21:55

V súvislosti s plánmi na zverejnenie dokumentov o UFO Trump povedal, že niektoré z nich budú podľa jeho názoru veľmi zaujímavé.

Charles, Camilla, 11. september, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Kráľ Charles navštívil pamätník obetí 11. septembra v New Yorku

29.04.2026 21:24

Britský kráľ Karol a kráľovná Camilla pricestovali v stredu 29. apríla 2026 do New Yorku, kde navštívili pamätník obetiam útokov z 11. septembra.

taraba

Taraba na Kysuciach ohlásil investície do lepšieho triedenia odpadov

29.04.2026 20:50

Minister Taraba ohlásil investíciu na zlepšenie triedenia odpadu z eurofondov pre samosprávy na Kysuciach.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 366
Celková čítanosť: 1258543x
Priemerná čítanosť článkov: 3439x