Nebyť účasti matičiarov v SNP, Matica slovenská by možno neexistovala (rozhovor s tajomníkom MS Schvantnerom pri príležitosti 80. výročia oslobodenia)

NEBYŤ ÚČASTI MATIČIAROV V SNP, MATICA SLOVENSKÁ BY DNES MOŽNO NEEXISTOVALA… (druhý rozhovor s tajomníkom Matice slovenskej a historikom Petrom Schvantnerom)

Dr. PETER SCHVANTNER pripravuje novú knihu o povojnových dejinách Matice slovenskej

Tajomník Matice slovenskej PETER SCHVANTNER, ktorý je mimoriadne aktívny v rámci kultúrno-odbornej, divadelnej a publicistickej činnosti, nedávno obhájil titul PhDr. z histórie k téme povojnových dejín Matice slovenskej. Okrem histórie má vyštudovanú aj politológiu, pričom v poslednom čase sa zapája výrazne okrem činorodej práci v matičnom hnutí aj do publikačnej činnosti. V DAV DVA sme s ním už robili rozhovor ČO VŠETKO ROBÍ MATICA SLOVENSKÁ? BOHATÉ AKTIVITY MATICE V ROKU 2024, ktorý vychádza aj v printovej podobe pre ročenku 2024/25. Edične pripravil e-knihu DANIEL MINICH: SPRIEVODCA POSLEDNÝCH DNÍ ĽUDOVÍTA ŠTÚRA, pripravuje tiež pracovný zošit k druhej vlne národného obrodenia, a napokon knihu, ktorá bude vychádzať z jeho rigoróznej práce.  

 

1. Obhájili ste úspešne rigoróznu prácu k povojnovým dejinám Matice slovenskej. Akým spôsobom prebiehal tento výskum a aké sú hlavné výsledky tohto výskumu?

Treba povedať, že tak ako slovenského národa, tak sú podobne pohnuté aj dejiny našej najstaršej národnej inštitúcie. Toto obdobie medzi rokmi 1945 až 1993 je jedným z najproblematickejších vôbec. Týka sa jednak toho, že v danom období boli prijaté vôbec prvé zákony o Matici slovenskej. Temné päťdesiate roky, kedy zatvárali aj matičiarov, dokonca jej predsedu Novomeského, člena Výboru MS Clementisa či budúceho podpredsedu Okáliho a ďalších vrátane organizátorov SNP, sa prejavili aj v Matici slovenskej jednak tým, že bola inštitúcia poštátnená, ale hlavne tým, že bola zrušená jej členská základňa a vedecké odbory. Ak je vedenie Matice hlavou alebo mysľou, tak miestne odbory sú telom a dušou tejto inštitúcie. A tak sa činnosť Matice obmedzila iba na knihovedný ústav. Chýbalo len veľmi málo k tomu, aby bola Matica slovenská zrušená, keďže MV ČSR vydalo výmer o zrušení spolku. Výmer sa našťastie neexekvoval, keďže samotné ministerstvo uznalo existenciu Výboru Matice slovenskej ako samosprávneho orgánu. Uvoľnenie prišlo v optimistickejších šesťdesiatych rokoch. Tak, ako sa demokratizovala spoločnosť, tak sa opäť aj v Matici spustil pohyb na úrovni miestnych odborov, ktoré začali vznikať na celom Slovensku. To sa prejavilo aj prijatím nového zákona. Ten legitimizoval miestne odbory a priznal Matici slovenskej aj právomoci v práci pre krajanov. Tento obrodný proces však zastavila normalizácia. Bol prijatý opäť nový zákon, ktorý Maticu poštátnil, na ten však nemal vplyv ani Mináč. Demokratizácia pomerov nastala až po roku 1989. V tejto práci som sa okrem iného zameral aj na osobnosti, ktoré sa pričinili o rozvoj a záchranu samotnej inštitúcie ako boli Laco Novomeský, Ján Marták, Alexander Hirner a Vladimír Mináč. Treba povedať, že aj napriek tomu, že Matica bola výrazne oklieštená a zameraná na vedeckú činnosť, nezabránilo jej to v tom, aby sa rozvinula na modernú inštituciu, slovami Mináča, európskeho významu, minimálne na knihovednej úrovni. Matica položila základy knihovedy, nakoľko sa predtým tejto činnosti nikto nevenoval a išlo o novú, začínajúcu vedu. Toto obdobie je pomerne definovateľné zásahmi štátu, ale zároveň významnou prácou činovníkov Matice slovenskej na poli vedy a národnej kultúry do takej miery, do akej bola v tom čase povolená. Toto je aj príkladom toho, ako môžu štátne zásahy ovplyvniť inštitúciu, ktorej základy sú už od jej založenia v samosprávno-demokratických princípoch, ktoré sú obhajované aj na stránkach tlačeného DAV DVA. Je to neustále varovanie do budúcnosti, ale aj prítomnosti nakoľko aj dnes sú takéto tendencie.

2. Toho roku si pripomíname 80. výročie porážky nad fašizmom, minulý to bolo 80. výročie SNP. Ako tieto udalosti zasiahli do matičných dejín? Ako vníma súčasná Matica slovenská problém fašizácie a všeobecne vlastnú minulosť v tomto kontexte?

Tieto udalosti, ktoré sú základom moderných dejín slovenského národa boli výrazne ovplyvnené účasťou matičiarov. Treba povedať, že vďaka účasti matičiarov v SNP mohla Matica slovenská pôsobiť aj po Druhej svetovej vojne v oslobodenej republike. Potvrdilo sa to aj prijatím nariadenia o rušení spolkov spod ktorého bola Matica slovenská vyňatá. A to aj vďaka práci Jána Martáka, Jána Štefánika a Alexandra Hirnera, ktorí počas rokovania o Košickom vládnom programe presvedčili politikov ako napr. Zdeněk Nejedlý či Ondrej Pavlík. Bez účasti matičiarov by po vojne Matica slovenská ani neexistovala. Kontinuita Matice slovenskej so Slovenským štátom resp. Slovenskou republikou 1939 až 1945, by bola nemožná. Tento boj za slobodu národov je sprevádzaný hodnotami na ktorých je založená Matica slovenská, tzn. sloboda, demokracia, humanizmus, právo na národnú svojbytnosť, ale aj rešpekt k iným národným kultúram.

3. Sme na platforme, ktorá nadväzuje na davistov, preto je nutné spýtať sa, akú úlohu splnili davisti v Matici slovenskej, predovšetkým Novomeský a Okáli, z ktorých jeden bol predsedom a druhý podpredsedom. Nie je paradoxom, že najväčší kritici konzervativizmu v medzivojnovom období sa po vlastnom vývoji dostali na čelo najstaršej slovenskej kultúrnej ustanovizne? Napokon aj Vladimíra Mináča možno považovať za nasledovníka davistov. Ako vnímate túto kontinuitu? Čo nové priniesli davisti, ktorí sa sami nazývali pokračovateľmi štúrovcov v 20. storočí (dokladajú to mnohé Novomeského texty, kde na štúrovcov nadväzuje) do Matice slovenskej? 

Ako už bolo spomenuté, výrazný podiel na existencii a fungovaní inštitúcie mal predseda Novomeský, ktorý sa do zatknutia snažil, aby sa Matica slovenská prispôsobila novým podmienkam po roku 1948, a tým ju (po boku Jura Hronca) udržiaval pred možným zatvorením, ktoré reálne hrozilo. Treba povedať, že už v medzivojnovom období davisti aktivisti prispievalo do Slovenských pohľadov a boli v kontakte s martinskou inteligenciou, no predovšetkým so šéfredaktorom Andrejom Mrázom. Aj keď Maticu na stránkach DAVu kritizovali pre konzervatívne pozície, snažili sa nájsť akýsi zlatý stred medzi tradicionalizmom a modernou, a taktiež stredný postoj medzi centralizáciou (rozumej čechoslovakizáciou) a pravicovým nacionalizmom (vyslovene protičeským šovinizmom). Tento zlatý stred sa uplatnil už vo Vianočnej dohode, kde boli prítomní demokrati, socialisti, komunisti a sociálni demokrati, snažili sa aj nájsť most medzi východom a západom, čo sa prejavilo už na trenčiansko-teplickom kongrese spisovateľov, kde boli prítomní autori rôznych politických prúdov. Historickým paradoxom je, že keď sa prijímal prvý zákon o Matici v roku 1954, v tom čase začal vykonštruovaný súdny proces s Lacom Novomeským. Davisti sa teda stali dialektickým vývojom súčasťou Matice slovenskej a Vladimír Mináč na nich nadviazal aj svojimi tézami o historickom význame SNP v kontexte jeho filozofie dejín, ale to už čitatelia DAV DVA veľmi dobre poznajú z článkov, ktoré tu boli publikované.

4. Niečo z iného súdku… Nedávno ste zorganizovali už 25. ročník festivalu piesní Karola Duchoňa KANTILÉNA. Toho sa roku sa tiež pripravuje film, a ako vieme, hlavný protagonista Vladislav Plevčík vystúpil aj na vašom podujatí. Čo všetko diváci mohli vidieť?

V súčasnosti sa Karol Duchoň opäť dostáva do éteru, čo je vynikajúce, lebo si to zaslúži svojou nadčasovou tvorbou, ale musíme poznamenať, že práve Matica slovenská spolu s mestom Galanta začalo aktívne organizovať túto spomienku práve v roku 2000, pri príležitosti jeho nedožitej päťdesiatky. Začiatok propagácie Karola Duchoňa bolo práve toto podujatie. Toho roku vystúpili muzikáloví herci ako Vladislav Plevčík, Michal Candrák (ten sa stal aj víťazom), Lukáš Pišta, Lenka Machciníková, Martina Dolná, Bijanka Molnárová. Podujatia sa zúčastnil aj predseda Matice slovenskej Marián Gešper. Pripravuje MSKS Galanta, DMS Galanta a mesto Galanta. Toto podujatie je už súčasťou kultúrneho kalendára mesta.

5. Akým spôsobom si bude Matica slovenská pripomínať 80. výročie oslobodenia? Sú pripravené aj tradičné divadelné dramatizácie?

Pred nedávnom bola zorganizovaná veľkolepá vernisáž za účasti novozvoleného predsedu NRSR Richarda Rašiho na bratislavskom hrade v spolupráci so Slovenským národným múzeom, NRSR, SZPB, Klubom Nového Slova, Spoločnosťou Ladislava Novomeského a taktiež pod záštitou predsedu Matice slovenskej. Minulý rok sme spoločne zorganizovali podobnú výstavu k 80. výročiu SNP na pôde MK SR, v tomto kontexte treba oceniť Dr. Skraka, predsedu Výtvarného odboru Matice slovenskej. V Detve sme si pripomenuli rekonštrukciu jedinej partizánskej prehliadky. Vrcholom tohtoročných matičných osláv oslobodenia bude ocenenie IN MEMORIAM matičiarov, ktorí bojovali v SNP a protifašistickom odboji. Minulý rok sme vydali dve tematické publikácie. Prvú, menšiu o organizátorovi odboja Cyrilovi Daxnerovi, druhú, veľkolepú v spolupráci s MZV a s medzinárodným presahom, knihu BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU, ktorá mapuje činnosť matičiarov a národovcov v SNP. V tejto knihe sa venujem už spomínanému Alexandrovi Hirnerovi. Tento rok vyjde v poradí tretia tematická publikácia, ktorá sa bude venovať účasti matičiarov v odboji, ktorej autorom bude matičný vedec Pavol Parenička. Samozrejme, aj toho roku budeme pokračovať v podujatiach týkajúcich sa SNP vrátane už, dovolím si povedať, už legendárnej divadelnej dramatizácie o povstaní na východnom Slovensku VRÁTIM SA ŽIVÝ (zo života Kukorelliho a Baľutu).

POZRI AJ: Na hrade prebieha výstava výtvarných diel k 80. výročiu oslobodenia od fašizmu (AKTUALIZOVANÉ)Správu o Skrakovej výstave k 80. výročia oslobodenia prebralo TASRTajomník Matice slovenskej PETER SCHVANTNER: Matica slovenská sa hrdo hlási k odkazu a hodnotám SNPVýstavu HODNOTY A ODKAZ navštívil predseda Matice slovenskej Dr. Marián Gešper, zaujali ho diela venované KukorellimuMATICA SLOVENSKÁ SA HLÁSI K POKROKOVÉMU ODKAZU SNP! Matica odhalí busty partizánskym veliteľom Ľudovítovi Kukorellimu a Ivanovi Kornovičovi Baľutovi k 80. výročiu SNP a 110. výročiu KukorelliMatica si pripomenula 80. výročie SNP inscenáciou Gešperovej hry o Kukorellim. Kukorelliho si zahral opäť tajomník Matice Peter SchvantnerBOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU: Profesor Svetozár Krno recenzuje unikátnu knihu Matice slovenskej k 80. výročiu Slovenského národného povstaniaMatica slovenská odprezentovala v Košiciach prvú komplexnú knihu nielen o matičiaroch v SNP: BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU, podujatia sa zúčastnilo približne 100 ľudí,
V Detve to cez víkend žilo! Veľkolepá rekonštrukcia partizánskej prehliadky

6. Kedy plánujete vydať novú knihu?

Knihu plánujem vydať do konca tohto roka, tak aby sa stala vianočným bestsellerom 🙂
Základom knihy bude už obhájená rigorózna práca.

Výtvarná moderna, aj neskorá moderna s tematikou oslobodenia na bratislavskom hrade, unikátna výstava pod vedením Dr. Skraka

05.05.2025

Správu o Skrakovej výstave k 80. výročia oslobodenia prebralo TASR Bratislava, 24. apríla 2025 – Na bratislavskom hrade sa konala slávnostná vernisáž k výstave „Víťazstvo a odkaz boja proti fašizmu“, ktorú kurátorsky zastrešil Dr. Ladislav Skrak predsedu Klubu výtvarníkov a výtvarných teoretikov, predsedu Výtvarného odboru Matice slovenskej. Súčasťou výstavy sú [...]

Hurbanov vnuk Vladimír Roy inšpiroval aj Smreka a Novomeského… (k 140. výročiu úmrtia zabudnutého básnika)

29.04.2025

140. výročie narodenia Vladimíra Roya, poeovec a byronovec z rodu Hurbanovsko-Royovského „v ponurých farbách šera a nocí“, zabudnutý básnik symbolizmu a impresionizmu prekladal aj svetových autorov Vladimír Roy (17. 4. 1885, Adamovské Kochanovce – 6. 2. 1936, Nový Smokovec) alias Aeneas Phyllon, Dúžavin, Havran, Jochanan patrí k žiaľ zabudnutým básnikom [...]

Bol mierový pápež František (Jorge Mario Bergoglio) utopistom a vizionárom?

26.04.2025

Chcem, aby sme znovu uverili, že mier je možný! Nie je možný mier bez skutočného odzbrojenia! Oprávnená potreba každého národa zabezpečiť si obranu sa nesmie zvrhnúť na preteky v zbrojení… – Jorge Mario Bergoglio Vláda Slovenskej republiky vyhlásila na sobotu štátny smútok. Nuž, v poslednom čase je tých úmrtí akosi priveľa. Od Dušana Čaploviča, cez Štefana [...]

ukrajina

Litva chce zamínovať svoju hranicu s Ruskom a Bieloruskom. Prioritou bude strategický Suwalský koridor

06.05.2025 11:38

Koridor je považovaný za jedno z najpravdepodobnejších miest prípadného ruského útoku.

Vatikán Pápež František Úmrtie

Gazda: Pápeži sa musia vyjadrovať k politike, nesmú ju však robiť

06.05.2025 11:26

Kardináli volia duchovného, nie svetského lídra, pripomína cirkevný analytik.

Sidlo Zasahoveho timu Muran

Nový zásahový tím pre medvede bude pokrývať dva národné parky a štyri okresy. Kuffa dúfa, že v budúcnosti tímy pre medvede nebudeme potrebovať

06.05.2025 10:50

Riešenie problémov s medveďmi na území od Rožňavy až po Brezno bude mať na starosti nový zásahový tím

kaliňák

Erik Kaliňák prezradil, kto okrem neho pocestuje do Moskvy s Ficom

06.05.2025 10:40

Cesta vyvolala kritiku nielen zo strany slovenskej opozície, ale aj predstaviteľov EÚ.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 306
Celková čítanosť: 1000892x
Priemerná čítanosť článkov: 3271x

Kategórie