Nad prvým prejavom prezidenta Slovenskej republiky

„Práca prezidenta nemá byť o teatrálnych gestách, ale o poctivej práci pre ľudí… Ľudia sú nositeľom moci.. Slovo národ sa nemôže stať obeťou politickej korektnosti… Slovenský národ má právo na historický fakt, že demokratická Slovenská republika vznikla ako nástroj jeho sebaurčenia.
– nový demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini

Štát, národ, rodina a človek. Mier, sociálna spravodlivosť (sociálna demokracia a silný štát tam, kde zlyháva trh), národno-štátne záujmy, ústava SR a boj za demokratickú ústavnú cestu, súdržnosť Slovenska – to sú axiologické posolstvá nového prezidenta Slovenskej republiky. Pellegrini apeluje na princíp suverenity, sebaurčenia či zvrchovanosti, čo sú synonymá pre demokratickú legitimitu spoločenskej zmluvy ako je to známe už z Rousseauovho diela Du contrat social už od roku 1762. V Daxnerovskom duchu spája suverenitu s princípom národným – demokratická Slovenská republika vznikla ako nástroj sebaurčenia národa, ľud je nositeľom moci. Teda nie vyvolená liberálna elita či „bratislavská kaviareň“, ale národ, ľud, kolektív demokratickej väčšiny.

Ako občan Slovenskej republiky sa stotožňujem so stanoviskom nového prezidenta Slovenskej republiky, zároveň urobím gesto v duchu posolstva, ktoré nový prezident vo svojom prejave odovzdal občanom (v duchu začnime pri zmierovaní spoločnosti od seba a hľadajme v druhých to dobré). Nebudem útočiť na bývalú prezidentku SR napriek tomu, že som s ňou v mnohom nesúhlasil. Naopak, oceňujem, že bola ochotná podať novému prezidentovi ruku. Napriek všetkým výhradám, ako aj mediálnemu a marketingovému budovaniu kultu jej osobnosti, musím dodať, že v celom tzv. progresívnom či liberálnom tábore nie je žiadna osobnosť, ktorá by sa naučila komunikovať na takej vysokej formálnej úrovni ako práve ona (píšem to v zmysle, že pravica mala v minulosti osobnosti ako Lettrich, Ursíny, Dérer či Šrobár, ktoré dnes pravici žalostne chýbajú). Tu však moje chvály končia. Aj keď prejavy bývalej pani prezidentky boli skutočne kultivované a pôsobili zmierlivo, nemožno o nich však povedať, že boli úprimné. Kiežby bývalá pani prezidentka našla toľko zmierenia ako práve Peter Pellegrini, citujúc Eduarda Chmelára:

„Na začiatku svojho mandátu ste sľubovali zjednotenie spoločnosti, no na jeho konci ste sa nedokázali otvoriť väčšine obyvateľov, nerozumeli ste im (doslova vlastnými slovami „Nerozumiem krajine, v ktorej žijem“) a máte zásadný podiel na tragickej polarizácii Slovenska. …práve ona kázala o potrebe nahradiť monológ dialógom, keď sa ho so svojimi oponentmi ani nepokúšala vyvolať. …bola hovorkyňou príliš úzkej záujmovej skupiny, než aby mohla reprezentovať celé Slovensko.“ 

Nemožno ignorovať fakt, že bývalá pani prezidentka – žiaľ, a je to na nej škodu a jej nevyužitý potenciál, pretože som presvedčený, že na to mala (otázkou je, či jej to vôbec bolo umožnené jej poradcami) – nenašla dostatok sebareflexie na to, aby sa otvorila všetkým občanom Slovenskej republiky, čím výrazne (priamo či nepriamo) prispela aj k polarizácii spoločnosti. Aj Peter Pellegrini povedal, že sa nečuduje hnevu, ktorý sa zrodil z krívd. Atentát na premiéra Slovenskej republiky bol taktiež dôsledkom tejto vyostrenej polarizácie.

Uvedomujúc si konzervatívny základ Slovenskej republiky, nezabúda na princíp rodiny ako základnej bunky spoločnosti. Parafrázoval v tomto kontexte dokonca veľkého slovenského básnika Miroslava Válka (Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať). Napokon zdôraznil, že človek má byť stredobodom pozornosti štátu. V duchu Deklarácie práv človeka a občana z roku 1789 uvádza v egalitárnom duchu, že sa nerodíme s rovnakými schopnosťami, ani rovnakými predpokladmi, ale každý si zaslúži rovnakú šancu a rovnakú štartovaciu čiaru. V slovách Petra Pellegriniho nachádzame silný etatizmus, sociálny motív, demokratický a občiansky motív.

Jeho prejav bol skutočne na úrovni JFK či Dubčeka. Napriek výhradám – ktoré som voči nemu v minulosti mal – musím povedať, že Slovensko v súčasnosti nemôže mať lepšieho prezidenta (nech si jeho oponenti hovoria čokoľvek). Musím priznať, že som k nemu v minulosti bol kritický a skeptický (bolo by z mojej strany maximálne pokrytecké si to nepriznať), no zmenil som na neho názor a venoval som mu aj svoj hlas v prezidentských voľbách. Dokonca som pána prezidenta verejne podporil v článku Vivat Pellegrini. Vysoko oceňujem jeho zmierenie s premiérom SR, ktoré bolo pre mňa kľúčovým momentom pri zmene môjho názoru. Jeho inauguračný prejav potvrdil moju podporu.

Ocenenie ekumenického rozmeru slovenských dejín… spojenia katolíkov a evanjelikov pri kodifikácii slovenčiny… Cyrila a Metoda, Štúra, Sládkoviča, Murgaša, Stodolu, Štefánika, Dubčeka… ocenenie vzniku Československa a Martinskej deklarácie, Slovenského národného povstania (keď proti okupantom bojovali starí, mladí; muži, ženy; komunisti aj občianski a sociálni demokrati; Slováci aj iné národy), ocenenie socializmu s ľudskou tvárou, ale aj túžba po pluralite v roku 1989 (ktorá je podotýkam hodnotou, ktorú oceňujem, a ktorú súčasná – paradoxne – liberálna demokracia každým dňom viac a viac popiera v mene politickej korektnosti).

***

Čo mu vyčítali mediálni propagandisti? Istý nenávistný denník tieto odkazy nazval „bizarné odkazy na osobnosti slovenskej histórie.“ Ten istý nenávistný denník Pellegrinimu vyčíta, že spomenul „národ“ a taktiež im vadí to, že Slovensko bude mať suverénny hlas v EU a NATO. Ďalej tento denník vyčíta novému prezidentovi uprednostňovanie národno-štátnych záujmov pred oslavou v médiách, celebritami a pochvalami od svetových lídrov, čo čítajú ako „uštipačný odkaz jeho predchodkyni a ďalší zbytočný pokus stavať sa do pozície ľudového politika.“ Ja túto odpoveď nenávistného denníka čítam ako prihlásenie sa k protiľudovej a elitárskej politike. Liberálno-demokratickí propagandisti ďalej – v odpovedi na Pellegriniho poznámku o rešpektovaní výsledku demokratických parlamentných volieb – uvádzajú, ževraj na Slovensku výsledok demokratických volieb nikto nespochybňuje, čo je v prudkom rozpore s realitou protivládnych protestov, ktoré tento denník masívne mediálne a nekriticky podporoval a podporuje.

***

Peter Pellegrini dal zo seba excelentný štátnický prejav, bez papiera (touto cestou pozdravujem Petra Tkačenka, ktorému z celého tohto článku postačila iba táto veta s cieľom ma diskreditovať a dodávam, že keby aj Pellegrini text čítal, a keby mu ho aj napísal poradca, podstatné je, že sa k týmto slovám ako prezident Slovenskej republiky prihlásil). Je to bravúrny rečník s kultivovaným vystupovaním. Ak som ho v minulosti kritizoval, mýlil som sa (aspoň na základe toho, čo táto osobnosť posledné mesiace robí, musím povedať, že má moje maximálne sympatie a podporu). Je to človek, ktorý ma maximálne prekvapil a má potenciál, rovnako ako premiér Slovenskej republiky Robert Fico, stať sa dejateľom 21. storočia. Slová majú silu, to vedel už Vladimír Mináč: „Literatúra môže byť príkladom, môže vrátiť slovu jeho zmysel, chuť, farbu, hudbu; môže vytrhnúť slovo z množstva, môže mu dať nový zvuk, zvuk našej epochy… za jediného predpokladu, že bude sporiť slovami, a nebude sporiť myšlienkami. A dobrý štátnik musí mať úctu k slovu.“ A slová, ktoré vyslovil Peter Pellegrini boli naozaj na skutočne vysokej úrovni.

Kým súčasný premiér je Husákom Slovenska (v tom najpozitívnejšom zmysle), súčasný prezident je zase typickým Dubčekom, ktorý má potenciál – aj z marketingového hľadiska – urobiť doslova PR socializmu s ľudskou tvárou. A Slovensko potrebuje tak pragmatizmus a rozumnosť Husáka, ako aj idealizmus, zjednocovanie a zmierenie Dubčeka.

Tento komentár píšem ako občan Slovenskej republiky, ktorý využil demokratickú možnosť voliť na základe svojho svetonázoru a presvedčenia ľavicového, mierového a pro-národne orientovaného kandidáta v prezidentských voľbách SR 2024.

O aktivitách na kultúrnom poli, ale aj kritika doby a zmanipulovanej generácie (videoblog)

31.01.2025

Lukáš Perný a Ingrid Majeriková na verejnej prezentácii kníh a činnosti Matice slovenskej v Galante:

Ako dostať matičné knihy k ľuďom a modernizovať vydavateľstvo: Rozhovor s novou riaditeľkou Vydavateľstva Matice slovenskej Ingrid Majerikovou

30.01.2025

Minulý rok Matica slovenská vyhlásila ako ROK SLOVENSKÝCH ŽIEN. Pocta ženám však nebola iba vo vedeckej a odbornej rovine, ale aj praktickej, nakoľko inštitúcia prijala hneď dve nové riaditeľky. Prvú z nich, teda spisovateľku a novú riaditeľku Krajanského múzea Matice slovenskej Katarínu Koňarikovú Kolárikovú som prezentoval o blog skôr (som rád, že si ho prečítalo [...]

Spisovateľka, organizátorka krajanskej kultúry a biochemička v jednom: Rozsiahly rozhovor s riaditeľkou Krajanského múzea Matice slovenskej Katarínou Koňarikvou Kolárikovou

27.01.2025

Rozhovor so všestrannou, multifunkčnou a súčasne skromnou ženou, novou riaditeľkou Krajanského múzea Matice, spisovateľkou, biochemičkou a organizátorkou krajanskej kultúry KATARÍNOU KOŇARIKOVOU KOLÁRIKOVOU. Vyšlo v Slovenských národných novinách a v revue DAV DVA. Ing. Katarína Koňariková, PhD. (1982) je novou riaditeľkou Krajanského múzea Matice slovenskej, súčasne [...]

zubárka, pacientka, zuby

Zubári bijú na poplach, z českého trhu zmizli anestetiká. Ako sú na situáciu pripravené naše ambulancie?

02.02.2025 12:00

Za nedostatok lieku môže výrobný výpadok, ale aj ostrá reakcia lekárov, ktorí si vo veľkom začali objednávať anestetiká do zásob

Medvedev

Putinov pätolízač si vypil, reagujú českí politici na Medvedeva. Ten želá smrť senátorke Němcovej

02.02.2025 10:45

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev označil českú senátorku Miroslavu Němcovú (ODS) za zviera a želá jej smrť. Za nehorázne slová zožal jasnú kritiku.

Areal Otvoreneho oddelenia Sabova v Rimavskej Sobote

Nová veľká väznica na Slovensku je čoraz nepravdepodobnejšia. Bola by drahá a väzňov je stále menej

02.02.2025 10:00

Prvýkrát sa o výstavbe väznice v Rimavskej Sobote hovorilo už v polovici 90. rokov

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 293
Celková čítanosť: 954162x
Priemerná čítanosť článkov: 3257x

Kategórie