PRIEKOPNÍK RÁDIOTELEGRAFIE JOZEF MURGAŠ – 160
21. 2. 2024 – Kulturologicko-filozofický odbor Matice slovenskej v spolupráci s Domom Matice slovenskej Bratislava, Spolkom slovenských spisovateľov, Mladou Maticou, Slovenskými pohľadmi a predovšetkým Spoločnosťou Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského zastúpenou Ing. Jánom Šebom zorganizovali odborné a popularizačné podujatie k 160. výročiu JOZEFA MURGAŠA, priekopníka a vynálezcu rádiotelegrafie. Podujatia sa zúčastnila aj pamätníčka pani Birošová, tajomníčka Spoločnosti Jozefa Murgaša… Ing. Petra Kozlovská, riaditeľ Domu Matice slovenskej Ing. Ján Kšiňan a matematik, spisovateľ, bývalý veľvyslanec a podpredseda vlády ČSFR docent Jozef Mikloško, ktorý vystúpil s niekoľkými komentármi k osobnosti Murgaša a taktiež pre podujatie poskytol občerstvenie. Perličkou boli aj obrazy s murgašovskou tematikou vyrobené špeciálnou technikou („rez do omietky“) od pána Ľubomíra Gondáša, ktoré pripravil pre toto podujatie. Podujatie bolo rozdelené do siedmich častí: 1. Stručný prehľad diela a života Jozefa Murgaša; 2. Bezdrôtový svet – Jozef Murgaš a jeho vynálezy – ppt prezentácia; 3. Video – Tajov a pamiatka Jozefa Murgaša; 4. Pamiatky Jozefa Murgaša; 5. Aktivity k významným výročiam Jozefa Murgaša v r. 2024; 6. Príprava pamätníka Jozefa Murgaša v Bratislave – pdf prezentácia; 7. Film – Rande v éteri o Jozefovi Murgašovi a diskusia. Podujatia sa zúčastnilo desiatky ľudí, ktorí kompletne naplnili priestory Knižnice slovenskej štátnosti.
Celý záznam z podujatia je k dispozícii na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=joY8PLf09rs
Informáciu medializovala aj Spoločnosť Jozefa Murgaša a J. G. Tajovského: https://www.jozefmurgas.sk/aktuality/spomienkove-podujatie-k-160-vyrocie-narodenia-jozefa-murgasa
VÝZNAMNÝ SPISOVATEĽ LADISLAV MŇAČKO – 30/105
22. 2. 2024 – Druhé tohtotýždňové podujatie a tretie tohtoročné podujatie Kulturologicko-filozofického odboru Matice slovenskej v Dome Matice slovenskej Bratislava bolo venované osobnosti LADISLAVA MŇAČKA. Ladislav Mňačko (* 29. január 1919, Valašské Klobouky – † 24. február 1994, Bratislava) bol slovenský prozaik, básnik, dramatik a publicista, autor známeho pamfletového diela Ako chutí moc, autobiografického románu Smrť sa volá Engelchen (sfilmovaný režisérom Jánom Kadárom a Elmarom Klosom) či diel Nočný rozhovor a Oneskorené reportáže.
O Mňačkovi prednášal Prof. PhDr. JOZEF LEIKERT, PhD. (* 22. október 1955, Zlaté Moravce), vysokoškolský pedagóg, historik, básnik a spisovateľ literatúry faktu, ex-poradca prezidenta Slovenskej republiky, predseda Klubu spisovateľov literatúry faktu, ktorý získal viacero literárnych cien doma a v zahraničí vrátane Ceny E. E. Kischa a taktiež je nositeľom Krameriovej ceny a Ceny predsedu Matice slovenskej. Autor práve pracuje na tretej knihe venovanej osobnosti Ladislava Mňačka. Jozef Leikert je najväčším odborníkom k téme Ladislava Mňačka. Symbolických „akademických pätnásť minút“ bolo využitých na premietnutie rozhovoru s Ladislavom Mňačkom (spovedal ho Ján Čomaj), čím sa akoby Mňačkov „duch“ pripojil k atmosfére podujatia. Diváci si tak mohli vypočuť a pozrieť autentického Mňačka, akoby prehovoril priamo spoza brány času. Následne sa chopil slova profesor Leikert, ktorý sa podelil s autentickými spomienkami na Ladislava Mňačka, ktoré obohatil aj o prezentáciu vzácnych rukopisov, fotografií či štátneho vyznamenania od prezidenta Miloša Zemana pre Mňačka, ktoré sám sprostredkoval. Podobne ako v pondelok, aj na štvrtkovom podujatí prezentoval svoju tvorbu pán Gondáš, ktorý špeciálne pre podujatie vytvoril portrét Mňačka.
Pre všetkých, ktorí sa nemohli zúčastniť, celé video z podujatia je k dispozícii na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=lLF0VDsLcJg
V závere podujatia boli účastníci pozvaní na ďalšie podujatie, ktoré bude približne o mesiac venované storočnici vynikajúceho herca JOZEFA KRONERA, s ktorým robil posledný rozhovor práve profesor Leikert.
Dielo Ako chutí moc som dokázal so zaťatými... ...
Celá debata | RSS tejto debaty