Založ si blog

Hudba z utópie alebo ako si čínsky orchester konzervatoristov z provincie Zhejiang uctil Slovensko [video]

„Ľudia z provincie Shandong hovoria, že keď sa v cudzine stretnú dvaja krajania, hneď sa im prirodzene vtisnú slzy do očí! To hovorí o tom, že puto k rodnej vlasti zažívajú všetci rovnako aj napriek iným rozdielom, hovorí to o úprimnosti, srdečnosti a ústretovosti ľudí.“
(bulletin The Chinese Orchestra of Zhejiang Conservatory of Music, Embracing the Chinese New Year 2024)

BRATISLAVA, 4. február 2024 — Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu sa rozoznelo prastarou čínskou hudbou, ktorú zahral slovensko-ázijskému publiku Čínsky hudobný komorný orchester Hudobného konzervatória provincie Zhejiang alebo Če-ťiang (浙江) (The Chinese Orchestra of Zhejiang Conservatory of Music) pri príležitosti čínskeho nového roka.  

Če-ťiang je provincia Čínskej ľudovej republiky, ktorá sa nachádza na juhovýchodnom pobreží na juh od delty rieky Jang-c’. V tejto provincii vzniklo profesionálne hudobné zoskupenie čínskej tradičnej a ľudovej hudby, ktorého členmi sú najlepší mladí hudobní interpreti hrajúci na tradičných čínskych nástrojoch ako napr. erhu (二胡) či bambusová flauta. Orchester plnohodnotne konfiguruje sláčikové, dychové či bicie nástroje (resp. tradičné perkusie).

Škola je verejne financovaná a založená ľudovou vládou provincie Zhejiang, ktorú schválili Ministerstvo školstva Číny. Škola uzavrela dohody o partnerstve s Mozartovou Univerzitou v Salzburgu či Royal Academy of Music a Royal Nothern College Of Music Spojeného kráľovstva. Orchester vystupoval na Summite G20, ale aj v Českej republike, Rakúsku či v Pekingu. So školou sú spojené osobnosti ako profesori Wu Qiang (dirigent čínskej hudby), Ru Rusong (slávny virtuóz), Xu Yi (virtuóz erhu) a ďalší.

Orchester si pripravil 12 oficiálnych skladieb a dva bonusy. Koncert uviedli kompozíciou Tanec pri zbere čaju, pokračovali skladbou z oblasti Jaingnan (Scenéria Wuxi) (Jiangsu), nasledovali: Pieseň juhozápadu (Krásne žiariace výchadzajúce slnko) (Sichuan), Atmosféra a poézia Hunanu a rieka Liuyang (Hunan), Zazelenaná vŕba (Yangzhou), Poetická a rytmická hudba Zhejiangu – tri, päť, sedem (Zhejiang), Skladba radosti a smiechu (Shandong), Atmosféra novoročných zvykov na severovýchode Číny (Zdobenie lampášov), Konské preteky, Krok za krokom vyššie (od hudobného majstra Lu Wenchenga z Kantonu) a Rozkvitnuté kvety za splnu mesiaca (skladba od Huang Yijuna v orchestrálnom prevedení Peng Xiuwena).

Pri počúvaní tejto mysticky záhadnej hudby človek nadobúda pocit, že progresívny rock, teda vynález západnej kultúry v 1970s, bol už pred tisíckami rokov prekonaný čínskou tradičnou kultúrou (napr. komplikované rytmické kompozičné postupy, kombinácie nástrojov, pozoruhodná nepravidelná rytmika, vysoko inštrumentálne zdatné pasáže atď.). Pre kulturológa bolo skutočne zážitkom skúmať melodické kompozičné postupy hudby, ktorá pochádza z pradávnej antickej Číny a je nám (Slovákom, Slovanom, Európanom) úplne neznáma. Pre čitateľa môjho blogu som pripravil dve videá, aby tak mohol taktiež nasiaknuť unikátnou atmosférou tohto farebne pestrého koncertu.

Srdečne ďakujem Inštitútu ASA za pozvanie na toto podujatie. Bonus a pointa článku sa skrýva pod videom.

Na záver spomínané prekvapenie… Orchester Zhejiang si Slovákov uctil naštudovaním Na Kráľovej holi. Poslucháč si tak mohol vypočuť unikátne staro-čínske spracovanie jednej z najznámejších slovenských tradičných piesní, za čo orchester získal odmenu v podobe dlhotrvajúceho standing-ovation.

Odišiel slovenský spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, svoje posledné verejné vystúpenie mal na pôde Matice slovenskej

17.07.2024

Vo veku 92 rokov odišiel slovenský spisovateľ, prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, nositeľ Pribinovho kríža, bývalý veľvyslanec v Kanade, poslanec NRSR, riaditeľ vydavateľstva Mladé letá, literárny redaktor Československého rozhlasu, autor historických románov Bezhlavý čas a Milujte kráľovnú ANTON HYKISCH. Som však rád, že som ho ešte stihol [...]

Národná neomoderna ako koncepcia pre slovenskú kultúru 21. storočia

12.07.2024

Nasledujúci program podporilo aj PREDSTAVENSTVO MATICE SLOVENSKEJ, niekoľko spisovateľov z radov SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV a niekoľko ďalších umelcov, vedcov a verejných osobností. Ak sa chcete stať signatárom, pošlite mail so slovom súhlasím na lucasperny at gmail.com . Zoznam signatárov bude zverejnený dodatočne. NÁRODNÁ NEOMODERNA KONCEPCIA SLOVENSKEJ KULTÚRY 21. [...]

Politologická esej k prvému verejnému prejavu premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica a hlbší rozbor jeho filozoficko-politickej vízie

08.07.2024

Piateho júla si Slovensko pripomenulo sviatok sv. Cyrila a Metoda a pamätný deň Slovákov v zahraničí. Význam tohto sviatku bol veľmi kvalitne interpretovaný živým vstupom z hradu Devín v podaní čerstvo zmenenej STVR (do tvorivého tímu sprievodných edukačných filmových krátkych dokumentov prizvali napríklad legendárneho Jozefa Šimonoviča). Človek by si v tejto [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 864809x
Priemerná čítanosť článkov: 3203x

Kategórie