Spolok slovenských spisovateľov oceňoval a slávil storočnicu

15. december 2023, Budmerice – Je to presne sto rokov, kedy slovenskí spisovatelia založili najstaršiu slovenskú literárnu organizáciu Spolok slovenských spisovateľov po jej oddelení od Umeleckej besedy Slovenska, v ktorej dominovali výtvarní umelci. Medzi predsedov a čestných predsedov Spolku slovenských spisovateľov (a nadväzujúceho Zväzu slovenských spisovateľov) v minulosti patrili významné osobnosti slovenskej literatúry ako Janko Jesenský, Valentín Beniak, Ján Poničan, Ivan Krasko, Vavro Šrobár, Ladislav Novomeský, Michal Chorváth, Milan Lajčiak, František Hečko, Vojtech Mihálik, Andrej Plávka, Ján Solovič, Ladislav Tažký, Jaroslav Rezník, Ján Tužinský, Milan Ferko či Vincent Šikula. Významnou historickou udalosťou Spolku slovenských spisovateľov bol Kongres slovenských spisovateľov (1936) v Trenčianskych Tepliciach. Kongres bol založený na zjednocovaní umeleckého frontu bez ohľadu na politickú, konfesionálne, generačnú, teritoriálnu, štátnu alebo národnostnú príslušnosť – na báze šírenia humanistického posolstva národnej literatúry a kultúry a ich otváranie sa svetu.

V kaštieli Budmerice, ktorý sa stal istým časom spisovateľským centrom, bola spojená oslava storočnice (slávnostná akadémia) s odovzdávaním Cien Rudolfa Fábryho. Podujatie   ktoré vzniklo v spolupráci s obcou Budmerice, Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a časopisom Dotyky  moderoval moderátor RTVS Ján Sklenár a prítomným sa prihovoril aj starosta Jozef Savkuliak. V prvej časti podujatia boli v rámci súťaže Cena Rudolfa Fábryho ocenení čestnými uznaniami Ivana Topitkalová, Alica Ištoková a Šimon Jozef Ťažký.

3. prémiu Ceny Rudolfa Fábryho získala Magdaléna Martišková, 2. prémiu Agáta Komanová, 1. prémiu Martina Kostolná a víťaznú Cenu Rudolfa Fábryho získala Jela Abasová. O hudobný program sa postarali fujarista Roman Kuchta, sláčikové quarteto Romi Quartet, sopranistka Žofia Džubáková, klaviristka Karin Remencová. Ukážky z tvorby Rudolfa Fábryho  ktorý v Budmericiach pôsobil, a ktorému v kaštieli minulý rok slávnostne otvorili pamätnú izbu – prečítali Marek Urban a Sofia Maskalíková.

Druhú časť podujatia tvorila slávnostná akadémia k storočnici Spolku slovenských spisovateľov, ktorú uviedol čestný predseda Spolku slovenských spisovateľov Jaroslav Rezník st., ktorý priblížil stručné dejiny inštitúcie. Zdôraznil, že Spolok zakladali rôznorodé osobnosti Ivan Krasko, Jozef Gregor Tajovský či Vavro Šrobár, ktorý zabezpečil jeho oficiálne štátne povolenie. Pokračoval príhovor predsedu Spolku slovenských spisovateľov Borisa Brendzu, v ktorom poukázal na to, že slovenskí spisovatelia nie sú dostatočne podporovaní zo strany štátu. Vyjadril nádej, že sa táto situácia v budúcnosti zmení. V rámci slávnostnej akadémie boli ocenení slávnostnými plaketami Vincent Šabík, Etela Farkašová, Mária Bátorová, Anton Hikysch, Pavol Dinka, Jaroslav Rezník st., Anton Hrnko Michal Chuda a Jozef Vladár. Čestné uznania dostali Margita Ivaničková, Zuzana Kováčová, Drahomíra Pechočiaková, Milan Hodál, Jozef Mikloško, Pavol Tomašovič, Gustáv Murín a Dalimír Hajko. Publiku sa prihovorili Vincent Šabík, Jozef Mikloško, Gustáv Murín a Dalimír Hajko. Na záver bol premietnutý videoodkaz čestného predsedu Spolku slovenských spisovateľov, autora Tisícročnej včely Petra Jaroša. Celé podujatie bolo vysielané naživo cez sociálnu sieť Facebook na stránke Spolok slovenských spisovateľov a VSSS.

V súčasnosti vedie Spolok slovenských spisovateľov Boris Brendza, tajomníkom je Štefan Cifra, podpredsedami sú Lukáš Perný a Anton Hrnko. Dcérskou spoločnosťou je Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, ktoré vydáva tak diela slovenských autorov, ako aj preklady zahraničnej literatúry (dlhodobo ho viedol Roman Michelko). Od roku 2022 výrazne rozšíril Spolok slovenských spisovateľov spoluprácu s Maticou slovenskou. Spoločne organizujú rozhovory so spisovateľmi vedené podpredsedom L. Perným v bratislavskom Dome Matice slovenskej.

Rozhovorov sa zúčastnili osobnosti slovenskej literatúry a vedy ako profesori Dalimír Hajko, Jozef Leikert, Viktor Timura, literárni kritici a spisovatelia Alexander Halvoník, Ján Tazberík, Anton Hykisch, Gustáv Murín, Jaroslav Rezník st., Pavol Parenička, Lidka Žaková, Silvia Hlavová, Margita Ivaničková, Tatiana Jaglová, Jozef Mikloško či Dušan Mikolaj. Na najbližšom podujatí, ktoré sa uskutoční 21. 12. 2023 o 13:00 v bratislavskom Dome Matice slovenskej vystúpi kulturológ a bývalý šéfredaktor Literárneho týždenníka profesor Vincent Šabík.

Výkrik do európskej tmy

15.03.2025

Výkrik tridsiatnika! 10 rokov strateného času v úpadku alebo Európa v smrteľných kŕčoch sebadeštrukcie Keď som mal asi 20 rokov, myslel som si, že budúcnosť bude veľkolepá. Že sa vynájdu vynálezy, ktoré budú predlžovať život, že sa bude preferovať verejné pred súkromným, že sa vyrieši otázka cestovania v čase, všade budú jazdiť rýchlovlaky či lietajúce [...]

Slovensko a Kazachstan, Abaj a štúrovci, porovnanie dvoch vzdialených kultúr

28.02.2025

Komparatívna kulturologická štúdia vytvorená pri príležitosti diplomatickej návštevy delegácie Matice slovenskej na Veľvyslanectve Kazašskej republiky v Slovenskej republike Pre filozofa a kulturológa je vždy veľkou výzvou skúmať a porovnávať národné kultúry, hľadať podobnosti, odlišnosti, historické analógie či podobné dejinné osobnosti. V podobnom duchu vznikli [...]

Matica slovenská v roku 2024 [videoblog]

19.02.2025

Matica slovenská v roku 2024, rozsiahla videogaléria z podujatí od vedeckých konferencií, cez vernisáže, prezentácie kníh, rozhovory až po divadelné dramatizácie [videoblog] Rok 2024 prešiel ako voda v Dunaji a je až neuveriteľné koľko podujatí sa za tento rok podarilo zorganizovať. Od vedeckých podujatí, cez kultúrno-odborné cez osvetové podujatia, odhalenia búst a [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

France Presidential Election

Le Penová sa odvolala proti rozsudku súdu v Paríži. Kedy by sa mohol konať odvolací proces?

01.04.2025 18:52

Vzhľadom na obvyklé prieťahy v justícii by sa odvolací súdny proces mohol uskutočniť prinajlepšom o rok.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 299
Celková čítanosť: 982487x
Priemerná čítanosť článkov: 3286x

Kategórie