O sile humoru alebo prečo potrebujeme nových Haškov (k storočnici veľkého spisovateľa, ktorý dal svetu Švejka)

Práve som sa dozvedel, že Jaroslav Hašek má dnes storočnicu úmrtia. Vyberám preto pasáž z mojej pripravovanej knihy esejí.

Jaroslav Hašek„Tak nám zabili Ferdinanda,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi, který opustiv před léty vojenskou službu, když byl definitivně prohlášen vojenskou lékařskou komisí za blba, živil se prodejem psů, ošklivých nečistokrevných oblud, kterým padělal rodokmeny.“
– Jaroslav Hašek, úvod zo Švejka

Žijeme v dobe, v ktorej sú niektoré javy kolaborantstva s elitami spojené s militarizmom, aroganciou moci, oportunizmom, pokrytectvom a prevracaním kabátov tak neúnosné, že je priam nutné, aby na ne spisovateľská obec reagovala. Nie je náhodou, že predabované sekvencie/okomentované sekvencie z Haškovho Švejka a filmu o Haškovi (ktoré som v roku 2021 predaboval) mali na sociálnych sieťach nevídaný úspech. Za geniálny Haškov humor stačilo dosadiť súčasné reálie a iba pozmeniť mená a niektoré okolnosti (v niektorých prípadoch dokonca postačil iba stručný komentár). Počty lajkov a zdieľaní nasvedčujú, že ľudia majú prirodzené sympatie k spoločenskej satire, ktorá nie je trápne lojálna konkrétnym politickým záujmom a elitám, ale reaguje na systém ako celok. A práve v tom spočíva genialita haškovského humoru.

Tento bohém českých ľavicových spisovateľov, majster satiry nám ukazuje, akým spôsobom treba bojovať s absurditou režimu. Skutočne, sranda je tajná zbraň proti despotizmu. Slávny spisovateľ si z doby robil srandu nielen svojim dielom, ale aj celým svojim životom – napríklad založil recesistickú Stranu mierneho pokroku v medziach zákona aby demonštroval absurditu režimu; po inscenovanom pokuse o samovraždu sa nechal zavrieť do blázninca; podarilo sa mu premeniť seriózny časopis na humoristický  a na odpoveď prečo toľko pije odpovedal v takom štýle, že sa v oných časoch vlastne ani nedá robiť nič racionálnejšie. „Velectěné shromáždění, dámy a pánové! Alkohol je zlo, které nutno všemi prostředky potírat!“ prehlásil Hašek a chopil sa poháru piva, ktorý následne vyprázdnil vypitím.

Ešte aj na fronte sršal humorom a svojimi historkami údajne pomáhal prežiť spolu-vojakom. Na svojich dokladoch mal poznámky „p. v.“ – politicky podozrivý. K samotnému vojenskému pluku nastúpil v grotesknom oblečení, aby tak demonštroval svoje pohŕdanie elitami. Niekoľkokrát sedel v base a bol tiež vylúčený z dôstojníckej školy. No a vrcholom bolo jeho povýšenie na strážcu plukovníkových kráv. Neskôr sa nechal zajať Rusmi, o čom pojednáva aj komediálne ladený film Veľká cesta, kde si Haška zahral legendárny „Vrchní, prchní“, Josef Abrhám. Mimochodom, v tomto pomerne neznámom filme si zahrali takmer všetci herci z legendárneho filmového spracovania Švejka (Hrušinský, Marvan, Filipovský, Hlinomaz).

Aj srandu ale treba robiť dobre. A robiť ju dobre, je skutočne veľkým umením. Vtip nemôže byť trápny, silený, nesmie vyznievať príliš angažovane a hlavne by nemal byť primitívne vulgárny. Taktiež je dôležitá forma a potreba reagovať na výzvu doby. Knihy sa žiaľ čítajú oveľa menej, než v minulosti a audiovizuálne umenie má oveľa väčší dosah. Netvrdím, že by spisovatelia mali zavrhnúť písanie kníh, práve naopak, písať treba. Avšak propagácia diela by mala zvoliť aj nové formy, lebo iba živé umenie, umenie, ktoré sa dostane k recipientovi, má svoj zmysel. Istému slovenskému humoristovi z východného Slovenska sa podarilo prostredníctvom vtipných videí spropagovať nielen vynikajúci film, ale aj s nim nadväzujúce knihy. Dokázal to prostredníctvom humoru.

Ľudia sa radi smejú a tragická dramatickosť ideám veľmi nepomáha, ba naopak, ak sa berieme príliš vážne, sami často vyznievame smiešne. To píšem poučený vlastnými chybami. Človek môže zostať idealistom, a zároveň nestratiť zmysel pre humor. Paolo Villagio si dokázal geniálnym spôsobom vystreliť zo súdobej talianskej spoločnosti cez účtovníka Fantozziho, Jaroslav Hašek z rakúsko-uhorského byrokratizmu a militarizmu prostredníctvom Švejka; Rowan Atkinson prostredníctvom Čiernej zmije; či Lloyd a Croft postavou Reného vo filme Haló haló. A to som ešte nespomenul geniálneho humoristu Ivana Mládka či – zo súčasnej tvorby – satirickú šou plnú absurdného humoru s názvom Pečený sněhulák, ktorá geniálne paroduje našu hypermodernú dobu. Aj veľkí humanisti ako Thomas More či Erazmus Rotterdamský sršali humorom a vôbec to neublížilo ich ušľachtilým humanistickým ideálom. Morovi nechýbal zmysel pre humor dokonca ani pred vlastnou popravou, keď si vystrelil zo svojho kata. Humor zostáva ľuďom aj v časoch najťažšej despocie a tyranie ako posledná a mimoriadne účinná zbraň.

Desaťtisíce čitateľov sa nad Švejkom prehýbali smiechom,“ napísal svojho času Ivan Olbracht. Laco Novomeský mimoriadne trefne o Haškovom Švejkovi napísal:

Švejk nie je smiešna, ani blbá figúra. Iba v pomere k svojmu okoliu sa stáva Švejk príslovečným Švejkom. Blbcom úradne nazývaným sa stáva až vtedy, keď poslušne a ochotne príjma, spĺňa a navlas zobrazuje zmysel nad ním prevažujúcej úradnej prísnosti, ktorá sa, pochopiteľne stáva idiotským nezmyslom vo Švejkovom úzkostlivo svedomitom výkone. Švejk sám nie je nič viac, než drobnohľad, ktorý ukazuje normálnemu oku rozmery i hĺbku vrchnostenských nezmyselností práve tak ako ľudských slabôstok, úbohosti, vystrašenosti a hlúposti. Švejk nie je postava, s ktorou sa nedá bojovať. Švejk je postava, nad ktorou nemožno zvíťaziť! To je suma poznania z charakteru Josefa Švejka a to je – páni – veľký kapitán aj pre obranný fond republiky.“ Písal sa rok 1938.

Takže milá spisovateľská obec, začnite písať, začnite si uťahovať z arogancie elít, lebo humor je to posledné čo ešte máme. Inšpirácie vo všadeprítomnej hlúposti je všade dosť.

Výkrik do európskej tmy

15.03.2025

Výkrik tridsiatnika! 10 rokov strateného času v úpadku alebo Európa v smrteľných kŕčoch sebadeštrukcie Keď som mal asi 20 rokov, myslel som si, že budúcnosť bude veľkolepá. Že sa vynájdu vynálezy, ktoré budú predlžovať život, že sa bude preferovať verejné pred súkromným, že sa vyrieši otázka cestovania v čase, všade budú jazdiť rýchlovlaky či lietajúce [...]

Slovensko a Kazachstan, Abaj a štúrovci, porovnanie dvoch vzdialených kultúr

28.02.2025

Komparatívna kulturologická štúdia vytvorená pri príležitosti diplomatickej návštevy delegácie Matice slovenskej na Veľvyslanectve Kazašskej republiky v Slovenskej republike Pre filozofa a kulturológa je vždy veľkou výzvou skúmať a porovnávať národné kultúry, hľadať podobnosti, odlišnosti, historické analógie či podobné dejinné osobnosti. V podobnom duchu vznikli [...]

Matica slovenská v roku 2024 [videoblog]

19.02.2025

Matica slovenská v roku 2024, rozsiahla videogaléria z podujatí od vedeckých konferencií, cez vernisáže, prezentácie kníh, rozhovory až po divadelné dramatizácie [videoblog] Rok 2024 prešiel ako voda v Dunaji a je až neuveriteľné koľko podujatí sa za tento rok podarilo zorganizovať. Od vedeckých podujatí, cez kultúrno-odborné cez osvetové podujatia, odhalenia búst a [...]

Rádio Slobodná Európa, Slobodná Európa, RFE

Rádio Slobodná Európa začalo posielať zamestnancov pražskej centrály na neplatenú dovolenku

01.04.2025 20:39, aktualizované: 20:56

Administratíva Donalda Trumpa chce financovanie RFE/ RL ukončiť, rozhlasová stanica sa proti tomu bráni súdne.

Krava

Slintačka a krívačka sa zrejme rozšírila na ďalšiu farmu

01.04.2025 20:17

Výsledky odobratých vzoriek budú známe v stredu ráno.

Mikuláš Černák, súd

Bos bosov Mikuláš Černák sa po 27 rokoch môže dostať na slobodu. Advokát: Šancu má, všetko je v rukách sudcu

01.04.2025 19:30

V stredu bude Černák stáť pred súdom so šancou opustiť väzenskú celu.

France Presidential Election

Le Penová sa odvolala proti rozsudku súdu v Paríži. Kedy by sa mohol konať odvolací proces?

01.04.2025 18:52

Vzhľadom na obvyklé prieťahy v justícii by sa odvolací súdny proces mohol uskutočniť prinajlepšom o rok.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 299
Celková čítanosť: 982358x
Priemerná čítanosť článkov: 3285x

Kategórie