Jiři Menzel, filmový rozprávač tvorby Bohumila Hrabala

Kto by nepoznal filmy ako Vesničko má středisková, Rozmarné léto, Slávnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Jiří Menzel, režisér, herec a spisovateľ, filmový nasledovník spisovateľa Bohumila Hrabala, opustil materiálny svet počas búrlivého roka 2020, no zanechal za sebou tvorbu, ktorá je nesmrteľná a zapísala sa do klenotnice českej a slovenskej kultúry.

(článok vyšiel aj na DAV DVA)

Život

Narodil sa v roku 1938 v Prahe ako syn spisovateľa Josefa Menezla, v roku 1962 skončil štúdium réžiu o významného režiséra Otakara Vávru na FAMU. V 60. rokoch bol hlavným iniciátorom československej novej vlny. Bol členom Divadla Jára Cimrmana, ktoré viedli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. V 70. rokoch sa venoval divadelnej réžii, vďaka ktorej pôsobil aj v zahraničí. Autor za sebou zanechal celý rád významných filmov, ktoré sa zlatými písmenami zapísali do dejín československej kultúry.

Dielo

Menzel už v roku 1965 spolupracoval s Hrabalom a ďalšími autormi na filme československej novej vlny Perličky na dne (poviedka Smrt pana Baltazara). V tomto absurdno-psychedelickom poviedkovom filme si zahral dokonca sám Vladimír Boudník, priateľ Egona Bondyho (túto časť režírovala ešte Věra Chytilová), o ktorom neskôr vytvoril samostatný film Nežný barbar. O rok neskôr vychádzajú oscarové Ostro sledované vlaky v hlavnej úlohe s Václavom Neckářom (postava Miloš Hrma) a opäť v spolupráci s českým spisovateľom Bohumilom Hrabalom.

Ďalším mílníkom Menzelovej tvorby bolo Vančurove Rozmarné léto (k Vančurovi sa vrátil ešte filmom Konec starých časů), ale aj odvážna (aj keď miestami až prehnaná) kritika socializmu vo filme Skřivánci na niti (taktiež podľa Hrabala). Neskôr nahráva pro-socialistický film Kdo hledá zlaté dno a v spolupráci s „Cimrmanológmi“ Zdeňkom Svěrákom a Ladislavom Smoljakom komédiu o jednej meštianskej rodinke, ktorá sa presťahuje na vidiek (Na samotě u lesa). Typický český humor ako ho poznáme zo 70. rokov s vynikajúcimi hereckými výkonmi a absurdnými dialógmi a zľudovelými hláškami. Na samotě u lesa patrí ku klenotnici českého humoru.

V roku 1980 majú premiéru poetické Postřižiny s tematikou života pivovarníkov, inšpirované priamo Hrabalovými spomienkami z prvej republiky. V osemdesiatych rokoch Menzel režíruje ďalšie dva filmy, ktoré musí poznať každý, kto sa čo i len minimálne zaujíma o filmovú kultúru. Sú to jednak Hrabalove Slávnosti sněženek, o postavách a postavičkách, o poľovníkoch a obyvateľoch Kerského lesa a ich slávneho lovu na „divočáka.“ A v roku 1985 vychádza snáď najpopulárnejších film o idylickom živote družstevníkov s česko-slovenským hereckým obsadením – Vesničko má středisková. Tento film snáď ani nie je treba predstavovať, no len málokto vie, že bol nominovaný na Oscara. Ta ako v Slávnostiach sněženek, tak aj do Vesničky vytvoril poetickú hudobnú atmosféru hudobný skladateľ Jiří Šust.

Po roku 1989 režíruje podľa Havlovho scenára Žobrácku operu a v roku 2006 ďalší unikátny film podľa Hrabalovej predlohy – Obsluhoval jsem anglického krále. Na postave Jana Dítě (Ivan Barnev, Oldřich Kaiser) reflektuje historické udalosti búrlivého 20. storočia. Film má podobne ako Vesnička česko-slovenské (Huba, Labuda, Lasica, Lábus, Abrhám) obsadenie a získal významné ocenenie Český lev.

Nesmrteľnosť cez tvorbu

Keď odíde významná osobnosť umeleckého sveta, stane sa terčom záujmu všetkých médií, aj takých, ktoré umelca napríklad úplne ignorovali. V tomto mám čisté svedomie a môžem povedať, že s tvorbou Jiřího Menzela sa stretávam celý život, napokon tesne pred týždňom som publikoval doplnenú recenziu na film Nežný barbar, kde si Menzel zahral priamo postavu svojho spisovateľského idolu – Bohumila Hrabala.

O Menzelových filmoch a ich kvalitách by sa dalo písať donekonečna. Avšak hlavným zmyslom tohto článku je hlavne pripomenutie si významu autora pre československú kultúre, nie podrobná analýza jeho tvorby. Z kulturologického hľadiska je prínos Jiřiho Menzela do československej kultúry monumentálny. Menzelove filmy spájajú poetické videnie sveta, bizarnosť, satiru, ale aj osudovú dramatickosť. Menzelove diela, predovšetkým filmové prerozprávanie tvorby Bohumila Hrabala, autora prežijú a budú ich (ako svedectvá o dobe minulej) určite sledovať aj budúce generácie.

PhDr. Lukáš Perný

Nebyť účasti matičiarov v SNP, Matica slovenská by možno neexistovala (rozhovor s tajomníkom MS Schvantnerom pri príležitosti 80. výročia oslobodenia)

06.05.2025

NEBYŤ ÚČASTI MATIČIAROV V SNP, MATICA SLOVENSKÁ BY DNES MOŽNO NEEXISTOVALA… (druhý rozhovor s tajomníkom Matice slovenskej a historikom Petrom Schvantnerom) Dr. PETER SCHVANTNER pripravuje novú knihu o povojnových dejinách Matice slovenskej Tajomník Matice slovenskej PETER SCHVANTNER, ktorý je mimoriadne aktívny v rámci kultúrno-odbornej, divadelnej a publicistickej činnosti, [...]

Výtvarná moderna, aj neskorá moderna s tematikou oslobodenia na bratislavskom hrade, unikátna výstava pod vedením Dr. Skraka

05.05.2025

Správu o Skrakovej výstave k 80. výročia oslobodenia prebralo TASR Bratislava, 24. apríla 2025 – Na bratislavskom hrade sa konala slávnostná vernisáž k výstave „Víťazstvo a odkaz boja proti fašizmu“, ktorú kurátorsky zastrešil Dr. Ladislav Skrak predsedu Klubu výtvarníkov a výtvarných teoretikov, predsedu Výtvarného odboru Matice slovenskej. Súčasťou výstavy sú [...]

Hurbanov vnuk Vladimír Roy inšpiroval aj Smreka a Novomeského… (k 140. výročiu úmrtia zabudnutého básnika)

29.04.2025

140. výročie narodenia Vladimíra Roya, poeovec a byronovec z rodu Hurbanovsko-Royovského „v ponurých farbách šera a nocí“, zabudnutý básnik symbolizmu a impresionizmu prekladal aj svetových autorov Vladimír Roy (17. 4. 1885, Adamovské Kochanovce – 6. 2. 1936, Nový Smokovec) alias Aeneas Phyllon, Dúžavin, Havran, Jochanan patrí k žiaľ zabudnutým básnikom [...]

Konflikt Pakistan - India

V Kašmíre pokračujú letecké útoky. Rubio volal do Pakistanu aj Indie. USA do konfliktu nezasiahnu, odkazuje Vance

09.05.2025 07:37

S oboma stranami spomínaného konfliktu telefonicky hovoril americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Robert Prevost /  Lev XVI /

Nový pápež má v politike jasno. Jeho staré príspevky na sieťach prekvapujú. Čo si myslí o Trumpovi a Vanceovi?

09.05.2025 06:55

Vatikán potvrdil, že účet je autentický a patril Prevostovi, ktorý sa narodil v Chicagu.

Červené námestie, Rusko, prehliadka, Deň víťazstva, Moskva

Rusko oslavuje porážku nacistického Nemecka, hlavným hosťom je podľa Putina čínsky prezident

09.05.2025 06:49

Rusko si v piatok vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve pripomenie 80. výročie porážky nacistického Nemecka.

Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj telefonoval s Trumpom: Moskva musí ukázať ochotu na 30-dňové prímerie, až potom budeme rokovať

09.05.2025 06:00, aktualizované: 07:26

Kyjev podmieňuje rokovanie s Moskvou "v akomkoľvek formáte" zastavením bojov na 30 dní. Prímerie chce aj Trump a hrozí Rusku sankciami, ak nebude dodržiavané.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 306
Celková čítanosť: 1002852x
Priemerná čítanosť článkov: 3277x

Kategórie