„Ľudia z provincie Shandong hovoria, že keď sa v cudzine stretnú dvaja krajania, hneď sa im prirodzene vtisnú slzy do očí! To hovorí o tom, že puto k rodnej vlasti zažívajú všetci rovnako aj napriek iným rozdielom, hovorí to o úprimnosti, srdečnosti a ústretovosti ľudí.“
(bulletin The Chinese Orchestra of Zhejiang Conservatory of Music, Embracing the Chinese New Year 2024)
BRATISLAVA, 4. február 2024 — Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu sa rozoznelo prastarou čínskou hudbou, ktorú zahral slovensko-ázijskému publiku Čínsky hudobný komorný orchester Hudobného konzervatória provincie Zhejiang alebo Če-ťiang (浙江) (The Chinese Orchestra of Zhejiang Conservatory of Music) pri príležitosti čínskeho nového roka.
Če-ťiang je provincia Čínskej ľudovej republiky, ktorá sa nachádza na juhovýchodnom pobreží na juh od delty rieky Jang-c’. V tejto provincii vzniklo profesionálne hudobné zoskupenie čínskej tradičnej a ľudovej hudby, ktorého členmi sú najlepší mladí hudobní interpreti hrajúci na tradičných čínskych nástrojoch ako napr. erhu (二胡) či bambusová flauta. Orchester plnohodnotne konfiguruje sláčikové, dychové či bicie nástroje (resp. tradičné perkusie).
Škola je verejne financovaná a založená ľudovou vládou provincie Zhejiang, ktorú schválili Ministerstvo školstva Číny. Škola uzavrela dohody o partnerstve s Mozartovou Univerzitou v Salzburgu či Royal Academy of Music a Royal Nothern College Of Music Spojeného kráľovstva. Orchester vystupoval na Summite G20, ale aj v Českej republike, Rakúsku či v Pekingu. So školou sú spojené osobnosti ako profesori Wu Qiang (dirigent čínskej hudby), Ru Rusong (slávny virtuóz), Xu Yi (virtuóz erhu) a ďalší.
Orchester si pripravil 12 oficiálnych skladieb a dva bonusy. Koncert uviedli kompozíciou Tanec pri zbere čaju, pokračovali skladbou z oblasti Jaingnan (Scenéria Wuxi) (Jiangsu), nasledovali: Pieseň juhozápadu (Krásne žiariace výchadzajúce slnko) (Sichuan), Atmosféra a poézia Hunanu a rieka Liuyang (Hunan), Zazelenaná vŕba (Yangzhou), Poetická a rytmická hudba Zhejiangu – tri, päť, sedem (Zhejiang), Skladba radosti a smiechu (Shandong), Atmosféra novoročných zvykov na severovýchode Číny (Zdobenie lampášov), Konské preteky, Krok za krokom vyššie (od hudobného majstra Lu Wenchenga z Kantonu) a Rozkvitnuté kvety za splnu mesiaca (skladba od Huang Yijuna v orchestrálnom prevedení Peng Xiuwena).
Pri počúvaní tejto mysticky záhadnej hudby človek nadobúda pocit, že progresívny rock, teda vynález západnej kultúry v 1970s, bol už pred tisíckami rokov prekonaný čínskou tradičnou kultúrou (napr. komplikované rytmické kompozičné postupy, kombinácie nástrojov, pozoruhodná nepravidelná rytmika, vysoko inštrumentálne zdatné pasáže atď.). Pre kulturológa bolo skutočne zážitkom skúmať melodické kompozičné postupy hudby, ktorá pochádza z pradávnej antickej Číny a je nám (Slovákom, Slovanom, Európanom) úplne neznáma. Pre čitateľa môjho blogu som pripravil dve videá, aby tak mohol taktiež nasiaknuť unikátnou atmosférou tohto farebne pestrého koncertu.
Srdečne ďakujem Inštitútu ASA za pozvanie na toto podujatie. Bonus a pointa článku sa skrýva pod videom.
Na záver spomínané prekvapenie… Orchester Zhejiang si Slovákov uctil naštudovaním Na Kráľovej holi. Poslucháč si tak mohol vypočuť unikátne staro-čínske spracovanie jednej z najznámejších slovenských tradičných piesní, za čo orchester získal odmenu v podobe dlhotrvajúceho standing-ovation.
Celá debata | RSS tejto debaty