Založ si blog

Poznámky, videoreportáž, mediálne ohlasy a dojmy zo 160-ročnice Matice slovenskej

Spísať poznatky, emócie, dojmy, zážitky štvordňových veľkolepých osláv 160. výročia Matice slovenskej rozhodne nie je ľahká úloha. V prvom rade som veľmi rád, že na naše podujatie KONEČNE dorazila aj RTVS a ešte radšej, že prišla aj Česká televize. Matica dokonca prenikla po veľmi dlhom čase aj do hlavného prúdu, dokonca až do sveta.

Absencia hlavných predstaviteľov štátu samozrejme neprekvapuje, na druhú stranu treba oceniť, že prišli všetci tí, ktorým na národnej kultúre a Matici záleží a snažia sa ju všemožne podporovať.

Počas Kongresu Matíc a inštitúcií slovanských národov som získal cenné kontakty kultúrnych pracovníkov zo Srbska, Čierneho Hory, Slovinska, Slezka atď.

Nechám však prehovoriť jedného z účastníkov konferencie a človeka, ktorého si veľmi vážim, profesora Jozefa Sipka z Prešovskej univerzity:

Na oslavy prišli okrem predstaviteľov z rôznych slovenských inštitúcií zástupcovia matičných a slovanských organizácií zo Srbska, Chorvátska, Čiernej Hory, Maďarska, Poľska, Čiech, Ruska, Slovinska, Nemecka (Lužickí Srbi). Najviac teda boli zastúpení Slovania z bývalej Juhoslávie, dnes na jej území existuje 7 štátov! …Veľmi mňa zohrievali pocity bratskej súdržnosti medzi Slovákmi a Rusínmi, ktorá má svoje základy aj v čase vzniku Matice slovenskej. Ako je známe,  jej založeniu veľmi  pomohol jeden z najväčších Rusínov Adolf Dobrianský.  Na 5. kongrese matíc a inštitúcií slovanských národov vystúpili takisto zástupcovia slovenských Rusínov Vladimír Protivňák a Miroslav Bober, ktorí poukázali na viaceré stránky rusínskeho národného hnutia v minulosti a v našej dobe. Na oslavách vystúpili tiež bývalí študenti FF PU v Prešove Lukáš Perný a Erik Germuška. Opätovne sa potvrdilo, že najväčším bohatstvom učiteľa sú jeho úspešní študenti. 

Za tieto slová som veľmi vďačný.

Zo samotného kongresu som si urobil niekoľko poznámok…

Zo všetkých Matíc sveta organizuje Kongres pravidelne práve Matica slovenská a to už po piaty krát (treba však doplniť, že jeden kongres zorganizovala aj bratská Matica slovinská a to pri príležitosti je 150. výročia). Napĺňa tým posolstvo Jána Kollára o všeslovanskej vzájomnosti a kultúrnej spolupráci slovanských národov, čo som napokon vyzdvihol aj vo svojom záverečnom príspevku. Výstupom tejto spolupráce je aj časopis SLOVANSKÝ OBZOR, ktorý vedie Dr. Pavol Madura, a napokon zborník z kongresu.

Predseda Matice slovenskej JUDr. Marián Gešper, PhD. vo svojom úvodnom prejave vyzdvihol a spomenul významné osobnosti Vladimír Mináča, Laca Novomeského, ale aj ďalších dejateľov Sama Tomášika, Jána Kollára a Františka Fugu.

Po predsedovom príhovore sa prihovoril spisovateľ a predseda Matice srpskej Dragan Stanić. Predmetom jeho príspevku bolo periodikum Letopis Matice srpskej, ktoré prirovnal aj k našim Slovenských pohľadom.

Po kongrese som pánovi predsedovi symbolicky navrhol publikovanie v Slovenských pohľadoch, s ktorým súhlasil a dostali sme tiež pozvanie do Srbska. Mimochodom Srpská matica je vôbec najstaršia zo všetkých Matíc (1826).

V nasledujúcom príspevku prehovoril hlas Matice bunjevskej, čo je inštitúcia reprezentujú juhoslovanské etnikum, ktoré obýva prevažne región Bačka.

Za Maticu slovinskú, ktorá sa v slovinčine volá Slovenská matica, teda rovnako ako Matica slovenská, sa prihovoril Aleš Gabrič. So slovinskými priateľmi Alešom a Vesnou Mikolič som viedol dlhé dialógy a môžem vám povedať, že toho máme skutočne veľa spoločného. Avšak kodifikáciu jazyka mali o niekoľko storočí skôr než Slováci. Jazyky sú však natoľko príbuzné, že sme prakticky nepotrebovali prekladateľa. Matica slovinská sa dominantne venuje vydavateľskej činnosti, ale napríklad aj prekladom filozofických diel (Heidegger, Machiavelli, Jan Patočka, Unamuno, José Ortega y Gasset, Aurelius Augustinus).

O lužických Srboch toho tiež veľa nevieme, navyše sa veľká ich časť asimilovala, no dodnes funguje aj Matica lužicko-srbská za ktorú sa prihovorila Anja Pohončowa. Ide o vôbec prvú predsedníčku Matice v dejinách popri Kataríne Melegovej-Melichovej, ktorá bola prvou predsedkyňou MO Matice slovenskej v Srbsku. Vo svojom pomerne rozsiahlom prejave K. M.-M. poukázala na slovenské osobnosti, ktoré pôsobili v Srbsku alebo Srbsko navštívili ako napr. Kuzmány, Hodža či Godra.

V Srbsku je aktuálne predsedom Branislav Kulík, ktorý má pod sebou 15 tisíc Slovákov žijúcich v Srbsku. Vo svojom prejave vyzdvihol Slovenská národné slávnosti a predovšetkým poukázal na to, že Matica musí plniť tak osvetovú funkciu (vzdelávať prostý ľud), ako aj intelektuálnu-vedeckú činnosť, pričom tieto funkcie musí správne vybalancovať. Toto je veľmi dôležitá poznámka k tomu, prečo sú Matice slovanskou osvetovou unikátnosťou aj vo svetovom rozmere. Taktiež Kulík uviedol, že každý tretí Slovák v Srbsku je členom Matice.

Českú republiku zastúpila na kongrese Matice slezská – s delegáciou paní Konderlovej a Drašňanovej. Zdôraznili, že Matice slezská – sa aktívne zaslúžila o budovanie škôl v slezskom kraji. Vyzdvihli tiež jej zakladateľa Jána Železného.

Za ruský projekt Nadácia vlasti vystúpili páni Grigorievič a Gannadevič, ktorí sa zamerali na históriu všeslovanstva a predovšetkým 19. storočie. Vyzdvihli tiež prvý medzinárodný kongres slavistov a historikov.

Čiernu Horu zastúpil Michal Spevák, ktorý apeloval na problém nezáujmu o zahraničných Slovákov v Čiernej Hore zo strany vládnych inštitúcií. Problematické postavenie Slovákov v Poľsku priblížil Ľubomír Molitoris a situáciu v Maďarsku spisovateľ Michal Hrivňák.

Do situácie v chorvátskej Rijeke a dejín budovania Matice v chorvátskych podmienkach zasvätila účastníkov predsedníčka MO MS v Rijeke Miroslava Gržinić.

Problematike rusínskej kultúry a predovšetkým konfliktom spojených s neuznaním práv Rusínov sa venovali Vladimír Protivňák a Miroslav Bober.

Pred záverom sa chopil slova dvojnásobný doktor Erik Germuška, ktorý zaktualizoval posolstvo Štúrovho diela Slovanstvo a svet budúcnosti. 

Družné diskusie so slovanskými bratmi a sestrami prebiehali až do večerných hodín.

Nasledoval oficiálny program slávností, ktorý vynikajúci zdokumentovala TV TURIEC. Veľkolepé slávnosti pokračovali odhalením busty zahraničného predsedu Matice Františka Fugu, inscenovaným príchodom Štefana Moyzesa, príhovormi hostí a napokon divadlom Komora.

Nasledujúci deň vyvrcholil prehliadkou folklórnych súborov, monumentálnym galaprogramom a koncertom Sľuku, Veroniky Rabada a Zuzany Smatanovej. Približný odhad návštevníkov je cez 1,5 tisíca.

V nedeľu Matica splnila svoj ekumenický rozmer tým, že boli usporiadané rímskokatolíckej, aj gréckokatolícke omše, ako aj evanjelické Služby Božie.

VIDEOGALÉRIA

 

 

O zmysle združovania spisovateľov v 21. storočí (Zamyslenie pri storočnici Spolku slovenských spisovateľov)

30.09.2023

„Zvolil som slovo. Nechcem inej zbrane, hoc boli časy, že som chcel. Cieľ iných zbraní – zabíjanie. Ja prikladať chcem skorocel. Zvolil som slovo. Nechcem inej zbrane.“ JÁN PONIČAN, podpredseda Zväzu slovenských spisovateľov „Človek je projekt na roky. Človek je výtvor kolektívny. V tom zarátané nočné bdenia, roky samoty, aj v radosti, aj v žiali, keď činí [...]

Čo všetko robí Matica slovenská

03.09.2023

Matica slovenská je barometrom sebapoznania slovenskej národnej skutočnosti a občianskej slobody slovenského národa. Počas celých jej búrlivých dejín stála v prvej línii ochrany záujmov slovenského národa a rozvoja jeho kultúry. Nie je tomu inak ani dnes, keď proti nej niektorí trollovia aktívne a angažovane bojujú (od bývalej ministerky až po radových internetových [...]

Štvrtý rozmer diktatúry alebo diktatúra bezvýznamnosti (kultúrny kritik Tomáš Klimek komentuje dobu, ktorú žijeme)

02.09.2023

Mimoriadne a prvý krát na svojom blogu zverejňujem so súhlasom autora článok, ktorý vznikal čiastočne aj v rámci spoločných kulturologicko-filozofických diskusií. Vo finálnej podobe vyjde v najstaršom kultúrnom periodiku Slovenské pohľady pravdepodobne až začiatkom budúceho roka, no jednak pre úspech včerajšieho blogu o bánálnej ideologickej propagande DPOH (t. č. 2000 [...]

Li Šang-fu, Čchin Kang

Milenka? Korupcia? Ako svet prichádza o čínskych ministrov

30.09.2023 14:00

Sú to čistky v rámci komunistického režimu Si Ťin-pchinga? Alebo je to len náhoda, že dôležití ministri čínskej vlády odstupujú a miznú?

ZMOS, snem

Spustí ultimátum „lavínu“? Únia miest vylúči tie, ktoré zostanú členom ZMOS-u

30.09.2023 14:00

Musia si vybrať – zostať v Únii miest Slovenska alebo v Združení miest a obcí Slovenska. Dilemu, pred ktorú postavila únia svojich členov, už väčšina krajských miest vyriešila a združenie opustila.

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 219
Celková čítanosť: 715232x
Priemerná čítanosť článkov: 3266x

Kategórie