Založ si blog

Filozoficko-psychologický výskum o vplyve virtuálnej (ne)komunikácie na medziľudské vzťahy. Zapojte sa do dotazníka

Medzi filozofiou a psychológiou existuje nerozlučné puto. Tak ako psychológia, tak i filozofi sú lekármi doby, v ktorej žijú. Súčasná, teda hypermoderná doba, ako ju nazval a výstižne definoval súčasný francúzsky filozof Gilles Lipovetsky, ponúka vďaka bleskovému a nezastaviteľnému rozvoju digitálnych technológií celú radu civilizačných chorôb, ktoré dostávajú milióny ľudí do slepej uličky bezvýchodiskových stavov. Smajlíky, selfíčka, status človeka viazaný na počet lajkov, online prenosy zážitkov, verejne zdieľaný život, ale aj odovzdanie intimity do verejného priestoru, to všetko sú fenomény, ktoré pred tromi storočiami ľudia nemohli poznať. Pre psychológa prináša kyberpriestor celý rad patologických javov, pre filozofa priestor na otázky poznateľnosti človeka a jeho vnútorného prežívania.

Práve medziľudské vzťahy sú tým najcitlivejším bodom do ktorého kyberpriestor vrhol meč chladu, úzkosti (Pozri: Lipovetsky, 2013), hyperkonzumu a neistoty a nestálosti (Pozri: Bauman 2018). Fenomén večnej neistoty otvára nové otázky a nové problémy, ktoré súvisia s prežívaním človeka v dobe hypermodernej.

Internet, sociálne siete, zoznamovacie aplikácie vytvorili priestor vo virtuálnom svete k zdieľaniu informácií, ku komunikácií, priestor pre vytváranie nových priateľstiev a v neposlednom rade aj príležitosť vytvoriť partnerský vzťah. Avšak okrem týchto vcelku pozitívnych možností, ktoré ponúka virtuálny svet, vstúpili do života mladých ľudí aj nástrahy tohto sveta. Mladí ľudia považujú v dnešnej dobe internet a virtuálnu komunikáciu ako niečo prirodzené2 čo je súčasťou ich života. Vývoj digitálnych technológií sa za posledných desať rokov rapídne zmenil a to na globálnej úrovni.3 Sociálne média a komunikácia prostredníctvom nich ovplyvňuje naše vnímame vzťahov. Domnievame sa, že neustálym vývojom a vznikom nových digitálnych technológií toto vnímanie vzťahov bude ovplyvňované aj v budúcnosti. Predložená práca sa bude venovať práve týmto fenoménom. Bude spojením vedy a problémov bežného života. Bude diagnostikou a svedectvom doby, ktorú naša generácia žije, no zároveň sa bude snažiť nájsť odpovede, ako zvládať extrémne situácie, ktoré nám doba hypermoderná priniesla. Spojiť reflexie súčasných filozofov a reflexie súčasných psychológov môže byť zaujímavým príkladom interdisciplinárnej spolupráce medzi filozofiou a psychológiou. Cieľom našej štúdie bude interdisciplinárna analýza problému virtuálnej komunikácie v kontexte medziľudských vzťahov a hypermoderny.

Internet je dobrý sluha ale zlý pán?

V 21. storočí je komunikácia oveľa jednoduchšia a rýchlejšia, takisto máme lepší prístup k potrebným informáciám, možnosti Internetu nám uľahčili v určitých oblastiach osobný ale aj pracovný život. Ale virtuálny svet a komunikácia v ňom poskytla zároveň priestor pre doposiaľ neexistujúce nástrahy odzrkadľujúce sa v medziľudských vzťahoch. Zároveň poskytla nový pohľad na to akým spôsobom vnímame naše vzťahy s ostatnými. Tak napríklad fenomén možnosti zablokovania osoby alebo osôb na sociálnej sieti, nebezpečenstvo zneužitia maloletých, grooming , kyberšikana, zneužitie osobných údajov alebo aj príležitosť pre flirt či neveru prostredníctvom zoznamovacích aplikácií. A pokojne by sme mohli pokračovať ďalej. Psycho-sociálne dôsledky virtuálnej komunikácie na život mladých ľudí, psychologické dôsledky novodobej formy virtuálneho zoznamovania, virtuálna seba-prezentácia ako nová forma tvorby identity, verejné zdieľanie intimity verzus súkromie v medziľudských vzťahoch, detabuizácia sexuality vo virtuálnom priestore a psychologické dôsledky tohto fenoménu… Najviac ohrozenou skupinou v súčasnosti sú deti a mladiství. Vidíme na týchto fenoménoch, s ktorými mnoho z nás má osobnú skúsenosť, že sociálne médiá naozaj ovplyvňujú medziľudské vzťahy. Preto sa vynára otázka, čo presne má vplyv na medziľudské vzťahy a akým spôsobom ich to ovplyvňuje. Zároveň poukázať na pozitívne ale aj negatívne aspekty komunikácie vo virtuálnom svete.

A teda aký vplyv na jedinca majú určité fenomény virtuálnej komunikácie na sociálnych sieťach?

Ako virtuálna komunikácia prostredníctvom sociálnych médií ovplyvňuje vnímanie medziľudských vzťahov?

Ako možno lepšie komunikovať v prostredí internetu a predchádzať tak konfliktom či nedorozumeniam?

To sú otázky, na ktoré budeme hľadať odpovede.

V súvislosti s pripravovaným výskumom sme pripravil špeciálny dotazník. Zámerom dotazníka je objasniť vplyv virtuálnej (ne)komunikácie na medziľudské vzťahy. Údaje získané dotazníkom budú spracované v rámci vedecko-výskumného projektu Prešovskej univerzity v Prešove. Prístup k nim majú len samotní autori. Dotazník je anonymný, neuvádzajú sa mená. Prosíme Vás aby ste si pozorne prečítali aj daný text patriaci k danej sekcii objasňujúci niektoré pojmy. Samozrejme, všetky získané údaje sú anonymné.

Link na prieskum je tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9bPuWSEPKxqP6UsMwMbfk6eO3s1FuMO9Rn4DDpvDJ0d3Yaw/viewform

 

Anotácia: Cieľom štúdie bude interdisciplinárny výskum problému virtuálnej komunikácie v súvislosti medziľudských vzťahov doby hypermodernej. Dialóg filozofie a psychológie bude usilovať o spojenie odborných poznatkov psychológie a filozofickej diagnostiky doby, v ktorej žijeme. Súčasná, teda hypermoderná doba, ako ju nazval a výstižne definoval súčasný francúzsky filozof Gilles Lipovetsky, ponúka vďaka bleskovému a nezastaviteľnému rozvoju digitálnych technológií celú radu civilizačných chorôb, ktoré dostávajú milióny ľudí do slepej uličky bezvýchodiskových stavov. Kyberpriestor re-definoval medziľudské vzťahy. Vzťah k druhému (intersubjektivita) tak, ako sme ju poznali po celé storočia sa zmenil aj vďaka nových technológiám. Predložená štúdia sa bude snažiť nájsť odpovede, prečo sa to deje a aké to môže mať fatálne následky na celú spoločnosť.

Kľúčové slová: hypermoderná doba, sociálna psychológia, internet, kyberpriestor, medziľudské vzťahy, inter-subjektivita, virtuálna komunikácia, sociálne média, medziľudské vzťahy, hypermoderná doba

 

PhDr. Lukáš Perný; Mgr. Martina Šlosariková

Odišiel slovenský spisovateľ a diplomat Anton Hykisch, svoje posledné verejné vystúpenie mal na pôde Matice slovenskej

17.07.2024

Vo veku 92 rokov odišiel slovenský spisovateľ, prozaik, dramatik, autor literatúry pre deti a mládež, nositeľ Pribinovho kríža, bývalý veľvyslanec v Kanade, poslanec NRSR, riaditeľ vydavateľstva Mladé letá, literárny redaktor Československého rozhlasu, autor historických románov Bezhlavý čas a Milujte kráľovnú ANTON HYKISCH. Som však rád, že som ho ešte stihol [...]

Národná neomoderna ako koncepcia pre slovenskú kultúru 21. storočia

12.07.2024

Nasledujúci program podporilo aj PREDSTAVENSTVO MATICE SLOVENSKEJ, niekoľko spisovateľov z radov SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV a niekoľko ďalších umelcov, vedcov a verejných osobností. Ak sa chcete stať signatárom, pošlite mail so slovom súhlasím na lucasperny at gmail.com . Zoznam signatárov bude zverejnený dodatočne. NÁRODNÁ NEOMODERNA KONCEPCIA SLOVENSKEJ KULTÚRY 21. [...]

Politologická esej k prvému verejnému prejavu premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica a hlbší rozbor jeho filozoficko-politickej vízie

08.07.2024

Piateho júla si Slovensko pripomenulo sviatok sv. Cyrila a Metoda a pamätný deň Slovákov v zahraničí. Význam tohto sviatku bol veľmi kvalitne interpretovaný živým vstupom z hradu Devín v podaní čerstvo zmenenej STVR (do tvorivého tímu sprievodných edukačných filmových krátkych dokumentov prizvali napríklad legendárneho Jozefa Šimonoviča). Človek by si v tejto [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 270
Celková čítanosť: 864806x
Priemerná čítanosť článkov: 3203x

Kategórie