Založ si blog

Filozoficko-psychologický výskum o vplyve virtuálnej (ne)komunikácie na medziľudské vzťahy. Zapojte sa do dotazníka

Medzi filozofiou a psychológiou existuje nerozlučné puto. Tak ako psychológia, tak i filozofi sú lekármi doby, v ktorej žijú. Súčasná, teda hypermoderná doba, ako ju nazval a výstižne definoval súčasný francúzsky filozof Gilles Lipovetsky, ponúka vďaka bleskovému a nezastaviteľnému rozvoju digitálnych technológií celú radu civilizačných chorôb, ktoré dostávajú milióny ľudí do slepej uličky bezvýchodiskových stavov. Smajlíky, selfíčka, status človeka viazaný na počet lajkov, online prenosy zážitkov, verejne zdieľaný život, ale aj odovzdanie intimity do verejného priestoru, to všetko sú fenomény, ktoré pred tromi storočiami ľudia nemohli poznať. Pre psychológa prináša kyberpriestor celý rad patologických javov, pre filozofa priestor na otázky poznateľnosti človeka a jeho vnútorného prežívania.

Práve medziľudské vzťahy sú tým najcitlivejším bodom do ktorého kyberpriestor vrhol meč chladu, úzkosti (Pozri: Lipovetsky, 2013), hyperkonzumu a neistoty a nestálosti (Pozri: Bauman 2018). Fenomén večnej neistoty otvára nové otázky a nové problémy, ktoré súvisia s prežívaním človeka v dobe hypermodernej.

Internet, sociálne siete, zoznamovacie aplikácie vytvorili priestor vo virtuálnom svete k zdieľaniu informácií, ku komunikácií, priestor pre vytváranie nových priateľstiev a v neposlednom rade aj príležitosť vytvoriť partnerský vzťah. Avšak okrem týchto vcelku pozitívnych možností, ktoré ponúka virtuálny svet, vstúpili do života mladých ľudí aj nástrahy tohto sveta. Mladí ľudia považujú v dnešnej dobe internet a virtuálnu komunikáciu ako niečo prirodzené2 čo je súčasťou ich života. Vývoj digitálnych technológií sa za posledných desať rokov rapídne zmenil a to na globálnej úrovni.3 Sociálne média a komunikácia prostredníctvom nich ovplyvňuje naše vnímame vzťahov. Domnievame sa, že neustálym vývojom a vznikom nových digitálnych technológií toto vnímanie vzťahov bude ovplyvňované aj v budúcnosti. Predložená práca sa bude venovať práve týmto fenoménom. Bude spojením vedy a problémov bežného života. Bude diagnostikou a svedectvom doby, ktorú naša generácia žije, no zároveň sa bude snažiť nájsť odpovede, ako zvládať extrémne situácie, ktoré nám doba hypermoderná priniesla. Spojiť reflexie súčasných filozofov a reflexie súčasných psychológov môže byť zaujímavým príkladom interdisciplinárnej spolupráce medzi filozofiou a psychológiou. Cieľom našej štúdie bude interdisciplinárna analýza problému virtuálnej komunikácie v kontexte medziľudských vzťahov a hypermoderny.

Internet je dobrý sluha ale zlý pán?

V 21. storočí je komunikácia oveľa jednoduchšia a rýchlejšia, takisto máme lepší prístup k potrebným informáciám, možnosti Internetu nám uľahčili v určitých oblastiach osobný ale aj pracovný život. Ale virtuálny svet a komunikácia v ňom poskytla zároveň priestor pre doposiaľ neexistujúce nástrahy odzrkadľujúce sa v medziľudských vzťahoch. Zároveň poskytla nový pohľad na to akým spôsobom vnímame naše vzťahy s ostatnými. Tak napríklad fenomén možnosti zablokovania osoby alebo osôb na sociálnej sieti, nebezpečenstvo zneužitia maloletých, grooming , kyberšikana, zneužitie osobných údajov alebo aj príležitosť pre flirt či neveru prostredníctvom zoznamovacích aplikácií. A pokojne by sme mohli pokračovať ďalej. Psycho-sociálne dôsledky virtuálnej komunikácie na život mladých ľudí, psychologické dôsledky novodobej formy virtuálneho zoznamovania, virtuálna seba-prezentácia ako nová forma tvorby identity, verejné zdieľanie intimity verzus súkromie v medziľudských vzťahoch, detabuizácia sexuality vo virtuálnom priestore a psychologické dôsledky tohto fenoménu… Najviac ohrozenou skupinou v súčasnosti sú deti a mladiství. Vidíme na týchto fenoménoch, s ktorými mnoho z nás má osobnú skúsenosť, že sociálne médiá naozaj ovplyvňujú medziľudské vzťahy. Preto sa vynára otázka, čo presne má vplyv na medziľudské vzťahy a akým spôsobom ich to ovplyvňuje. Zároveň poukázať na pozitívne ale aj negatívne aspekty komunikácie vo virtuálnom svete.

A teda aký vplyv na jedinca majú určité fenomény virtuálnej komunikácie na sociálnych sieťach?

Ako virtuálna komunikácia prostredníctvom sociálnych médií ovplyvňuje vnímanie medziľudských vzťahov?

Ako možno lepšie komunikovať v prostredí internetu a predchádzať tak konfliktom či nedorozumeniam?

To sú otázky, na ktoré budeme hľadať odpovede.

V súvislosti s pripravovaným výskumom sme pripravil špeciálny dotazník. Zámerom dotazníka je objasniť vplyv virtuálnej (ne)komunikácie na medziľudské vzťahy. Údaje získané dotazníkom budú spracované v rámci vedecko-výskumného projektu Prešovskej univerzity v Prešove. Prístup k nim majú len samotní autori. Dotazník je anonymný, neuvádzajú sa mená. Prosíme Vás aby ste si pozorne prečítali aj daný text patriaci k danej sekcii objasňujúci niektoré pojmy. Samozrejme, všetky získané údaje sú anonymné.

Link na prieskum je tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9bPuWSEPKxqP6UsMwMbfk6eO3s1FuMO9Rn4DDpvDJ0d3Yaw/viewform

 

Anotácia: Cieľom štúdie bude interdisciplinárny výskum problému virtuálnej komunikácie v súvislosti medziľudských vzťahov doby hypermodernej. Dialóg filozofie a psychológie bude usilovať o spojenie odborných poznatkov psychológie a filozofickej diagnostiky doby, v ktorej žijeme. Súčasná, teda hypermoderná doba, ako ju nazval a výstižne definoval súčasný francúzsky filozof Gilles Lipovetsky, ponúka vďaka bleskovému a nezastaviteľnému rozvoju digitálnych technológií celú radu civilizačných chorôb, ktoré dostávajú milióny ľudí do slepej uličky bezvýchodiskových stavov. Kyberpriestor re-definoval medziľudské vzťahy. Vzťah k druhému (intersubjektivita) tak, ako sme ju poznali po celé storočia sa zmenil aj vďaka nových technológiám. Predložená štúdia sa bude snažiť nájsť odpovede, prečo sa to deje a aké to môže mať fatálne následky na celú spoločnosť.

Kľúčové slová: hypermoderná doba, sociálna psychológia, internet, kyberpriestor, medziľudské vzťahy, inter-subjektivita, virtuálna komunikácia, sociálne média, medziľudské vzťahy, hypermoderná doba

 

PhDr. Lukáš Perný; Mgr. Martina Šlosariková

Kniha Utopisti, vizionári sveta budúcnosti je už oficiálne vydaná

09.08.2020

Ej veru, musím sa vám priatelia pochváliť. 5. augusta oficiálne vyšla kniha Utopisti, vizionári sveta budúcnosti. Dejiny utópií a utopizmu Niet väčšej radosti, než uvidieť svoju knihu v ponuke kníhkupectiev. Po rokoch písania a štúdií je to tu. Kniha je už konečne vydaná. Avizované sú už aj recenzie od Mariána Klenka (Literárny týždenník), Mateja Mindára [...]

Rozhovory, recenzie a komentáre pre Slovenské národné noviny II.

02.08.2020

Ako som avizoval už počas marca 2020, tento rok robím v rámci svojho osvetového kulturologického poslania rozhovory pre Slovenské národné noviny s významnými osobnosťami slovenskej kultúry. Za uplynulé mesiace ich bolo niekoľko, tak ich zopár pripomeniem a ak by vám niečo ušlo je tu aj online archív Slovenských národných novín. Začnem od konca. V najnovších Slovenských [...]

Bubenícky videoblog

27.07.2020

Po recenziách, kritikách, avizovanej knihe atď., tento krát krátky bubenícky videoblog. Iba krátko, inšpirovaný seriálom Babylon Berlin…

Donald Trump

Hospitalizovali mladšieho brata Donalda Trumpa

14.08.2020 19:50

Mladšieho brata amerického prezidenta Donalda Trumpa hospitalizovali v nemocnici v New Yorku.

Lukašenko, demonštrácia

Som živý a doma, hovorí Lukašenko. Opozícia chce odovzdanie moci

14.08.2020 19:19

Lukašenko sa snaží hasiť vlnu protestných štrajkov aj poukazovaním na to, že zastavenie výroby hrá do karát iným štátom.

bielorusko protest

Slovenskí poslanci chcú nové voľby v Bielorusku, Korčok hovorí o sankciách

14.08.2020 19:05

Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli, že začnú pracovať na presne cielených sankciách voči predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka.

Virus Outbreak-No-Mask Weddings

Chorvátsko červenie, nad Jadranom sa zmráka

14.08.2020 18:36

Pre Rakúšanov, Talianov a Srbov, ktorí by chceli dovolenkovať v Chorvátsku, už na koronavírusovom semafore svieti červená, Slovinsko podobný krok zvažuje.

PhDr. Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 187
Celková čítanosť: 621316x
Priemerná čítanosť článkov: 3323x

Autor blogu

Kategórie