Založ si blog

Odojevskij: 4338. Autor, ktorý v 19. storočí predpovedal internet

Odojevskij 

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov podalo projekt na podporu vydania mimoriadne zaujímavej vizionárskej knihy Vladimíra Fiodoroviča Odojevského Rok 4338, v ktorej autor 19. storočia predpovedal mnohé vynálezy, ktoré sú už dnes realitou. Projekt nezískal finančnú podporu a tak z plánovaného prekladu zostalo iba torzo, ktoré zverejňujeme na našich stránkach spolu s možnosťou crowdfundingu a predplatenia diela u vydavateľa, teda Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov.

O diele a autorovi

Utopický román Vladimŕa Fiodoroviča Odojevského Rok 4338 sa odohráva v ďalekej budúcnosti a je napísaný ako svedectvo námesačného vizionára. Na to, že bolo napísané v rokoch 1835 až 1840 je skutočne pokrokové v predpovediach lietajúcich strojov, hydrofóne, tepelných akumulátorov, prenos obrazu z expedície na Mesiac, teda celkovo obrovských pokrokov vedy a predovšetkým niečoho, čo sa podobá na dnešný internet.

„Listy sú nahradené elektronickým rozhovorom (…) V mnohých domoch, najmä tých, kde majú veľa známych, dostávajú takéto správy. Nahradilo to pravideľmú korešpondenciu (….). Tieto občasníky obvykle informujú o dobrom či zlom zdraví dotyčného, o novinkách v rodine, o nejrôznějších úvahách, komentároch a drobných nápadoch, a obsahujú aj pozvánky. V prípadě pozvania na obed aj menu. Okrem toho sú domy priateľov pre dôležité případy propojené magnetickými telegrafmi, ktoré ľuďom, umožňujú spolu hovoriť.“

Malo ísť pôvodne o záverečný diel trilógie, a podobne ako napr. Baconova Nová Atlantída, aj tento román zostal nedokončený. Autor vôbec prvého ruského filozofického románu, Ruské noci, Odojevskij (1804 – 1869) veril v pokrokovú budúcnosť Ruska. Bol to skutočne renseančný človek – spisovateľ, filozof, muzikológ, redaktor a hudebný kritik. Odojevskij tiež varoval pred preľudnením a písal tiež kriticky o vízii Benthamovskej utilitárnej spoločnosti. Zaslúžil sa o rozvoj hudobného vzdelania v Rusku, písal práce o dejinách hudby (a tieto motívy dal aj do svojho románu Ruské noci, kde zapracoval postavy Bacha a Beethovena). Okrem toho sa Odojevskij zaujímal aj o medicínu, archeológiu a geografiu. Sám vynašiel kobaltové elektrolytické pokovovanie. Román 4338 rozhodne patrí ku klenotom utopickej, vizionárskej literatúry.

PhDr. Lukáš Perný

 

VÝZVA RIADITEĽA VYDAVATEĽSTVA SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV, ROMANA MICHELKA

Vážení čitatelia, radi by sme vydali dosiaľ na Slovensku neznámu utópiu od ruského autora Odojevského. Bohužiaľ, FPU jej vydanie nepodporil, preto skúsime vydanie formou crowdfundingovej kampane. Na to aby sme to mohli vydať sa musí nájsť 250 čitateľov, ktorí vydanie podporia sumou 10€. Ak sa táto suma vyzbiera, kniha vyjde a bude doručená abonentom, teda predplatiteľom. Ak nie, peniaze vrátime. Ak máte záujem o tento titul, posielajte 10€ na účet VSSS:

SK7702000000001438148012

Do správy zadajte ODOJEVSKIJ

Ukážku z diela čítajte tu.

Kniha Utopisti, vizionári sveta budúcnosti je už oficiálne vydaná

09.08.2020

Ej veru, musím sa vám priatelia pochváliť. 5. augusta oficiálne vyšla kniha Utopisti, vizionári sveta budúcnosti. Dejiny utópií a utopizmu Niet väčšej radosti, než uvidieť svoju knihu v ponuke kníhkupectiev. Po rokoch písania a štúdií je to tu. Kniha je už konečne vydaná. Avizované sú už aj recenzie od Mariána Klenka (Literárny týždenník), Mateja Mindára [...]

Rozhovory, recenzie a komentáre pre Slovenské národné noviny II.

02.08.2020

Ako som avizoval už počas marca 2020, tento rok robím v rámci svojho osvetového kulturologického poslania rozhovory pre Slovenské národné noviny s významnými osobnosťami slovenskej kultúry. Za uplynulé mesiace ich bolo niekoľko, tak ich zopár pripomeniem a ak by vám niečo ušlo je tu aj online archív Slovenských národných novín. Začnem od konca. V najnovších Slovenských [...]

Bubenícky videoblog

27.07.2020

Po recenziách, kritikách, avizovanej knihe atď., tento krát krátky bubenícky videoblog. Iba krátko, inšpirovaný seriálom Babylon Berlin…

Donald Trump

Hospitalizovali mladšieho brata Donalda Trumpa

14.08.2020 19:50

Mladšieho brata amerického prezidenta Donalda Trumpa hospitalizovali v nemocnici v New Yorku.

Lukašenko, demonštrácia

Som živý a doma, hovorí Lukašenko. Opozícia chce odovzdanie moci

14.08.2020 19:19

Lukašenko sa snaží hasiť vlnu protestných štrajkov aj poukazovaním na to, že zastavenie výroby hrá do karát iným štátom.

bielorusko protest

Slovenskí poslanci chcú nové voľby v Bielorusku, Korčok hovorí o sankciách

14.08.2020 19:05

Ministri zahraničných vecí EÚ sa zhodli, že začnú pracovať na presne cielených sankciách voči predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka.

Virus Outbreak-No-Mask Weddings

Chorvátsko červenie, nad Jadranom sa zmráka

14.08.2020 18:36

Pre Rakúšanov, Talianov a Srbov, ktorí by chceli dovolenkovať v Chorvátsku, už na koronavírusovom semafore svieti červená, Slovinsko podobný krok zvažuje.

PhDr. Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 187
Celková čítanosť: 621342x
Priemerná čítanosť článkov: 3323x

Autor blogu

Kategórie