Excelentná prednáška profesora Rudolfa Dupkalu

18. septembra 2022, PhDr. Lukáš Perný, PhD., filozofia

„Vyššia znalosť dejín duchovnej kultúry národa predpokladá aj vyššiu znalosť dejín jeho filozofického myslenia.“ – Dr. hc. Prof. PhDr. Rudolf Dupkala, CSc.

Bývalý dekan fakulty, dvojnásobný Doctor honoris causa, „Elvis slovenskej filozofie“ profesor a kandidát vied Rudolf Dupkala patrí k najoriginálnejším slovenským filozofom a to nielen vďaka vedomostiam, kreatívnemu vedeckému prístupu, ale aj pre pôsobivý rečnícky prejav. Je to práve Rudolf Dupkala, ktorému vďačím aj za inšpirácie pre nové výskumné témy, ktorým sa profesionálne venujem dodnes. Je to autor s vyše 30 ročnou pedagogickou praxou v oblasti filozofie, kulturológie a religionistiky. Profesionálne sa venoval a venuje slovenskej filozofii, filozofii na Slovensku, filozofickému mysleniu na Slovensku, filozofii štúrovcov, filozofii na prešovskom evanjelickom kolégiu, filozofii dejín, mesianizmu, dejinám etického myslenia, religionistike, kulturológii, dejinám filozofie vo všeobecnosti a mnohým ďalším témam.

Je spoluautorom najúspešnejšej a najpredávanejšej knihy Dejín filozofie; autorom excelentného spracovania Úvodu do filozofie dejín a taktiež pozoruhodnej knihy Fantóm imigrácie, kde predkladá svoj koncept axiologického pluralizmu. Je spolu-editorom antológií, editorom zborníkov a autorom desiatok štúdií (spolu až 176 publikačných jednotiek). Okrem toho je členom celej rady edičných rád a získal hneď dva krát titul Doctor honoris causa. Rudolf Dupkala, jeho knihy a prednášky si zaslúžia pozornosť aj širšieho publika, než je to akademické. O tom sa presvedčíte sami hneď potom ako si pozriete jeho excelentnú prednášku z konferencie Odkaz štúrovskej generácie. Je pre mňa veľká česť, že ma pred približne dvomi rokmi oslovil, vtedy ešte ako školiteľ, k spolupráci pri novom vydaní knihy Štúrovci a Hegel. V roku 2020 sme spolu absolvovali rozhovor pre Slovenské národné noviny, ktorý je k dispozícii aj online.

Aký je rozdiel medzi filozofiu na Slovensku, filozofickým myslením na Slovensku a Slovenskou filozofiu? Kedy môžeme hovoriť o slovenskej filozofii? Kto napísal vôbec prvú definíciu filozofie v slovanskom jazyku? To všetko sa dozviete v nasledujúcom videu. Prajem príjemné sledovanie a počúvanie…