Odojevskij: 4338. Autor, ktorý v 19. storočí predpovedal internet

15. júla 2020, PhDr. Lukáš Perný, PhD., dejiny umenia filozofia spoločnosť

Odojevskij 

Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov podalo projekt na podporu vydania mimoriadne zaujímavej vizionárskej knihy Vladimíra Fiodoroviča Odojevského Rok 4338, v ktorej autor 19. storočia predpovedal mnohé vynálezy, ktoré sú už dnes realitou. Projekt nezískal finančnú podporu a tak z plánovaného prekladu zostalo iba torzo, ktoré zverejňujeme na našich stránkach spolu s možnosťou crowdfundingu a predplatenia diela u vydavateľa, teda Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov.

O diele a autorovi

Utopický román Vladimŕa Fiodoroviča Odojevského Rok 4338 sa odohráva v ďalekej budúcnosti a je napísaný ako svedectvo námesačného vizionára. Na to, že bolo napísané v rokoch 1835 až 1840 je skutočne pokrokové v predpovediach lietajúcich strojov, hydrofóne, tepelných akumulátorov, prenos obrazu z expedície na Mesiac, teda celkovo obrovských pokrokov vedy a predovšetkým niečoho, čo sa podobá na dnešný internet.

„Listy sú nahradené elektronickým rozhovorom (…) V mnohých domoch, najmä tých, kde majú veľa známych, dostávajú takéto správy. Nahradilo to pravideľmú korešpondenciu (….). Tieto občasníky obvykle informujú o dobrom či zlom zdraví dotyčného, o novinkách v rodine, o nejrôznějších úvahách, komentároch a drobných nápadoch, a obsahujú aj pozvánky. V prípadě pozvania na obed aj menu. Okrem toho sú domy priateľov pre dôležité případy propojené magnetickými telegrafmi, ktoré ľuďom, umožňujú spolu hovoriť.“

Malo ísť pôvodne o záverečný diel trilógie, a podobne ako napr. Baconova Nová Atlantída, aj tento román zostal nedokončený. Autor vôbec prvého ruského filozofického románu, Ruské noci, Odojevskij (1804 – 1869) veril v pokrokovú budúcnosť Ruska. Bol to skutočne renseančný človek – spisovateľ, filozof, muzikológ, redaktor a hudebný kritik. Odojevskij tiež varoval pred preľudnením a písal tiež kriticky o vízii Benthamovskej utilitárnej spoločnosti. Zaslúžil sa o rozvoj hudobného vzdelania v Rusku, písal práce o dejinách hudby (a tieto motívy dal aj do svojho románu Ruské noci, kde zapracoval postavy Bacha a Beethovena). Okrem toho sa Odojevskij zaujímal aj o medicínu, archeológiu a geografiu. Sám vynašiel kobaltové elektrolytické pokovovanie. Román 4338 rozhodne patrí ku klenotom utopickej, vizionárskej literatúry.

PhDr. Lukáš Perný

 

VÝZVA RIADITEĽA VYDAVATEĽSTVA SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV, ROMANA MICHELKA

Vážení čitatelia, radi by sme vydali dosiaľ na Slovensku neznámu utópiu od ruského autora Odojevského. Bohužiaľ, FPU jej vydanie nepodporil, preto skúsime vydanie formou crowdfundingovej kampane. Na to aby sme to mohli vydať sa musí nájsť 250 čitateľov, ktorí vydanie podporia sumou 10€. Ak sa táto suma vyzbiera, kniha vyjde a bude doručená abonentom, teda predplatiteľom. Ak nie, peniaze vrátime. Ak máte záujem o tento titul, posielajte 10€ na účet VSSS:

SK7702000000001438148012

Do správy zadajte ODOJEVSKIJ

Ukážku z diela čítajte tu.