Založ si blog

Hematológ, filozof a výtvarníčka, tri nové rozhovory pre DAV DVA

Pozdravujem všetkých čitateľov a priaznivcov môjho blogu. V priebehu posledných dní som spracoval tri rozhovory, s tromi zaujímavými ľuďmi, ktorých rád spropagujem aj na svojom blogu.

Prvým z nich je prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. (vedúci lekár, hematológ, genetik, spisovateľ, vydavateľ, regionálny politik).  Je predsedom České skupiny pro chronickou lymfocytární leukemii, členom výborov českých odborných spoločností a pravidelný aktívny účastník celej rady českých a mezdinárodných konferencií. Doubek je spoluautor viac než 200 publikácií, z ktorých cez 100 vyšlo v časopisoch s impaktovým faktorom (H index 24). Je nakladateľom Nakladateľstva Kmen, člen redakčnej rady týždenníku Literatura-Umení-Kultura a predsedníctva Unie českých spisovatelů. Je autorom a spoluautorom desiatok kapitol v učebniciach a šiestich monografií, z ktorých dve vyšli v zahraničí. Aktívne sa zúčastňuje českých a európskych výskumných projektov. Som hrdý na to, že takáto významná osobnosť oslovila projekt DAV DVA.

POZRI ĎALEJ: DAV DVA oslovil k spolupráci významný lekár a spisovateľ, prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D.

Ďalší rozhovor patrí mimoriadne talentovanej umelkyni Alexandre Geschwandtnerovej. Jej surrealistické obrazy evokujú vnútorný svet žien. V rozhovore prezradila čo ju motivovalo k živote výtvarníčky, čo chce svojim obrazmi povedať, ale aj kto ju inšpiroval pri tvorbe. Je smutné, že umelci, ktorých tvorba má rozmer svetovej kvality sú v slovenských mainstreamových médiách ignorovaní. Aj preto vznikajú ľudové a alternatívne médiá.

POZRI ĎALEJ: Maľbou do vnútra ženského sveta. Rozhovor s výtvarníčkou ženského surrealizmu Alexandrou Geschwandtnerovou

Posledný rozhovor bude patriť kolegovi, ktorý pochádza z Chille, pôsobí v Španielsku a absolvoval post-doktorát na Slovensku. Dr. Cristian De Bravo Delorme považuje za hlavný zmysel filozofie dialóg, v ktorom sa skrýva terapeutický rozmer filozofie. „Platónova filozofia je veľmi kontroverzná, pretože samotný spôsob, ako odhaliť jeho myslenie je možný iba prostredníctvom dialógu. Sokrates je druh lekára, ale nie je to odbornosť, ktorá diagnostikuje pasívneho pacienta. Sokrates a partner sú vyhľadávateľmi a ako spolutvorcovia hľadajú pravdu komunálnym spôsobom,“ hovorí Cristian. V rozhovore bola reč aj o politickej a sociálnej filozofii, slovenskej kultúre a utópiách. Cristian okrem iného ocenil aj istý slovenský vynález, ideu družstevníctva (Pozri aj: Samuel Jurkovič, slovenský národný buditeľ a zakladateľ družstevníctva) slovami: „…družstvo je formou podnikania, ktorá poskytuje vysoký stupeň súdržnosti, ktorý je nevyhnutný pre rozvoj a úspech spoločnosti.“

POZRI ĎALEJ: Bilingual interview with Chilean philosopher Cristian De Bravo Delorme: Ancient dialogue as philosophical therapy

Príjemné čítanie. Verím, že vás rozhovory so zaujímavými ľuďmi v týchto horúcich letných dňoch obohatia a inšpirujú. Rozhovory budú súčasťou knižnej verzie revue DAV DVA, ktorá vyjde na konci tohto roka a bude k dispozícii aj v kníhkupectvách.

Zomrel excelentný sociálny vedec, odborník na geopolitiku Immanuel Wallerstein. Svetu zanechal realistický odkaz o blízkej budúcnosti

04.09.2019

31. augusta 2019 zomrel jeden z najinšpiratívnejších súčasných antiglobalistických filozofov západu, Immanuel Wallerstein. Informovala o tom stránka Telesur. Na Slovensku nie je veľmi známy. viac »

Definícia slniečkara a aktivity „slušných“ liberálnych extrémistov

02.09.2019

Klasickí liberáli sa držia Voltairovho hesla: ,Hlboko s vami nesúhlasím, no urobím všetko preto, aby ste mohli svoj názor slobodne hlásať.“ Progresívni liberáli toto heslo pozmenili: ,Hlboko viac »

O význame davistickej tradície v slovenskej kultúre, DAV má spoločnú históriu aj s Pravdou

19.08.2019

Článok vyšiel pôvodne pre DAV DVA. Prečo práve DAV a davisti? Prečo sa odvolávať na ľudí, ktorí žili pred takmer 100 rokmi a čo môžu povedať dnešnému mladému človeku? Na Slovensku viac »

elektrina, ceny, energie, elektrický prúd

Cena elektriny opäť stúpa, aj pre obavy o jadrové zdroje

15.09.2019 11:44

Ceny elektriny na svetových trhoch začali znova rásť. Elektrina zažila počas týždňa na burze EEX najväčšie výkyvy v obchodovaní od mája.

Tunisko, prezidentské voľby

V Tunisku sa začali prezidentské voľby, považované za dôležité pre demokraciu

15.09.2019 11:24

O priazeň približne siedmich miliónov voličov sa uchádza 26 kandidátov.

hrivna, Ukrajina, Kyjev

MMF požičal Ukrajine miliardy pred voľbami, Kyjev však potrebuje ďalšie

15.09.2019 09:36

Ukrajina sa chce s Medzinárodným menovým fondom dohodnúť na novom trojročnom úvere päť miliárd USD.

HongKong Protest

Demonštranti v Hongkongu sa dožadujú pomoci Británie

15.09.2019 09:15

Protestanti požadujú, aby Británia ako niekdajší koloniálny správca zabezpečila autonómiu mesta.

Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 154
Celková čítanosť: 477272x
Priemerná čítanosť článkov: 3099x

Autor blogu

Kategórie