Založ si blog

Hematológ, filozof a výtvarníčka, tri nové rozhovory pre DAV DVA

Pozdravujem všetkých čitateľov a priaznivcov môjho blogu. V priebehu posledných dní som spracoval tri rozhovory, s tromi zaujímavými ľuďmi, ktorých rád spropagujem aj na svojom blogu.

Prvým z nich je prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D. (vedúci lekár, hematológ, genetik, spisovateľ, vydavateľ, regionálny politik).  Je predsedom České skupiny pro chronickou lymfocytární leukemii, členom výborov českých odborných spoločností a pravidelný aktívny účastník celej rady českých a mezdinárodných konferencií. Doubek je spoluautor viac než 200 publikácií, z ktorých cez 100 vyšlo v časopisoch s impaktovým faktorom (H index 24). Je nakladateľom Nakladateľstva Kmen, člen redakčnej rady týždenníku Literatura-Umení-Kultura a predsedníctva Unie českých spisovatelů. Je autorom a spoluautorom desiatok kapitol v učebniciach a šiestich monografií, z ktorých dve vyšli v zahraničí. Aktívne sa zúčastňuje českých a európskych výskumných projektov. Som hrdý na to, že takáto významná osobnosť oslovila projekt DAV DVA.

POZRI ĎALEJ: DAV DVA oslovil k spolupráci významný lekár a spisovateľ, prof. MUDr. Michael Doubek, Ph.D.

Ďalší rozhovor patrí mimoriadne talentovanej umelkyni Alexandre Geschwandtnerovej. Jej surrealistické obrazy evokujú vnútorný svet žien. V rozhovore prezradila čo ju motivovalo k živote výtvarníčky, čo chce svojim obrazmi povedať, ale aj kto ju inšpiroval pri tvorbe. Je smutné, že umelci, ktorých tvorba má rozmer svetovej kvality sú v slovenských mainstreamových médiách ignorovaní. Aj preto vznikajú ľudové a alternatívne médiá.

POZRI ĎALEJ: Maľbou do vnútra ženského sveta. Rozhovor s výtvarníčkou ženského surrealizmu Alexandrou Geschwandtnerovou

Posledný rozhovor bude patriť kolegovi, ktorý pochádza z Chille, pôsobí v Španielsku a absolvoval post-doktorát na Slovensku. Dr. Cristian De Bravo Delorme považuje za hlavný zmysel filozofie dialóg, v ktorom sa skrýva terapeutický rozmer filozofie. „Platónova filozofia je veľmi kontroverzná, pretože samotný spôsob, ako odhaliť jeho myslenie je možný iba prostredníctvom dialógu. Sokrates je druh lekára, ale nie je to odbornosť, ktorá diagnostikuje pasívneho pacienta. Sokrates a partner sú vyhľadávateľmi a ako spolutvorcovia hľadajú pravdu komunálnym spôsobom,“ hovorí Cristian. V rozhovore bola reč aj o politickej a sociálnej filozofii, slovenskej kultúre a utópiách. Cristian okrem iného ocenil aj istý slovenský vynález, ideu družstevníctva (Pozri aj: Samuel Jurkovič, slovenský národný buditeľ a zakladateľ družstevníctva) slovami: „…družstvo je formou podnikania, ktorá poskytuje vysoký stupeň súdržnosti, ktorý je nevyhnutný pre rozvoj a úspech spoločnosti.“

POZRI ĎALEJ: Bilingual interview with Chilean philosopher Cristian De Bravo Delorme: Ancient dialogue as philosophical therapy

Príjemné čítanie. Verím, že vás rozhovory so zaujímavými ľuďmi v týchto horúcich letných dňoch obohatia a inšpirujú. Rozhovory budú súčasťou knižnej verzie revue DAV DVA, ktorá vyjde na konci tohto roka a bude k dispozícii aj v kníhkupectvách.

Z knižnice utopického socializmu: Slovanstvo a svet utopizmu

09.11.2019

Článok je súčasťou projektu pripravovanej knihy UTOPISTI: VIZIONÁRI BUDÚCNOSTI, PRVÉ SLOVENSKÉ DEJINY UTOPIZMU a seriálu Z knižnice utopického socializmu na webe DAV DVA „..koleso meniaceho viac »

Ľudská družnosť ako najdôležitejšia pozemská hodnota. Rozhovor s profesorom Jozefom Sipkom

08.11.2019

Rozhovor s profesorom Jozefom Sipkom bude súčasťou najnovšieho čísla ročenky DAV DVA 2020, ktorá vyjde na konci novembra 2019. Na svoj blog vám prinášam fragment z tohto veľmi zaujímavého viac »

Z knižnice utopického socializmu: Princípy radikálnej demokracie podľa Harringtonovej Republiky Oceány

02.11.2019

Článok je súčasťou projektu pripravovanej knihy UTOPISTI: VIZIONÁRI BUDÚCNOSTI, PRVÉ SLOVENSKÉ DEJINY UTOPIZMU a seriálu Z knižnice utopického socializmu na webe DAV DVA „Ak ľud, ktorý viac »

Hong Kong

EÚ vyzvala demonštrantov i políciu v Hongkongu k zdržanlivosti

12.11.2019 22:24

Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová s tým, že prvoradé je rýchle ukončenie násilia.

tunel, svetlo, človek

Rusko zaradilo Člověka v tísni na zoznam nežiaducich organizácií

12.11.2019 21:33

Na čiernej listine sa táto česká humanitárna organizácia ocitla po rozhodnutí námestníka ruského generálneho prokurátora zo 7. novembra.

Taliansko / Vatikán /

Vatikánska konferencia vyzvala vlády na riešenie problému plytvania potravinami

12.11.2019 21:09

Výzva prišla na konci dvojdňovej konferencie v Pápežskej akadémii vied vo Vatikáne, na ktorej sa zúčastnilo viac než 50 vedcov, akademikov, ekonómov a činiteľov OSN z 24 krajín sveta.

Alexander Lukašenko

Lukašenko usiluje o nastolenie užších vzťahov s EÚ

12.11.2019 20:27

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v septembri tiež uviedol, že mieni napraviť aj vzťahy s Washingtonom.

Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 161
Celková čítanosť: 511464x
Priemerná čítanosť článkov: 3177x

Autor blogu

Kategórie