Energeticky sebestačná obec Kněžice

1. apríla 2018, PhDr. Lukáš Perný, PhD., kultúra regiónov spoločnosť

Etymologický význam slova utópia má viacero výkladov – hovorí o mieste, ktoré neexistuje (z gr. oú+topos –nie-miesto), ale aj mieste pre dobrý život (eu+toposdobré miesto). Ambíciou nasledujúceho článku bude predstaviť fungujúci utopický (v zmysle normatívnom, nie naivnom, podľa definície z Cambridge ide o myšlienku  dokonalej spoločnosti, v ktorej všetci dobre spolupracujú a sú šťastní) projekt v Česku, ktorý dokazuje, že snahy aktivistov predsalen majú nejaký zmysel a nejaký konkrétny hmatateľný cieľ. Zmeny systému sa zrejme nedočkáme, no možnosti meniť svet zdola, na lokálnej úrovni, možné sú.

Kněžice – energeticky sebestačná obec

Až bude všetko okrem čisto osobných vecí verejným vlastníctvom a verejné vlastníctvo sa bude stále udržovať v nadbytku pre všetkých, až sa prestanú ceniť zdanlivé hodnoty a ceniť sa budú len pravé hodnoty, potom bude správne ocenená i nezmerateľná prevaha sústavy verejného vlastníctva nad zlami, vyplývajúcimi zo súkromného vlastníctva.“ Robert Owen

V Českej republike, časti Nymbursko je malá obec s počtom 400 obyvateľov – Kněžice. Táto obec je výnimočná tým, že vďaka bioplynovej stanici na spracovanie komunálneho odpadu, vyrába teplo pre celú obec za prijateľné ceny, ba dokonca energiou zásobuje okolité obce.  Projekt energeticky sebestačnej obce vznikol v roku 2007 a ide o unikátne technologické zariadenie využívajúce obnoviteľné zdroje energie. Biologický odpad sa mení na teplo a elektrickú energiu. Prakticky ide o výrobu energiu z odpadu. Obec je teda nielen energeticky sebestačná, ale dbá aj na maximálnu ochranu životného prostredia. V obci sa nachádza poľnohospodárska farma s veľkochovom hospodárskych zvierat – odpadové a splaškové vody z týchto statkov sa presúva do bioplynnej stanice spolu so slamou, kukuricou a pestovanou biomasou. Z týchto obnoviteľných zdrojov vzniká bioplyn, elektrina a horúca voda na vykurovanie väčšiny obce. Otcom tohto nápadu je starosta obce Milan Kazda, ktorý tak dokázal, že alternatíva lokálnej ekonomiky je možná. Tento nápad Kazda dostal na Teplárenských dňoch v Hradci Králové. Čakala ho dlhá cesta získavania fondov, financií, presvedčenia spoluobčanov a musel prakticky pretvoriť celú dedinu. O projekte bioplynnej stanice sa dočítate aj na stránkach obce. Projekt stál 120 miliónov korún, pracovať sa začalo v roku 2005 a investorom je samotná obec Kněžice, teda verejný záujem, kolektív, komunita – obec.  Škoda je, že Energetika Kněžice s. r. o. je síce projekt komunitný, no ako je už zrejmé nejde o družstevný podnik. Napriek tomu peniaze zostávajú v obci a sú využité pre obec, o čom si povieme nižšie.

Prečítajte si viac na http://davdva.sk/utopia-ktore-existuje-energeticky-sebestacna-obec-knezice/