Založ si blog

VIDEO: Ilona Švihlíkova na diskusii DAVu

V predstihu si môžete zdarma pozrieť nezostrihané video Igora Jurečku z pilotnej relácie Romana Michelka, ktorú spustil na platforme DAV DVA. Prvým hosťom bola česká ekonómka Ilona Švihlíková. Zostrihanú verziu pripravujeme.

doc. Ing. Ilona ŠvihlíkováPh.D. (* 1. října 1977 Praha[1]) je česká ekonomka. Absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze,[2] kde vystudovala obor mezinárodní obchod a komerční jazyky. Ve své diplomové práci se věnovala tématu „Postavení Německa ve vývoji evropské ekonomické integrace“Doktorát obhájila v roce 2006 na Katedře politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE disertační prací „Politické aspekty globalizace“.[3] Původně působila na VŠE jako asistentka, a to v týmech germanistky Věry Höppnerové a politoložky Vladimíry Dvořákové. Dnes působí na Institutu globálních studií UJAK Praha, kde mj. spolupracuje s politologem Oskarem Krejčím. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika). V roce 2011 úspěšně dokončila habilitační řízení na slovenské Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela v Banskej Bystrici a získala hodnost docent.[4] V roce 2010 byla vydána její první monografie „Globalizace a krize“.[5] Publikovala a publikuje v internetových mediích, jako např. v Britských listechE15, Pro a Proti nebo Deníku Referendum. Publikuje také i v zahraničí  SlovenskoNěmeckoRakouskoVelká Británie). Ve svých příspěvcích a vystoupeních mj. kritizuje globalizaci světové ekonomiky. Ilona Švihlíková, Adam Votruba a Veronika Sušová-Salminen společně založili a vedou webový časopis !Argument (casopisargument.cz).[6] Je koordinátorkou občanské iniciativy Alternativa Zdola, která která mimo jiné hledá alternativní ekonomické systémy,[7] klade si za cíl podporu komunitníhohnutí[8] a vznik novodobých družstev.[9]

 

Redakcia s Ilonou Švihlíkovou (Lukáš Perný, Janošovsky, Michelko, Švihlikova, Mýtnik, Ondriáš)

O význame davistickej tradície v slovenskej kultúre, DAV má spoločnú históriu aj s Pravdou

19.08.2019

Článok vyšiel pôvodne pre DAV DVA. Prečo práve DAV a davisti? Prečo sa odvolávať na ľudí, ktorí žili pred takmer 100 rokmi a čo môžu povedať dnešnému mladému človeku? Na Slovensku viac »

Marketing náš každodenný, tvorca novodobej mytológie

16.08.2019

Po dlhšom čase krátke zamyslenie. Všímate si tie billboardy nových politických strán; tie vyfabulované kauzy; de-politizovanú politiku, ktorá namiesto ideologických problémov používa ako viac »

Triumvirát utopického socializmu: Charles Fourier, Henri de Saint-Simon, Robert Owen

12.08.2019

Článok je súčasťou projektu pripravovanej knihy Dejiny utópií a seriálu Z knižnice utopického socializmu na webe DAV DVA. Cesta dejinami utopizmu sa dostáva do svojho finále, k trom najvýznamnejším viac »

Tibor Gašpar

Gašpar: Úniky informácií v kauze dvojnásobnej vraždy sú nebezpečným precedensom

20.08.2019 13:41

Úniky informácií, napríklad komunikácie z aplikácie Threema sú nebezpečným precedensom, uviedol bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

požiar, športový zväz

Pri požiari v Rači zomreli dve osoby, nie je vylúčené cudzie zavinenie

20.08.2019 13:34

Polícia už začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.

Robert Fico

Smer sa opäť ohradil voči spájaniu s ĽSNS, vyhlásenie podpísal Fico aj všetci podpredsedovia

20.08.2019 13:14

Vedenie Smeru odmieta obvinenia, že sa po vražde novinára a jeho priateľky v záujme udržania moci uchádzalo o podporu ĽSNS.

Monika Jankovská

Minister spravodlivosti Gál nemá dôvod a dôkaz na to, aby neveril Jankovskej

20.08.2019 13:14

Štátna tajomníčka sa spomína v Kočnerovej Threeme ako jeho opička.

Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 152
Celková čítanosť: 457323x
Priemerná čítanosť článkov: 3009x

Autor blogu

Kategórie