Založ si blog

Búranie PKO Bratislava – zločin kapitalizmu

Park kultúry a oddychu v Bratislave, symbol slovenskej kultúry, architektonický skvost a priestor určený pre šľachtenie ducha začali búrať. V mene kapitálu mocných, v mene ich nekonečnej chamtivosti.

Je našou občianskou povinnosťou zareagovať a vyjadriť protest proti kriminálnemu predaju Park kultúry a oddychu nielen ako zločinu proti kultúrnemu dedičstvu, ale najmä ako symbolu bezmocnosti občanov voči kapitalistom a oligarchii. Bezohľadne likvidujú náš verejný priestor, naše verejné inštitúcie a na ich mieste stavajú chrámy mamonu pre privilegovaných, ako výsmech tmám bedárov, ako výsmech všetkým, ktorým záleží na verejnom blahu a spravodlivosti. Nakoľko je v rámci blogov Pravda zakázané propagovať podujatia, tento článok je určený na zamyslenie sa o stave slovenskej kultúry v kapitalizme.

10646873_416248465216109_7825850711467257221_n – kopie – kopie (3) – kopieNamiesto priestoru, ktorý bol určený na kultúrne vyžitie všetkých občanov,
namiesto priestoru, kde sa písala história našej kultúry
bude stáť ďalšia výkladná skriňa kapitalistických supov, ktorí stavajú svoj luxus z krvi a potu nespravodlivo chudobných.

Ale my sme tu, ľudia, ktorým nestačí umelý svet nafúknutej prázdnoty supermarketov.
Stav budovy PKO je istým spôsobom symbolom stavu slovenskej kultúry, ale možno i kultúry svetovej. Posprejovaná budova ponechaná napospas nekultúrneho kapitalistického úpadku.

Búranie mohlo mesto kedykoľvek zastaviť do momentu, kým budovu primátor nepredal a Ne-srovnal so zemou.

Antikapitalistický protest proti búraniu PKO, Bratislava, 16.1.2016

Aké boli pohnútky primátora predať túto vzácnu budovu a modernistický symbol Bratislavy? Ktovie..
Ako almužnu vybavil primátor Nesrovnal kompromis s Henbury development v podobe revitalizácie priestoru pri Dunaji, avšak na pozadí monštruózneho pokračovania River parku. Nesrovnal, iba srovnal a dokončil kriminálny čin, ktorý začal v roku 2005 primátor Ďurkovský a ktorý dodnes nebol potrestaný. Je to výsmech celému národu a predovšetkým výsmech spravodlivým ľuďom.
Je to jasný symbol nevymožiteľnosti práv voči korporáciám v kapitalizme,
je to symbol toho, že ten, kto má v tomto systéme moc, môže si robiť čokoľvek bez následkov.

Prečo treba tento protest poňať z hľadiska ľavicového? Pretože narozdiel od kapitalistov to socialisti myslia vážne! Na rozdiel od paní a pánov zo SaS a podobných tzv. protikorupčných strán, ale v skutočnosti pro-kapitalistických, prozápadných, pro-neoliberálnych. Dokonca tieto strany používajú terminológiu anti-oligarchický aby vzbudili dojem, že stoja za ľudom, pričom na ich kandidátkach sú samotní oligarchovia a neo-feudálna trieda z podnikateľsko-ekonomického prostredia, ktorá by robila to isté. Dôkazom je cenzúra strany SaS, ktorú prevádzkuje na stránke SOS Bratislavský hrad, ktorá sa tvári, že je pre občanov, ale v skutočnosti iba občanov z pozície stránok antiFico, podporovateľov pravicových strán a podobne. Ako dobre vieme, tieto stránky chcú jednu garnitúru nahradiť inou, ešte horšou o čom sme sa mohli presvedčiť počas Dzurindových vlád, či vlády zlepenca s Radičovou. O SaS ako dokonalom príklade neoliberálnej strany snáď ani nemusím hovoriť (stačí pripomenúť jednohlasnú podporu NATO či zmluvy TTIP – ktorá je v podstate dovŕšením a plným realizovaním toho čo táto strana chce – absolútna vláda korporácií a veľkých kapitalistov, kde štát nebude mať žiadne kompetencie, iba dohliadať a trestať; na scénu nastúpia arbitrážne súdy a strata akejkoľvek národnej suverenity – to je dovŕšenie plánu protištátnych strán ako je SaS).

YourPhoto_2016-0-2(14-33-55) – kopieV dnešnej spoločnosti to myslia vážne iba antikapitalisti aj z toho dôvodu, že sú pre názory prenasledovaní ideologickou cenzúrou a odstavení na okraj spoločnosti. Pre svoje názory riskujú celú svoju budúcnosť, kariéru a stratu zamestnania, vŕtanie sa mediálnych agentúr v súkromí, prípadne nemožnosti zamestnať sa. Byť komunistom, socialistom alebo ľavičiarom, nazvime to akokoľvek (dokonca priamym demokratom, ktorý ma k ľavici z hľadiska Rousseaovho konceptu spoločenskej zmluvy blízko; kľudne i kresťanským socializmom – ktorý je realizovaním Kristovho antimaterialistického učenia – duchovne založeným komunizmom po vzore Venezuely a Bolívie; antikonzumerizmom, alterglobalizmom a pod.), dnes to neprináša žiadne výhody podobne ako to neprinášalo výhody v 20. rokoch, keď zopár mladých idealistov založilo revue DAV, ktoré financovali z vlastných zdrojov aby šírili osvetu a prebúdzali ľudí. Iným príkladom je antifašistické hnutie a Slovenské národné povstanie. Títo ľudia, to nikdy nerobili pre výhody, pre peniaze, pre slávu, ale pre ideály, ktorým verili! Pre svojich druhov. V mene ľudu, v mene národa, v mene všetkých národov v internacionálnom boji proti zlu!

Istý Miroslav Dragúň Jr. na sociálnej sieti v súvislosti s protestovaním proti búraniu zľava napísal: „Komunisticka luza ide chranit PKO? Pohrobkovia komunizmu v Bratislave nemaju pravo sa vyjadrovat k nicomu! Vasi sudruhovia znicili celu historicku Bratislavu a Petrzalku!“

12509688_438554569680555_8078686818820751302_nA tu je zásadná odpoveď! Gustav Husák pri vymenovaní prvej ponovembrovej vlády povedal: „Nerobte procesy tak ako my. Bola to chyba.“ (scéna je krásne sfilmovaná v seriály České století). A práve preto sme tu, my noví komunisti, socialisti, ľavičiari – my v ktorých horí túžba po spravodlivosti. Poučení minulosťou, kedy sa tiež nespravodlivo zbúralo množstvo nádherných kultúrnych pamiatok, sa dištancujeme od kultúrneho barbarstva. Noví komunisti nebudú búrať kláštory, hrady, kultúrne inštitúcie, nebudú zakazovať náboženstvo, nebudú diktovať umelcom, čo majú tvoriť alebo čo nesmú tvoriť, noví komunisti budú totiž poučení všetkými chybami minulosti. Nebudú to robiť do momentu, kým nepôjde vyslovene o kriminálnu alebo protištátnu, protiľudovú činnosť, ktorá by nás vrátila do stavu nadnárodného korporátneho kapitalizmu.

Prečo? Pretože nechceme byť ako oni. Pretože aj moderna a architektúra vybudovaná pred rokom 1989 má výpovednú hodnotu, a oveľa vyššiu než plastovo-železné chrámy mamonu, ktorých funkcia je založená výhradne službe kapitálu – a nie verejnosti, nie šľachteniu ducha, nie kultúrnemu vyžitiu a nie verejnému blahu, lež blahobytu tých, ktorí nás ovládajú. Ako pripomenul súdruh Tomáš Bóka – ide o konkrétny prejav agresívnej a arogantnej štátno-korporátnej chobotnice.

Modernistická stavba, ktorá sa dnes búra, a ktorej autormi sú architekti Pavol Andrík, Ján Štefanec, Kamil Gross, obsahovala aj obraz akademického maliara Františka Gajdoša, sochy akademického sochára Tibora Bártfaya, ktoré údajne investor zachoval. Ale čo z toho, keď zbúra symbol! Symbol kolektívneho, symbol ľudového nahradí symbolom elitárstva, kapitalizmu a vystreleného prostredníka ľuďom. Odkazujeme pánom z Henbury Development, že prídu časy, keď sa za tieto zločiny budú zodpovedať a bude ich súdiť ľud! Nikto iný, než ľud!

A práve my autentickí ľavičiari (rozumej triedne uvedomelí, pretože viem, že sme proletariát – ľudia, ktorí sú odsúdení k večnej neistote) ponúkame najracionálnejšie a najspravodlivejšie riešenie. Tento priestor by mal byť jednoducho znárodnený, nakoľko bol získaný kriminálnym spôsobom. Tak by to fungovalo, keby existovala v tomto štáte spravodlivosť. Znárodňovalo sa aj po vojne (v ČSR komunisti spoločne s demokratmi na základe Košického vládneho programu; a na západe dokonca sami demokrati): znárodňoval sa majetok fašistov, kolaborantov, zradcov a všetkých, ktorí sa postavili proti ľudu. A vari nestojí Henbury development, proti ľudu, keď privatizuje priestor, ktorý je určený pre všetkých?

PKO je symbol a memento, ako môžu dopadnúť všetky verejné priestory.Ako píše stránka zachráňme PKO: Budovy sa stali organickou súčasťou nábrežia a sú verejnosťou vnímané ako nedeliteľná súčasť organizmu mesta. S ohľadom na exponované umiestnenie na brehu medzinárodnej rieky s pozadím krajinársky a panoramaticky výnimočného územia, budovy dobre zapadajú do prostredia a výškou ani proporciami ho nenarúšajú, naopak, sú už jeho prirodzene vnímanou súčasťou.“

Nestačí oligarchiou vystavané nábrežie, na ktorom sa ako supy usadili tí, ktorí okrádajú tento národ… pretože ich pahltnosť nemá hraníc, zabrali nám aj verejný priestor, ktorý bol od ďalekých čias spätý s našim hlavným mestom. Za toto, dámy a páni, raz niekto ponesie zodpovednosť. Možno to bude o 10, možno o 100 rokov, ale ich dnešné úsmevy z našej bezmocnosti raz určite zamrznú. A vtedy sa budeme smiať my, možno z temnôt posmrtného záhrobia, ale viera v túto chvíľu, udalosť ZMENY, drží nás v tejto dobe temna pri živote.

10646873_416248465216109_7825850711467257221_n – kopie – kopie (4) – kopie

 

Energeticky sebestačná obec Kněžice

01.04.2018

Etymologický význam slova utópia má viacero výkladov – hovorí o mieste, ktoré neexistuje (z gr. oú+topos –nie-miesto), ale aj mieste pre dobrý život (eu+topos, dobré miesto). Ambíciou nasledujúceho viac »

Branislav Fábry prednášal o súčasných problémoch súvisiacich s výzvami v bioetike

01.04.2018

Dňa 26. marca 2018 sa na pôde Inštitútu filozofie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity konala prednáška právnika, člena Etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR, odborného asistenta viac »

Trvala len 72 dní, no zmenila svet. Odkaz Parížskej komúny je dodnes aktuálny: ľudia si môžu vládnuť sami

19.03.2018

"Ľud z roku 1789 ovládol vrcholy dejín, pretože mal odvahu, a dejiny dajú patričné miesto i ľudu z roku 1870-1871, pretože nepoznal strach a vo svojej viere zotrval až do smrti." Lissagaray: viac »

utečenci, migranti, Grécko, Afganistan

Európska komisia a OECD uverejnili príručku o migrantoch

21.04.2018 22:54

Príručka identifikuje hlavné výzvy súvisiace s integráciou migrantov a stanovuje konkrétne politické odporúčania na ich riešenie.

Barbara Bushová

S Barbarou Bushovou sa prišli rozlúčiť štyria bývalí prezidenti

21.04.2018 22:52

Približne 1500 hostí vrátane štyroch bývalých prezidentov sa prišlo v sobotu naposledy rozlúčiť s bývalou prvou dámou USA Barbarou Bushovou, ktorá zomrela v utorok vo veku 92 rokov.

urad prace, Vazovova

Zamestnávateľom sa nechce zverejňovať platy

21.04.2018 20:43

Už pred pracovným pohovorom bude uchádzač vedieť, minimálne koľko môže zarobiť.

Izrael, vlajka,

Únia vyzvala Izrael, aby nepoužíval smrtiacu silu proti Palestínčanom

21.04.2018 20:36

Reagovala tak na piatkovú smrť štyroch mladých Palestínčanov.

Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 103
Celková čítanosť: 290024x
Priemerná čítanosť článkov: 2816x

Autor blogu

Kategórie