Založ si blog

Verše IV.

 (ukážka z pripravovanej knihy básní)

Zahalený Kamzík
Kamzík si obliekol rúcho hmly a pozerá na príbehy včerajšej noci,
robí to už tisíci krát.. smeje sa, i plače…
Internáty v rozliatom mlieku pamätajú si osudov milióny,
šťastí i nešťastí ľudskej existencie,
ktoré zostali zapísané na stenách izieb,
vyryté na dverách šatníkov,
a pohodené v priekope ľudských činov…
Na zdravie priatelia! Napite sa dnešnej hmly,
a ochutnajte nápoj, ktorý nám zanechala minulosť.

10632730_10204398012663533_5605058552890520025_n

Kópia
… bola tam! …mrakmi zahalená zastávka električky jej podobizeň vydala do jeho sveta. Zahalená v bielom rúchu ženy, ducha minulosti, ktorý si od Boha jej tvár požičal. Nočná mora a či najvytúženejší sen? Zasnené modré oči, dokonalé obrysy tváre, ktoré pre neho znamenali vesmír. Ten smutno-poetický výraz zakliatej panny, čistota vzkrieseného symbolizmu, ideál vytvorený len pre jeho vnútorný svet, ktorému nikto nechápe. Jeden z miliónov nešťastných a hľadajúcich ten obraz, ktorý definitívne stratil vlastnou vinou. Stála tam, smutná a nešťastná a ani netušila akú trýzeň mu jej podobnosť spôsobuje. Previezli sa spolu autobusom, ona vystúpila a zmizla kdesi medzi študentkami. Zomierajúci ideál podobný jeho antivesmíru sa stratil. Fikcia originálu zmenila sa v nehasnúce hľadanie podobnosti. Kamenné tváre a blúdenie v labyrintoch túžob, utopené v potokoch sebaklamov a nesplnených očakávaní. On a Ona sa stretávajú v krajine vykradnutých snov…

DSCN3604Stratená
Stratila sa v smaragdovom odkaze včerajška
vidím v ňom zakliate túžby miliónov.

DSCN3593

V odmäku purpurových vĺn včerajšej clivoty
(ranná prechádzka v Šaľskej hmle)

Nekonečne plynúci Váh zaspieval melódiu jesennej krásy,
z tajomných hlbín zobudil všetky víly a magické bytosti.
V týchto nádherných ranných hmlách Vás občas hľadám,
moje nádherné, ktoré stratili ste sa kdesi vo svete.
Hľadám Vás, ale viem, že už nikdy nenájdem…
Splývať s dokonalou prírodou, počúvať melódie malebné,
v tento všemocný, Appolinairov dušičkový čas,
ktorý zapísal si kúsok melanchólie do každého z nás,
keď zas a znova ožívajú veľkého básnika slová v Rýnskej jesennej-Zmizli ste v hmle, poetické krásky včerajších dní,
v tej nádhernej hmle, ktorú mám tak rád.
Kdesi ďaleko skrýva sa Slnko, odpočíva aby katarzne cítili nádeje všetci stratení, zastavme sa všetci a spomínajme na čas, ktorý odišiel s prúdom Váhu, spomínajme v dobrom na tie chvíle, ktoré presvietili svetlom naše životy.

DSCN3515

Severák Doliny Mlynskej
Vietor noci roztočil neexistujúce mlynské kolá nad stratenými riekami času. Tak v noci spieva Mlynská dolina. Spieva o nás, o vás a o tých, čo kedysi tiež verili. Kdesi v šuflíkoch stolov či v prastarých skriniach pozabúdali na tie stratené lásky, ktoré končili sa svitaním. Mlynský vietor húka so všetkými sovami, akoby Appolinare písal túto scénu. Akoby naraz ožilo bájnych deväť stratených mlynov. Bájnych deväť výnimočných okamihov.

DSCN3508

Závoj minulých životov
Sníval som sen zapletený vo vôni vašich vlasov,
záhadnosť a krása smutných bytostí je ako vôňa kvetov,
kdesi v minulých životoch sme sa stretli
kedysi dávno pretli sme lano, ktoré nás spájalo..
a teraz ťa stretávam v snehových závejoch slzami zakrytú…

DSCN3712

V hostinci staničnom smutno jest
Aká nálada v hostinci staničnom,
či smutno, či veselo,
taká i vo svete šírom.
Naštvaný gambler so synáčikom pri automate prehráva
a chrčí ako prehistorická príšera z inej dimenzie.
Nešťastný chlapík červený, dopil pivo posledné,
hladkajúc si briadku sťa filozof ľudu,
a smutne sa zahľadel do oblakov, ktoré objali slnko.
Slnko, ktoré bozkával jarný dážď
zahalený v čudnej melanchólii týchto dní,
týchto smutných dní.
Drobné kvapky s vánkom studeným,
roztancovali odkvitajúce stromy.
Vtákom to však nevadí.
Spievajú si svoje melódie za oknom hostinca staničného
a čakajú na vlaky, ktoré nikam nevedú…
Krásne je vždy posedieť v hostinci.
Svet nahý, od lží a ilúzií zbavený,
vo svojej nahote sa potápa v čerstvo vyčapovanom pive.

DSCN3352

Vankúš
Som tvoj horúci vankúš, ktorý hreje ťa, ale vie aj popáliť. Schúlený ako kocúr v tvare otázniku, počúvam tlkot tvojho srdca. Cítim tvoj dych na mojej koži a pýtam sa noci, či smiem sa tešiť z poézie tohto okamihu. Zasnený som zostal skrytý v cukrovej vate, stratil som sa… Medzi tebou a ňou, kdesi tam, kde vesmír sa ma pýta, čo ďalej…Kdesi tam, kde niet odpovedí, kde kvitnú otázky a kde všetko zakázané sladko chutí.

DSCN3532

O jej mlčaní

Vieš vytvoriť to poetické ticho, ktoré v sebe ako v hodvábnych šatoch vytvára tajomno a milióny otáznikov. Prečo práve tieto otázniky nás bytosti podivné tak nesmierne priťahujú? Najradšej by som v tom tichu zaspal, zaspal a už sa nikdy nezobudil… Ticho, ktoré ma živý ako sladký nektár, no zároveň pomaličky zabíja. Smrť pomalá, ale krásna… nachádzam v tebe radosti i smútky, nachádzam v tebe svetlo i noc, nachádzam v tebe vášeň i pokoj, nachádzam v tebe istotu aj neistotu. Po tom nekonečnom tichu prichádzajú tvoje sladké slová, ktoré sú pre mňa vyslobodením z labyrintu otáznikov…

Tvoje ticho je ako modla, ktorú uctievam, na zároveň sa bojím, že ma raz zavraždí. Potichu zavraždí. Možno práve v tom tichu je viac, než milióny veršov skrytých, možno práve v tom tichu ma miluješ aj nenávidíš, možno práve v tom tichu je prítomnosť aj budúcnosť, možno práve v tom tichu zostal som zakliaty… Zostáva mi veriť, že za mlčaním neskrýva sa odmietnutie… Cez tvoje sladké očká počúvam tlkot tvojho srdca, a prajem si zastaviť čas… Bojím sa dotknúť tvojej slobody, a spýtať sa či si, alebo nie si moja.. Bojím sa veriť ilúziám, lebo život v zornom uhle večnosti krátky je, ale túžim po večnom objatí, ktoré náš vo vesmír premení, a zatancujeme si spolu na svetle hviezd… Utopíme sa spolu vo vášni zasnených nocí, zobudíme sa, keď sa pohľady naše ako zrkadlá duší stretnú a dúfam, že sa tie laná, ktoré držia nás v objatí nikdy nepretnú.. Chcem sa nadýchnuť tvojej vášne, chcem sa dotýkať tvoje túžby, chcem byť tvojim sluhom i bohom, ponoriť sa do chuti tvojich čerešňových pier, poprechádzať sa v tvojich najtajnejších predstavách a splniť ti všetky tvoje najsilnejšie túžby…

Poskladám ti ruže zo slov ako z lupeňov vône záhradu rozkoší, odložím ti kúsok svojej duše pre večnosť ukrytú v tvojom bozku, schovám si ťa pod plášť nášho sveta, ukrytého kdesi v minulosti a blažených predstavách. V poézii večnosti, kde minúty menia sa v kvapky stekajúce po steblách byliniek stvorených v rannej rose, uvidím tvoj obraz, raz a na večnosť. Ten odraz tvojich krásnych očí trblietajúcich sa v kvapkách rosy, v rannom svitaní…A akoby jeden veľký básnik prekliaty dodal: „navždy zadriemať v tieni vašich rias.“ V nekonečnej kráse tvojho, nášho sna…

A nastal plač… a desivé ticho… v prázdnej miestnosti internátnej izby…

DSCN3526

Sonet o jej chvíľkovom návrate
Stanica osudná plná pohľadov zvedavých ľudí v daždivý novembrový deň. Ja ju znova uvidím. Áno ju! Vlak brzdil, blížil sa k stanici a ľudia sa vystúpiť ponáhľali. Otázniky, čo sa bude diať nasledujúce minúty? Naháňal ma strach z niečoho čo príde. Bude to ona ako som ju poznal? Nezmenila sa? Ožije vo mne nádej po ryšavých sklamaniach? Príde vôbec? Podchodom som sa blížil k nej. Z odkvapu sa ozývali dažďové kvapky a každý sa kamsi ponáhľal. V ten moment zastal čas. Bola tam! Bola tam! Daždivý novembrový deň naplnili slnečné lúče. Zastal som, prestal som dýchať a ešte stále som neveril, že ju vidím. Bola neuveriteľne krásna a vôbec sa nezmenila. Jej prenikavý pohľad som cítil na každom kúsku svojho tela. Akoby ma nim celého zviazala. Akoby ten čas medzi tým, čo som ju videl naposledy ani neexistoval. Mala ten sivý kabátik, nádherné vyfúkané vlasy a pohľad Appolinarovej Loreley. Bola to ona! Tak ako som si ju predstavoval v snoch, tak ako som po nej túžil. Odovzdal som jej ružu. V pohároch vínka našli sme úprimnosť. Šťastie v okamihu, ktoré sa premenilo v oázu rozkoše novembrového studeného večera. Svet akoby prestal existovať. Existovala iba tá reštaurácia, poháre Bakchovho nápoja, čašníčka, zopár hostí a ona. Akoby sme sa viezli vo vesmírnom korábe ďaleko od Zeme. Okamih šťastia, pretože šťastie je iba okamih. Nikdy nezabudnem.
DSCN1737 – kogpie

 

 

 

Ako bude vyzerať svet v roku 2048 podľa ľavicových autorov?

06.09.2018

Tak som po niekoľkých prebdených nociach dokončil zalomenie a grafiku IV. čísla magazínu DAV DVA. Kolegovia mi samozrejme pomohli pri hľadaní chýb a návrhov. Keby nebolo motivácie a chuti, viac »

VIDEO: Gustáv Husák o SNP: „Nebýva mnoho chvíľ v histórii národa, keď sa mu ukladá taká skúška fyzických i morálnych síl“

29.08.2018

„Národy a štáty, hranice a režimy sa dostali do pohybu; čo vyzeralo stále a pevné, stalo sa neistým a problematickým. Udalosti často pripomínali apokalyptické rozprávanie apoštola Jána viac »

VIDEO: Ladislav Novomeský: Povstanie žije a trvá

29.08.2018

"Bola to prebudená sila slovanskej súdržnosti, ktorá zarazila na kolená európsky fašizmus a vyrazila mu z ruky vražedenú zbraň, určenú predovšetkým na zdecimovanie, vykynoženie a podmanenie viac »

theresa mayová

Mayová odmietla nové referendum o brexite, odchod bez dohody je čoraz bližšie

21.09.2018 15:28, aktualizované: 15:44

Premiérka ujistila milióny ľudí z EÚ pracujúcich v UK, že ich práva budú "zachované a chránené" aj v prípade brexitu bez dohody.

polícia

Neznámy muž napadol na ulici v Bratislave cudzinku s malými deťmi

21.09.2018 15:13

Žena bola so svojimi deťmi na ceste do škôlky.

kurča, kuracina, stehno, jedlo, obed, reštaurácia

Slovensko vo veľkom dováža potraviny, ľudia by mali kupovať domáce výrobky

21.09.2018 15:07

Štát nemôže regulovať ceny a diktovať reťazcom, čo majú predávať, ohradil sa agrorezort voči kritike hnutia Sme rodina za mínus v obchode s potravinárskymi výrobkami.

Graf, ekonomika

Krajiny EÚ prišli za rok o 150 miliárd eur z DPH

21.09.2018 14:57

Členské krajiny Európskej únie stratili v roku 2016 takmer 150 miliárd eur na príjmoch z dane z pridanej hodnoty (DPH).

Lukáš Perný

...pravda je revolučná, pravda zvíťazí!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 349067x
Priemerná čítanosť článkov: 2815x

Autor blogu

Kategórie